Dziewczyna z konbini

- Tytuł oryginału:
- Konbini ningen
- Data wydania:
- 2019-03-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-03-15
- Data 1. wydania:
- 2018-06-12
- Liczba stron:
- 144
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323346241
- Tłumacz:
- Dariusz Latoś
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Tagi:
- literatura japońska powieść japońska
- Tytuł oryginału:
- Konbini ningen
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2019-03-15
- Liczba stron:
- 144
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323346241
- Tłumacz:
- Dariusz Latoś
- Seria:
- Seria z Żurawiem
- Tagi:
- literatura japońska powieść japońska
- Inne
Jedna z najgłośniejszych japońskich powieści ostatnich lat!
Keiko Furukura mimo swoich 36 lat wciąż pracuje dorywczo w konbini, jednym z sieciowych sklepów wielobranżowych, gdzie ekspedientami są zazwyczaj studenci lub imigranci. Lekceważąc presję rodziny, dziewczyna nie dąży do wyższego statusu społecznego, nie chce też założyć rodziny. Od dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia oraz zrozumieniem i odczuwaniem emocji. Ściśle określone korporacyjne zasady panujące w konbini zapewniają aspołecznej Keiko poczucie bezpieczeństwa, a uniform, który nosi w pracy, staje się częścią jej tożsamości. Do bólu poukładane życie bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy w sklepie pojawia się Shiraha, chłopak z podobnymi problemami.
„Dziewczyna z konbini” to powieść o społecznym niedopasowaniu i inności, które czasami przyjmują niepokojące oblicze. Udzielając Keiko literackiego głosu, Murata portretuje kobietę, która świadomie wyrzeka się indywidualności i próbuje dostosować się do obowiązującego systemu.
„Ironiczna opowieść o tym, co kryje się za fasadą japońskiego społeczeństwa, której filary stanowią – jakże podziwiane na Zachodzie – harmonia, uprzejmość i konformizm” – Adrianna Wosińska, redaktor naczelna TORII.
„Ta wielokrotnie nagradzana powieść upaja niczym mojito zaprawione sake” – „Vogue”.
„Niewielka powieść Muraty, napisana pełnym sarkazmu językiem pokazuje kobietę, która czując, że społeczeństwo uznaje ją za dziwaczkę, wypisuje się z niego zanim ktoś zrobi to za nią…” – „New York Times”.
„Po lekturze powieści Muraty na długo pozostaje w nas jej poetycki język, który skrzy się ekscentrycznym pięknem” – „The Guardian”.
„»Dziewczyna z konbini« to poruszająca opowieść o tym, co dzieje się, gdy kobieta poddana ogromnej presji społecznej spotka urażonego mężczyznę” – „Huffington Post”.
„Niepozorne arcydzieło” – „Seattle Times”.
„Dziwna i zapadająca w pamięć… Współczesna bajka o wartościach płynących z dostosowania się do społeczeństwa, którą mogła napisać tylko Japonka” – „Times” (UK).
„Bohaterka tej powieści Keiko to postać jak z Kafki, do bólu szczera osoba żyjąca w absurdalnym świecie…” – „Japan Times”.
„Ostry komentarz do rzeczywistości, w której ludzi – zwłaszcza kobiety – wrzuca się do wąskich szufladek, a każde odstępstwo wywołuje u innych zdziwienie, strach, a nawet wściekłość…” – „Kirkus Reviews”.
„Pełna czarnego humoru niepokojąca wizja współczesnego świata… Każdy był kiedyś w takim konbini, niekoniecznie w Japonii” - Viet Thanh Nguyen, autor nagrodzonego Pulitzerem „Sympatyka”.
Sayaka Murata – najgłośniejsza współczesna pisarka japońska. W 2016 roku uzyskała tytuł kobiety roku japońskiego „Vogue’a”. Rok później znalazła się na liście najważniejszych współczesnych pisarzy prestiżowego czasopisma „Freeman”: The Future of New Writing. Mimo literackiego i komercyjnego sukcesu, do niedawna dorywczo pracowała w konbini, skąd zaczerpnęła inspirację dla swojej powieści. Sayaka Murata za „Dziewczynę z konbini” otrzymała nagrodę Akutagawy 2016 roku, a sama książka sprzedała się w Japonii w nakładzie 650 tys. egzemplarzy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 1 635
- 1 305
- 271
- 103
- 79
- 73
- 38
- 34
- 30
- 23
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Krótko po rozpoczęciu pracy w sklepie odkryłam, że ludzie są szczęśliwi, kiedy ktoś złości się z tego samego powodu, co oni. Wystarczyło wyc...
RozwińMiała pani ogromne szczęście, że mnie pani poznała. Inaczej zdechłaby pani jak pies. W zamian proszę mnie dalej ukrywać.
Początek dnia. Świat się budził; przypominał skomplikowany mechanizm, którego zębatki właśnie zaczynały się kręcić. Miałam wrażenie, że jest...
Rozwiń
Opinie [176]
Ludzie ,,normalni" nie lubią odmieńców, lecz chętnie wchodzą z buciorami w ich życie. Wypytują o wszystko, a potem mówiąc co powinni zrobić i jacy powinni być.
więcejKeiko jest takim odmieńce. Lubi swoją pracę i dobrze się czuje z tym co ma. Jest szczęśliwa. Innym się to jednak nie podoba, bo nie jest jak oni. Nie wpisuje się w ich wizję człowieka.
Książka bardzo mi się...
Ta malutka książka podejmuje wielki temat. Temat społecznego niedopasowania. Główna bohaterka od 18 lat pracuje w konbini - bardziej rozbudowanym odpowiedniku naszego sklepu na Ż - które po takim czasie stało się już częścią jej osobowości.
więcejZ jej wspomnień prędko domyślamy się, że od najmłodszych lat była aspołeczna, albo inaczej: stała się taka, ponieważ jej reakcje i...
"Dziewczyna z konbini" to książka taktująca o funkcjonowaniu w ramach społeczeństwa opowiedziana z perspektywy osoby nieprzystosowanej (najparwdopodobniej cierpiącej za zaburzenia z zakresu autyzmu, być może zespół Aspergera), a do tego kobiety w średnim wieku, która na codzień pracuje w sklepie typu "żabka".
więcejWewnętrzne rozważania (całkowicie pozbawione kontekstów...
Książka ciekawa, nawet nakłania do przemyśleń.
więcejZastanawiam się czy w Japonii rzeczywiście tak jest ale chciałbym żeby takie konbini były w Polsce, ale wracając bardziej do książki jest to dla mnie nowość przywykłem do fantastyki a to jest zwykła rzeczywistość więc tylko ok a postacie keiko była ciekawą bohaterką ma problem z odczuwanie emocji ale jakoś sobie radzi polegając...
Książka o ludziach nieprzystosowanych społecznie, uznanych za dysfunkcyjne, a tymczasem może to jednak samo społeczeństwo jest dysfunkcyjne, ze swoim bagazem oczekiwań i wyobrażeń na temat tego, co każdy jego członek powinien robić, żeby osiągnąć szczescie i życiowy sukces? Bardzo ciekawa lektura i obraz japońskiego społeczeństwa, pełen absurdów, pod którymi kryje się...
więcejBardzo interesujący temat, dobrze przetłumaczona, wciągająca. Zdecydowanie warta uwagi.
Pokaż mimo toTemat rzeka. Cytując klasyka: "Nuda. Brak akcji. Totalnie nic się nie dziej..."
Pokaż mimo toZdumiewające jest to, jak jedna książka może przynieść takie wewnętrzne poczucie ulgi, zrozumienia i akceptacji. Czytając 'Dziewcznę z Konbini' można sobie uzmysłowić pewien samonarzucający się wśród ludzi mechanizm, które z założenia ma pokierować każdego człowieka do prawdziwego szczęścia, graala, jakiego każda osoba szczerze pragnie. Powieść Muraty Sayaki burzy ten...
więcejNa początku moją uwagę przykuła okładka.
Pokaż mimo toKsiążeczka, w której może się odnaleźć wiele osób. Choć kultura nam obca, to problemy uniwersalne.
Opowieść o niedopasowaniu do reszty społeczeństwa, do obowiązujących stereotypów, o niezrozumieniu kogoś, kto chce żyć trochę inaczej, ponieważ inaczej rozumie świat.
Książka specyficzna, no bo w końcu japońska kultura jest bardzo różna od podejścia naszej części globu. Książka krótka do szybkiego przeczytania i nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobała, ale mam wrażenie, że czegoś nie załapałam. Może to zbyt hermetyczna opowieść dla nie-Japończyka?
Pokaż mimo to