rozwińzwiń

Blixa i Żorżeta

Okładka książki Blixa i Żorżeta Krzysztof Owedyk
Okładka książki Blixa i Żorżeta
Krzysztof Owedyk Wydawnictwo: Kultura Gniewu Cykl: Blixa i Żorżeta (tom 1-3) komiksy
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Blixa i Żorżeta (tom 1-3)
Wydawnictwo:
Kultura Gniewu
Data wydania:
2018-11-09
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364858963
Tagi:
komiks Blixa i Żorżeta
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wydział 7. Upiór Tomasz Kontny, Krzysztof Owedyk, Marek Turek
Ocena 7,5
Wydział 7. Upiór Tomasz Kontny, Krzy...
Okładka książki Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek. W podziękowaniu dla Tadeusza Baranowskiego Marcin Bałczewski, Nikodem Cabala, Patryk Cabała, Wojciech Cichoń, Ryszard Dąbrowski, Dominika Dziapa, Mieczysław Fijał, Paweł Gierczak, Daniel Grzeszkiewicz, Olga Jackiewicz, Andrzej Janicki, Maciej Jasiński, Tomasz Kaczkowski, Karol Kalinowski, Sławomir Kiełbus, Mirosław Korkus, Jarosław Kostrzewa, Daniel Koziarski, Łukasz Kuciński, Maciej Kur, Mateusz Kurczoba, Zbigniew Larwa, Tomasz Lew Leśniak, Krzysztof Leszczewski, Ryszard Łobos, Szymon Majewski, Jakub Martewicz, Maciej Mazur, Piotr Nowacki, Wojciech Olszówka (ilustrator), Marcin Osuch, Radosław Owczarek, Krzysztof Owedyk, Maciej Pałka, Janusz Pawlak, Mariusz Podleś, Adam Polkowski, Hubert Ronek, Artur Ruducha, Rafał Skarżycki, Jacek Skrzydlewski, Michał Śledziński, Kamil Śmiałkowski, Adam Święcki, Maciej Szatko, Mateusz Szlachtycz, Rafał Szłapa, Witold Tkaczyk, Przemysław Truściński, Marek Turek, Grzegorz Wawrzyńczak, Emilia Wójcik, Patryk Wójcik, Jarosław Wojtasiński, Janusz Wyrzykowski, Mariusz Zabdyr, Wojciech Żółkiewicz
Ocena 0,0
Encyklopedia k... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Zeszyty komiksowe #32 Ziny Jakub Babczyński, Tadeusz Baranowski, Edyta Bystroń, Tomasz Chlewiński, Krzysztof Churski, Wojciech Ciesielski, Michał Czajkowski, Ryszard Dąbrowski, Jacek Frąś, Michał Gasewicz, Daniel Grabowski, Jakub Jankowski, Grzegorz Janusz, Damian Kaja, Kasia Kamieniarz, Piotr Klonowski, Kosmiczna ekspedycja kube, Daria Kostaniak, Marta Kostecka, Łukasz Kowalczuk, Anna Krztoń, Aleksander Kunin, John Paul Leon, Krzysztof Lichtblau, Marcin Łuczak, Piotr Machłajewski, Pavol Moravčík, Bartłomiej Nahajski, Tomasz Niewiadomski, Michał Nowakowski, Krzysztof Owedyk, Karolina Plewińska, Tomáš Prokůpek, Ojciec Rene, Marcin Rustecki, Bartosz Słomka, Agata Sutkowska, Anna Maria Sutkowska, Adam Święcki, Dominik Szcześniak, Piotr Szulc, Yumeji Takehisa, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Rafał Trejnis, Krzysztof Tymczyński, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Filip Wiśniowski, Dennis Wojda, Ewa Wyrwa, Przemysław Zawrotny
Ocena 7,0
Zeszyty komiks... Jakub Babczyński, T...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Pijak Hans Fallada, Jacob Hinrichs
Ocena 6,9
Pijak Hans Fallada, Jacob...
Okładka książki Wydział 7. Larinae Krzysztof Budziejewski, Tomasz Kontny
Ocena 6,6
Wydział 7. Lar... Krzysztof Budziejew...
Okładka książki Księżycówka. Tom 1 Brian Azzarello, Eduardo Risso
Ocena 6,9
Księżycówka. T... Brian Azzarello, Ed...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
590
581

Na półkach: , ,

Ła! Ten integral zaserwował mi jednocześnie wzruszenie sentymentalne i ciary żenady :) Pamiętam jak czytywałem Blixę i Żorżetę w połowie lat 90', jeszcze paski wychodziły w Pasażerze. Wtedy to bawiło, bo prosiak fajnie komentował środowiskowe stereotypy. Tym się po prostu żyło.

Czytając wstęp Bezkoca, uśmiechałem się pod nosem... doskonale pamiętam tamten klimat: ziny, dystrybucje, muzykę na kasetach (CD to był luksus),kiepskiej jakości koszulki, naszywki... ale i poszukiwanie siebie w subkulturach, których jeszcze wtedy było pełno. Z lekkim rozrzewnieniem rozpoznaję koszulki ekipy: Alians, Dezerter, Under the Gun, Plebania, 1125... czyli to co można było kupić w distro Pasażera.

Prosiak był nieco starszym pokoleniem wiec i jego bohaterowie byli starsi od nas. To co oni przeżywali będąc na studiach - my przeżywaliśmy w szkole średniej. No cóż młody człowiek był głupi, wydawało mu się, że pozjadał wszystkie rozumy. Szybko łykał slogany i teksty piosenek, które wystarczyły mu w dyskusji o świecie i jego problemach. To był czas rodzącego się radykalnego feminizmu: "Piekło Kobiet", "Wiedźma"... anarcho-punki musiały być świadomymi feministami.

I tutaj właśnie wchodzą na scenę ciary żenady. Już 25 lat temu anarcho-feministki oburzało siadanie mężczyzn w rozkroku. Bidulki jeszcze nie wiedziały, że to "manspreading" - narzędzie patriarchatu do zabierania przestrzeni życiowej kobietom. Chociaż przerysowani i w krzywym zwierciadle, punkowcy Prosiaka byli prawdziwi. Tacy byliśmy... byliśmy głupimi dzieciakami, którym się wydawało, że słuchając muzyki czy nawet robiąc distro, zmienią świat... dzisiaj mądrzy z tego wyrośli... a kto nie zmądrzał... został jak punki Prosiaka. Ale nawet oni częściowo odnaleźli się w kapitalizmie, prowadząc swoją sentymentalną działalność merkantylną. Jak idzie biznes, Kapitalisto Miły? :) Aż łezka wzruszenia kapnęła mi na pidżamę (porno),kiedy oglądałem zasoby sklepiku Pasażera ^^.

Jak śpiewała Apatia: "Wczoraj anarchiści, dziś nacjonaliści"... he he :)

Taaak, sentymentalne ciary żenady wyceniają ten komiks na 5. Dałbym dużo więcej... gdybym nie wydoroślał. Bo nie zna życia kto nie służył w marynarce... i nie jadł paprykarzu.

Wróć. Daj 4 bo 5 za dobrze się kojarzy.

"Punk umarł. Smród został" - z graffiti widzianego w latach 90'.

Ła! Ten integral zaserwował mi jednocześnie wzruszenie sentymentalne i ciary żenady :) Pamiętam jak czytywałem Blixę i Żorżetę w połowie lat 90', jeszcze paski wychodziły w Pasażerze. Wtedy to bawiło, bo prosiak fajnie komentował środowiskowe stereotypy. Tym się po prostu żyło.

Czytając wstęp Bezkoca, uśmiechałem się pod nosem... doskonale pamiętam tamten klimat: ziny,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
461
244

Na półkach: ,

Blixa i Żorżeta — to tzw. paski komiksowe, gdzie historia, a bardziej tutaj perypetia zamyka się w sześciu kwadratach. Pomimo upływu czasu, wiele pozostaje aktualne. Potrafi rozśmieszyć w głos, jak i skłonić do refleksji. Jednak bardziej rozśmieszyć.

Zostajemy wrzuceni w świat punków, ale również młodych dorosłych. Głównymi bohaterami są tytułowi Blixa (spiczaste włosy, chuderlawe ciałko) i Żorżetta (jego dziewczyna). Zakochani w sobie, przeżywający wzloty i upadki, zabawy i zadumy, rozmowy głębsze, jak i błahe. Na drugim planie jest mocny arsenał postaci, w tym:
- Blurg — punkowiec z prawdziwego zdarzenia
- Gibon — człowiek skrajnie leniwy i niezainteresowany higieną
- Elina — feministyczna idealistka
- Staś (mój ulubieniec) — pretendent do bycia punkiem

Blixa i Żorżeta — to tzw. paski komiksowe, gdzie historia, a bardziej tutaj perypetia zamyka się w sześciu kwadratach. Pomimo upływu czasu, wiele pozostaje aktualne. Potrafi rozśmieszyć w głos, jak i skłonić do refleksji. Jednak bardziej rozśmieszyć.

Zostajemy wrzuceni w świat punków, ale również młodych dorosłych. Głównymi bohaterami są tytułowi Blixa (spiczaste włosy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
587
61

Na półkach: , ,

Wciąż śmieszy, wciąż aktualne, nawet jeżeli czasem humor jest niskich lotów.

Wciąż śmieszy, wciąż aktualne, nawet jeżeli czasem humor jest niskich lotów.

Pokaż mimo to

avatar
7879
6740

Na półkach: , , ,

PUNK NOT DEAD

Jeżeli paski komiksowe kojarzą się wam tylko i wyłącznie z Fistaszkami, Garfieldem i im podobnymi dziełami (co będzie skojarzeniem całkiem słusznym),Blixa i Żorżeta może być dla was niemałym zaskoczeniem. A kto wie, może nawet szokiem. Dzieło Prosiaka dalekie jest bowiem od grzecznych, humorystycznych komiksów, które bawią dzieci, a dorosłym serwują chwilę refleksji i zadumy, niepozbawionej zresztą uśmiechu na twarzy. Wręcz przeciwnie. To ostre, czasem wulgarne, choć nieprzestające śmieszyć skecze przeznaczone dla dojrzałego czytelnika – i to nie tylko posiadającego gdzieś tam choćby szczątkowe punkowe ciągoty.

Blixa i Żorżeta to para punków. Zakochani w sobie, przeżywają wzloty i upadki i starają się radzić sobie z otaczającym ich światem i ludźmi. W tym trudzie towarzyszą im kumpel Blixy, Blurg, od urodzenia właściwie siedzący w tej subkulturze, przyjaciółka Żorżety, Elina, intelektualistka z feministycznymi poglądami, Gibon, który nigdy nic nie robi i nastoletni Staś, za wszelką cenę chcący zostać punkiem z prawdziwego zdarzenia.

Całość mojej recenzji na portalu NTG: https://nietylkogry.pl/post/recenzja-komiksu-blixa-i-zorzeta/

PUNK NOT DEAD

Jeżeli paski komiksowe kojarzą się wam tylko i wyłącznie z Fistaszkami, Garfieldem i im podobnymi dziełami (co będzie skojarzeniem całkiem słusznym),Blixa i Żorżeta może być dla was niemałym zaskoczeniem. A kto wie, może nawet szokiem. Dzieło Prosiaka dalekie jest bowiem od grzecznych, humorystycznych komiksów, które bawią dzieci, a dorosłym serwują chwilę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
127
77

Na półkach: ,

Uwielbiałam te komiksy ☺ Niestety ... Dobry zwyczaj - nie pożyczaj... Przepadły 😢 a tęsknie za nimi. Mają swój nieodparty urok który jednak nie każdemu pokolniu będzie bliski.

Uwielbiałam te komiksy ☺ Niestety ... Dobry zwyczaj - nie pożyczaj... Przepadły 😢 a tęsknie za nimi. Mają swój nieodparty urok który jednak nie każdemu pokolniu będzie bliski.

Pokaż mimo to

avatar
708
435

Na półkach: ,

Opinia dla trzech tomów.

Komiksy autorstwa Prosiaka, czyli Krzysztofa Owedyka, twórcy z dobrą renomą, ale poza oficjalnym, głównym obiegiem, wychodzi, że twórca komiksu undergroundowego. Znany z "Prosiaciek", pierwotnie wydawanym jako zin autora, później doczekał się zbiorczego wydania a kilka lat później kontynuacji. Bardziej znany komiks to chyba Ratboy i Ósma Czara, która chyba ze trzech wznowień się doczekała. Między nimi powstała "trylogia" Blixa i Żorżeta.

Klasyfikowany jako pierwszy komiks punkowy, co można przeczytać choćby w opisie pierwszego tomu na LC, tak na prawdę jest komiksem obyczajowym. Krótkie, jedno-paskowe historyjki opisujące przygody, scenki z życia pary Blixa i Żorżety i ich przyjaciół są na tyle uniwersalne, że zamknięcie ich tylko w subkulturze punkowej byłoby trochę niesprawiedliwe i ograniczające. Co prawda Blix jest punkiem, Blurg wręcz klasycznym, ale ich codzienne problemy dotyczą każdego młodego człowieka. Już za starego, żeby być dzieckiem a jeszcze za młodego by proza szarego, codziennego życia go zdominowała. Po prostu stojącego na progu dorosłości, najważniejszych życiowych wyborów.

Kreska i styl komiksu są proste, przerysowane, postacie wręcz karykaturalne i to chyba ona głównie nadaje humorystyczny ton dla całego komiksu, bo tego dowcipu z początku mamy niewiele, jest delikatny i wysublimowany, dopiero trzeci tom, wydany po kilkuletniej przerwie od pierwszych dwóch zmienia styl na bardziej dosadny. Dowcip staje się prostszy, dosłowny i momentami wulgarno-niesmaczny.
Jerzy Jeż, Wilqu, i przede wszystkim Osiedle Swoboda, podobne w stylu przebiły się do szerszego grona odbiorców, Blixowi i Żorżecie się to nie udało, a szkoda, bo obok Osiedla byłby mocnym punktem w komiksie obyczajowym, młodzieżowym, na polskim rynku.

Opinia dla trzech tomów.

Komiksy autorstwa Prosiaka, czyli Krzysztofa Owedyka, twórcy z dobrą renomą, ale poza oficjalnym, głównym obiegiem, wychodzi, że twórca komiksu undergroundowego. Znany z "Prosiaciek", pierwotnie wydawanym jako zin autora, później doczekał się zbiorczego wydania a kilka lat później kontynuacji. Bardziej znany komiks to chyba Ratboy i Ósma Czara,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
708
435

Na półkach: ,

Opinia dla wszystkich trzech tomów:

Komiksy autorstwa Prosiaka, czyli Krzysztofa Owedyka, twórcy z dobrą renomą, ale poza oficjalnym, głównym obiegiem, wychodzi, że twórca komiksu undergroundowego. Znany z "Prosiaciek", pierwotnie wydawanym jako zin autora, później doczekał się zbiorczego wydania a kilka lat później kontynuacji. Bardziej znany komiks to chyba Ratboy i Ósma Czara, która chyba ze trzech wznowień się doczekała. Między nimi powstała "trylogia" Blixa i Żorżeta.

Klasyfikowany jako pierwszy komiks punkowy, co można przeczytać choćby w opisie pierwszego tomu na LC, tak na prawdę jest komiksem obyczajowym. Krótkie, jedno-paskowe historyjki opisujące przygody, scenki z życia pary Blixa i Żorżety i ich przyjaciół są na tyle uniwersalne, że zamknięcie ich tylko w subkulturze punkowej byłoby trochę niesprawiedliwe i ograniczające. Co prawda Blix jest punkiem, Blurg wręcz klasycznym, ale ich codzienne problemy dotyczą każdego młodego człowieka. Już za starego, żeby być dzieckiem a jeszcze za młodego by proza szarego, codziennego życia go zdominowała. Po prostu stojącego na progu dorosłości, najważniejszych życiowych wyborów.

Kreska i styl komiksu są proste, przerysowane, postacie wręcz karykaturalne i to chyba ona głównie nadaje humorystyczny ton dla całego komiksu, bo tego dowcipu z początku mamy niewiele, jest delikatny i wysublimowany, dopiero trzeci tom, wydany po kilkuletniej przerwie od pierwszych dwóch zmienia styl na bardziej dosadny. Dowcip staje się prostszy, dosłowny i momentami wulgarno-niesmaczny.
Jerzy Jeż, Wilqu, i przede wszystkim Osiedle Swoboda, podobne w stylu przebiły się do szerszego grona odbiorców, Blixowi i Żorżecie się to nie udało, a szkoda, bo obok Osiedla byłby mocnym punktem w komiksie obyczajowym, młodzieżowym, na polskim rynku.

Opinia dla wszystkich trzech tomów:

Komiksy autorstwa Prosiaka, czyli Krzysztofa Owedyka, twórcy z dobrą renomą, ale poza oficjalnym, głównym obiegiem, wychodzi, że twórca komiksu undergroundowego. Znany z "Prosiaciek", pierwotnie wydawanym jako zin autora, później doczekał się zbiorczego wydania a kilka lat później kontynuacji. Bardziej znany komiks to chyba Ratboy i Ósma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
708
435

Na półkach: ,

Komiksy autorstwa Prosiaka, czyli Krzysztofa Owedyka, twórcy z dobrą renomą, ale poza oficjalnym, głównym obiegiem, wychodzi, że twórca komiksu undergroundowego. Znany z "Prosiaciek", pierwotnie wydawanym jako zin autora, później doczekał się zbiorczego wydania a kilka lat później kontynuacji. Bardziej znany komiks to chyba Ratboy i Ósma Czara, która chyba ze trzech wznowień się doczekała. Między nimi powstała "trylogia" Blixa i Żorżeta.

Klasyfikowany jako pierwszy komiks punkowy, co można przeczytać choćby w opisie pierwszego tomu na LC, tak na prawdę jest komiksem obyczajowym. Krótkie, jedno-paskowe historyjki opisujące przygody, scenki z życia pary Blixa i Żorżety i ich przyjaciół są na tyle uniwersalne, że zamknięcie ich tylko w subkulturze punkowej byłoby trochę niesprawiedliwe i ograniczające. Co prawda Blix jest punkiem, Blurg wręcz klasycznym, ale ich codzienne problemy dotyczą każdego młodego człowieka. Już za starego, żeby być dzieckiem a jeszcze za młodego by proza szarego, codziennego życia go zdominowała. Po prostu stojącego na progu dorosłości, najważniejszych życiowych wyborów.

Kreska i styl komiksu są proste, przerysowane, postacie wręcz karykaturalne i to chyba ona głównie nadaje humorystyczny ton dla całego komiksu, bo tego dowcipu z początku mamy niewiele, jest delikatny i wysublimowany, dopiero trzeci tom, wydany po kilkuletniej przerwie od pierwszych dwóch zmienia styl na bardziej dosadny. Dowcip staje się prostszy, dosłowny i momentami wulgarno-niesmaczny.
Jerzy Jeż, Wilqu, i przede wszystkim Osiedle Swoboda, podobne w stylu przebiły się do szerszego grona odbiorców, Blixowi i Żorżecie się to nie udało, a szkoda, bo obok Osiedla byłby mocnym punktem w komiksie obyczajowym, młodzieżowym, na polskim rynku.

Komiksy autorstwa Prosiaka, czyli Krzysztofa Owedyka, twórcy z dobrą renomą, ale poza oficjalnym, głównym obiegiem, wychodzi, że twórca komiksu undergroundowego. Znany z "Prosiaciek", pierwotnie wydawanym jako zin autora, później doczekał się zbiorczego wydania a kilka lat później kontynuacji. Bardziej znany komiks to chyba Ratboy i Ósma Czara, która chyba ze trzech...

więcej Pokaż mimo to

avatar
839
22

Na półkach: ,

A mi sie podobało. Forma prosta, treść punkowo-życiowa. Tak jak powinno być w tego rodzaju komiksie.

A mi sie podobało. Forma prosta, treść punkowo-życiowa. Tak jak powinno być w tego rodzaju komiksie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  110
 • Posiadam
  24
 • Komiksy
  21
 • Chcę przeczytać
  13
 • Komiks
  8
 • Komiks
  4
 • Komiksy posiadam
  4
 • Ha, mam! :)
  3
 • Komiks/ Powieść graficzna
  3
 • Kvlt
  3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Blixa i Żorżeta


Podobne książki

Okładka książki Zapiski zielarki #10 Natsu Hyuuga, Ikki Nanao
Ocena 8,2
Zapiski zielar... Natsu Hyuuga, Ikki ...
Okładka książki Jenny Finn Farel Dalrymple, Mike Mignola, Troy Nixey, Dave Stewart
Ocena 7,0
Jenny Finn Farel Dalrymple, Mi...
Okładka książki Król Deadpool Chris Bachalo, Gerardo Sandoval, Kelly Thompson
Ocena 6,0
Król Deadpool Chris Bachalo, Gera...
Okładka książki Batman: Ziemia Niczyja - Wstrząsy wtórne (Tom 2) Jim Aparo, Norm Breyfogle, Mark Buckingham, Chuck Dixon, Alan Grant, Doug Moench
Ocena 8,0
Batman: Ziemia... Jim Aparo, Norm Bre...

Przeczytaj także