Pierwotny strach

Okładka książki Pierwotny strach William Diehl
Okładka książki Pierwotny strach
William Diehl Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Martin Vail (tom 1) Ekranizacje: Lęk pierwotny (1996) kryminał, sensacja, thriller
Martin Vail (tom 1)
Ekranizacje:
Lęk pierwotny (1996)

👍👍👍👍👍👍👍

👍👍👍👍👍👍👍

Ekranizację powieści z doskonałym Edwardem Nortonem oglądałem dwa razy. Aż dziw bierze, że tak późno sięgnąłem po powieść, którą zakupiłem za kilka złotych a antykwariacie. O ile film był świetny, to powieść okazała się wprost genialna. Rasowe połączenie kryminału, thrillera i dramatu sądowego. Ambitny i idący po trupach adwokat dostaje, zdawałoby się, z góry przegraną sprawę. Bestialskie zabójstwo biskupa przez dziewiętnastolatka, morderca złapany niemal na gorącym uczynku, mający w ręku narzędzie zbrodni, mnóstwo odcisków palców, zostawionych śladów itd. Jednak Martin Vail, główny bohater, poruszy niebo i ziemię żeby odwrócić kota ogonem i obronić swojego klienta. Jak to się skończy i kto wyjdzie na tym najlepiej? Doprawdy mistrzowsko napisana książka. Mam porównanie z mnóstwem kryminałów i thrillerów, to jest czołówka i to najściślejsza. Fabuła dopracowana w najdrobniejszym szczególe, a końcówka sprawi, że niejednemu ciarki przejdą po całym ciele. Można to postawić w jednym rzędzie z "Psychozą", ale dla mnie "Pierwotny strach" był ciut lepszy, złożony i bardziej dopracowany. Dla mnie arcydzieło na najwyższą ocenę.

Bardzo dobrze napisany i wciągający kryminał. Zakończenie mnie bardzo zaskoczyło. Warto przeczytać.

Ciekawa niebanalna historia, dynamiczna akcja. Czyta się szybko. Kapitalne zakończenie, chociaż przewidywalne.

Czytałam tę książkę znając całą historię. Ciężko mi ocenić powieść z racji na fakt, że ekranizacja była genialna i widziałam ją pierwszą. Książka napisana jest dobrze, spójnie i logicznie. Choć ma ok. 400 stron nie poznajemy dobrze bohaterów. Jednak pomysł i koncept jest bardzo dobry.

Martin Vail, prawnik i perfekcjonista, w ostatnich latach swojej kariery doprowadza każdą sprawę sądową do wygranej. Nie toleruje przegranej, zrównuje z ziemią przeciwną stronę na sali sądowej.
Niezmiernie ciekawa postać, ambitny, inteligentny, niemodny, nakierowany na cel, pyszny.

Pewnego dnia otrzymuje sprawę pro publico bono, która na kolejne miesiące całkowicie zajmie jego uwagę i wprawi w niejedną sprzeczną emocje.

Książka napisana w sposób tak wciągający, że ciężko oderwać się od czytania. Medyczny żargon, który został wpleciony w rozdziały książki nie przeszkadza, nie nudzi, a wręcz zaciekawia i intryguje. Pikanterii dodaje lawirowanie autora pośród prawniczej rozgrywki, wejście do umysłu prawnika i poznanie sposobu jego myślenia, który zawsze musi wyprzedzić działania przeciwnej strony i analizować obrane strategie.

Książkę „Strach pierwotny” wciąga się, nie czyta. Polecam ją każdemu, kto lubi inteligentne thrillery i może przeznaczyć noce na czytanie :)

Wczoraj skończyłam czytać "Lęk pierwotny" i jeszcze szczęki z podłogi nie zebrałam. Gdzieś w tyle głowy miałam cały czas świadomość, że jest starszawy film z Richardem Gere i Edwardem Nortonem. Richarda Gere za bardzo nie lubię, bo to człowiek jednej miny, ale Norton pasował mi do wizji idealnie. Zamiast Gere'a czytając widziałam świętej pamięci Philipa Seymoura Hoffmana. Oj, jak on by do tej roli znakomicie pasował. Muszę obejrzeć ten film, bo Norton najprawdopodobniej w nim miażdży.

A wracając do samej książki: od początku było interesująco i z każdą stroną robiło się coraz bardziej interesująco, a końcówka wgniotła w fotel totalnie. Akcja, akcja, akcja. Jedna z lepszych książek, które przeczytałam w tym roku. Polecam.

"Pierwotny strach" to świetna książka z pogranicza gatunków: dramatu sądowego, psychologii, thrillera.
Martin Vail jest człowiekiem sukcesu, jako adwokat wygrywa niemal każdą sprawę, klienci walą do niego drzwiami i oknami, jednak pewnego dnia dostaje sprawę pro bono, bez wynagrodzenia ma bronić młodego, niewinnie wyglądającego chłopaka-Aarona Stamplera. Stampler oskarżony jest o morderstwo biskupa, zabójstwo wstrząsnęło opinią publiczną, dowody są niepodważalne, chłopak wydaje się nie mieć szans. Vail angażuje całą swoją uwagę i talent w sprawę, z której nie zaczerpnie żadnych profitów materialnych.
Ta książka jest absolutnie kapitalna, a zakończenie totalnie mnie rozwaliło na łopatki, przy okazji polecam świetną ekranizację książki w świetnej obsadzie, z Richardem Gere'm i Edwardem Nortonem w rolach głównych :)

Książka bardzo wciągająca. Opowieść o bardzo inteligentnym psychopacie. Nie ma tu długich opisów, które spowalniają akcję. Czyta się bardzo szybko. Byłam pod wrażeniem bardzo charyzmatycznej postaci prawnika. Z pozoru typowy luzak. Często kiepsko ubrany, ale piekielnie dobry w opracowaniu strategii. Imponuje i jednocześnie przedstawia ułomność systemu. Pokazuje, że można znaleźć rozwiązanie z pozornie beznadziejnej sytuacji.

Rewelacyjny thriller prawniczy,w którym nic nie jest takie jak się wydaje, a zakończenie daje prawdziwego kopa w nery

• Kryminały
  • Kryminał