Tymczasem

Okładka książki Tymczasem Grzegorz Janusz, Przemysław Truściński
Okładka książki Tymczasem
Grzegorz JanuszPrzemysław Truściński Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych komiksy
56 str. 56 min.
komiksy
Kultura Gniewu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
2011-12-01
2011-12-01
56 min.
Tymczasem Grzegorz Janusz Przemysław Truściński

Okładka książki RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łukasz Bogacz, Daniel Chmielewski, Djief, Roman Gajewski, Gir, Piotr Herla, Grzegorz Janusz, Tomasz Kontny, Jacques Lob, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Niewiadomski, Daniel Odija, Yanick Paquette, Tomasz Piorunowski, Mark Russell, Antoni Serkowski, Liam Sharp, Wojciech Stefaniec, Marko Stojanović, Jakub Topor, Jean Van Hamme, Robert Waga, Bernie Wrightson
RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łuka...
Okładka książki AKT #34 Piotr Burzyński, Krzysztof Churski, Chuck Dixon, Frank Fosco, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Grzegorz Janusz, Karol Jesiołkiewicz, Krzysztof Lipiński, Radosław Lipowy, Jan Lorek, Melon, Tomasz Niewiadomski, Marek Ospalski, Marcin Osuch, Krzysztof Otorowski, Maciej Pałka, Paweł Przygoda, Elżbieta Rusinek-Szmigiel, Michał Siromski, Dawid Śmigielski, Bartek Sutor, TOMXYZ, Witold Tkaczyk, Zuzanna Tomasiak, Jan Tomkowski, Karol Weber, Jan Wiejacki, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #34 Piotr Burzyński, Kr...
Okładka książki AKT #33 Piotr Burzyński, Krzysztof Churski, Roman Gajewski, Michał Gasewicz, Grzegorz Janusz, Paweł Jaroniak, Karol Jesiołkiewicz, Krzysztof Lipiński, Melon, Tomasz Niewiadomski, Marek Ospalski, Marcin Osuch, Krzysztof Otorowski, Michał Siromski, Dawid Śmigielski, TOMXYZ, Zuzanna Tomasiak, Tomasz Tomaszewski, Jan Tomkowski, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Małgorzata Wowczak, Maja Żądło, Dawid Żurawski, Zvyrke
AKT #33 Piotr Burzyński, Kr...
Okładka książki Ratman tom 2. Wehikuł Wszech czasów Grzegorz Janusz, Tomasz Niewiadomski, Maciej Parowski
Ratman tom 2. ... Grzegorz Janusz, To...

Zrobić lekki i sensowny komiks na polityczne zamówienie to wielka umiejętność. Do jednorazowego przeczytania, ale odkładam na półkę z dużym uznaniem.

Bardzo przyjemnie mi się czytało "Tymczasem". Sam pomysł na historię świetny - myślę, że spokojnie mógłby być zrealizowany w formie dłuższej powieści i wciągnąłby czytelnika bez reszty. Forma komiksowa jak dla mnie za krótka, ale również doceniam. Lubię nawiązania do kultury i dziedzictwa kulturowego, więc cała tematyka publikacji była bardzo w moim guście. Nawiązania polityczne mi nie przeszkadzały, były w wystarczającej ilości.
Ilustracje również interesujące, niektóre ujęcia z ciekawej perspektywy. Zaczynam również doceniać duży format komiksów - mało w praktyczny w podróży, jednakże w domu przyjemny w użyciu i przydatny przy podziwianiu ilustracji.

Tymczasem to kolejny pomysł na propagowanie dwóch niekoniecznie ogólnie kochanych i popularnych w Polsce rzeczy: komiksu i Unii Europejskiej. Pomysł ciekawy, wykonanie takie sobie, bo czego można się spodziewać, kiedy wszystko ma być politycznie poprawne.

Znikają manuskrypty z europejskich bibliotek. Wraz z nimi znika pamięć o autorach i ich twórczości. Dziedzictwo europejskiej kultury jest zagrożone. To przestępstwo niemal doskonałe. Wszystko to dzieje się podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, dlatego właśnie strona polska najbardziej stara się rozwiązać problem. Zwołana rada ministrów państw europejskich prawie zbagatelizowałaby problem. W końcu to tylko literatura. Jednak kiedy ktoś rzuca, ze łupem złodziejaszka może paść np. Traktat Lizboński, robi się gorąco. Na złodzieja zastawiane są kolejne pułapki. Niestety, nie jest tak prosto go złapać, gdyż to podróżnik w czasie. Czy uda się uratować dzieła literatury od zapomnienia?

Narracja urywa się i błądzi niczym mój ślepy pies myśliwski w lesie – czuje zwierzynę nosem, ale odbija się od każdego drzewa. Akcja rozwija się skokowo i dość chaotycznie jakby autor chciał zawrzeć historię w objętościowo większym formacie, a do dyspozycji miał zaledwie tych 56 stron.

Więcej na http://www.monime.pl/tymczasem-janusz-truscinski-komiks/

Pamiętacie słowa Siary? Wprost ciśnie mi się na usta "I cały misterny plan w p%#&*", kiedy pomyślę sobie o potencjale, ukierunkowanym przez kogoś w niewłaściwą stronę, jeśli muszę już omawiać "Tymczasem" jako całość.

Historia niebanalna. Pozornie.

Coś znika, okoliczności kradzieży są niejasne, otoczenie nabiera abstrakcyjności w stylu Dalego czy nawet Klimta - gdy o wspomnieniach mowa, faktach przestępstwa lub jakiejkolwiek myśli - że coś miało miejsce gdziekolwiek.
Dwie osoby związane z książkami, edukacją i specyfiką bycia, postanawiają w przypływie spontaniczności, rozwiązać potencjalną sprawę przestępstwa, na którego trop natrafiają przypadkowo. Czyżby w wyniku kradzieży, każdy tracił wspomnienia dotyczące dokonanej grabieży? Czemu związek z tym może mieć obcy przybysz z poza naszej sfery czasu? Co do tego ma rząd?

Oto szereg podstawowych schematycznych pytań, jakie nas atakują we wstępie samego komiksu, o którym to mowa.

Dalej mamy już przed sobą obraz wciskania na siłę promocji związanej z rządowymi motywami. Do tego dochodzi jeszcze schemat przemawiającego Lema, który pełni funkcję guru, dziwne gagi sytuacyjne, próba wykorzystania zużytych motywów, celem rozśmieszenia widza.

Okej. Rozumiem. W "Rocky Horror Picture Show", motyw damsko-męskiej pary, szalonego naukowca pragnącego sukcesu i otoczka musicalowa - sprawdziły się i wpasowały w motyw filmu kultowego od Umberto Eco. Jakimś dziwnym trafem, ten komiks powiela motyw pary, motyw szaleńca, motyw innego świata, parcia na sukces = na szczęście bez muzyki i dźwięków, ograniczając treść do napisów i kolorów.

"Tymczasem", próbuje na siłę osiągnąć sukces i wybić się na tle innych tworów papierowych, jednak w sposób nieudany. Dlatego "tymczasowo" może zapaść w pamięć, choć szkoda że nie "Na dłużej" lub "Zawsze". Najwyraźniej tytuł przesądził o losach dzieła, nie zapominając też o autorze, który spoczął na laurach, zamiast fajnie rozwinąć dobrze zapowiadający się pomysł na fabułę.

Historia niebanalna. Pozornie.

Ten komiks mógłby odnieść sukces, gdyby go wydać jako komiks-komiks, a nie jako komiksową broszurę informacyjną o prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Jest sensowna fabuła, jest zagadka, są plot twisty. Bardzo dobrze się to czyta i w ogóle nie czuć, że całość była zamawiana na zlecenie MSZ. Jestem w szoku - a podchodziłem do tej pozycji jak pies do jeża (nie, żebym był eurosceptykiem - to na pewno nie, ale jestem propagandosceptykiem i na ogół takie broszurki sponsorowane omijam szerokim łukiem, bez względu na to, kto je wypuszcza). W ogóle, tak sobie myślę, że byłby z tego niezły film. // Graficznie też jest bardzo, bardzo dobrze. Zaskakująco dobrze. // Można bez wstydu postawić na półce obok "Przebiegłe dochodzenia Ottona i Watsona" - bo tematyka podobna.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Bardzo ciekawy pomysł i nawet dość znośne wykonanie.

Bardzo ciekawy pomysł i nawet dość znośne wykonanie.

Jeżeli tak ma się promować Polska wg Ministerstwa Spraw Zagranicznych w UE to ja dziękuję. Jakoś do mnie to nie przemawia.

• Komiksy
  • Chcę kupić