Czas mroku

2018-01-17
Jan Wąsiński

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Film znacznie lepiej pochłania się, mimo to książka pozwala utrwalić ważne chwile i decyzję na szczycie rządu GB

Widziałem film "Czas mroku" na podstawie scenariusza tego autora i podobał mi się średnio. Jakoś za bardzo sentymentalny a za mało realistyczny. Potrzebowałem jednak audiobooka na kilka godzin i dałem mu szansę. Szansa została wykorzystana w pełni!

Bywają w Historii okresy przełomowe, krótkie ale intensywne, po których wszystko się zmienia. Potrafię takich okresów wskazać wiele. Natomiast ta książka opowiada o okresie intensywnym, przełomowym, jednak jego przełomowość polega nie na tym co w tym okresie nastąpiło ale na tym co nie nastąpiło. Nie nastąpiło, choć było blisko tego, żeby nastąpiło. Nie nastąpiło choć na zdrowy rozum powinno było nastąpić. Powinno było dojść do jakiegoś zawieszenia broni pomiędzy Wielką Brytanią a Niemcami i do porozumienia uznającego ewidentną już hegemonię Niemców w kontynentalnej Europie i pewnie ograniczającego jakoś rolę Wielkiej Brytanii na morzach i na Świecie.

Jak się tak zastanowić na chłodno to Anglicy nie mieli w rękach już praktycznie żadnych atutów, poza nie do końca sprawdzoną siłą floty i jeszcze mniej sprawdzoną sympatią USA - obydwiema patykiem na morzu pisanymi. A w pewnym momencie wyglądało na to, że stracą do tego bezpowrotnie cały swój europejski Korpus Ekspedycyjny. Jak w ogóle mogli myśleć o kontynuowaniu walki zwłaszcza, że wiele wskazywało na to, że porozumienie z Niemcami jest w zasięgu ręki?

A do tego premierem został agresywny publicystycznie Winston Churchill, który w zasadzie powinien już być na emeryturze a jego dotychczasowa kariera była raczej pasmem głośnych klęsk a o jego sukcesach, o ile jakieś kiedyś były, już nikt w zasadzie nie pamiętał.

Na przełomie maja i czerwca 1940 roku nikt nie postawiłby na Wielką Brytanię drewnianej złotówki. Jak blisko było tego, żeby losy Świata potoczyły się zupełnie inaczej? Może trzecia chwila zwątpienia Churchilla byłaby już tą ostatnią?

O ile film był średni to książka jest naprawdę do przemyślenia.

[Audiobook, czyta Miłogost Reczek, 9 godzin.]

Książkę czytało się dosyć przyjemnie, choć momentami była monotonna, lecz książka opisująca działania ludzi u szczytu władzy widzimy też ich niepewność i wahania. Książkę polecam!

Tytuł książki jest doskonałym nawiązaniem do opisywanych wydarzeń kiedy to mrok na dobre mógł spowić Europę w tym niesamowicie trudnym czasie. Fabuła książki koncentruje się głównie na wątkach związanych z objęciem przez Winstona Churchilla urzędu premiera. Od tej pory rozpocznie się wyścig z czasem a decyzje jakie będzie on teraz podejmował będą miały znaczenie dla całej przyszłości kontynentu.
Dzięki archiwalnym materiałom, listom, pamiętnikom, autor stworzył unikatowy obraz człowieka jakim był Churchill. Człowiek z ułomnościami i słabościami, ambicjami, błędami przeszłości ale przede wszystkim wierzący w potęgę krasomówstwa. Wierzył w moc sprawczą słowa ponieważ traktował je jako środek do pozyskania sobie zwolenników i przekonania do swoich racji przeciwników. Poznajemy jego zwyczaje, maniactwa, bezkompromisowość i wiarę w sens misji, którą miał do wypełnienia. Człowiek często kierujący się intuicją, którego ta intuicja w przeszłości także zawodziła. Na koniec czlowiek, który w tych mrocznych czasach musiał się znaleźć aby na Europą nie zawisły czarne chmury

Portret Winstona Churchilla w pierwszych miesiącach na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii,. Książka pokazuje Churchilla nie tylko jako nieugiętego przywódcę, ale również człowieka nękanego wątpliwościami i obawami, popełniającego błędy, starającego się sprostać niemożliwej sytuacji.

Bardzo ciekawa lektura dla wszystkich zafascynowanych nawet nie tyle samym Churchillem, ile magią słowa.

Po pierwsze, nie oglądałam filmu, który podobnież towarzyszy tej pozycji. Po wtóre, mam mieszane odczucia.
Anthony McCarten bynajmniej nie odmalowuje portretu Winstona Churchilla na nowo - nie odbrązawia go, ani nie podnosi na piedestał.Utwierdza raczej. To raczej portret w pigułce, dla tych co widzieli chociaż jeden film o W.S. C odnajdą kwestie wspólne. Powiedz mi proszę gdzie jest tu obiecane novum? Nie wiem,nie widzę. Nie słyszę. Nie przeczytam.
Co nie oznacza, że pozycja jest zła. Nie, chociaż skierowana do innego czytelnika/ czytelniczki. Raczej skierowana do osób, które chcą poznać (dopiero)- albo raczej naszkicować sobie postać Winstona. Chociaż nie wiem, czy to jest dobra książka pierwszego wyboru. Co do obietnic jeśli chodzi o analizę trzech najbardziej znanych przemówień brytyjskiego premiera, cóż, znajdziemy tu niewiele.
Jest to nakreślenie trzech postaci, które znamy z lekcji historii działających w tym samym czasie,ba- w tym samym miejscu (tak przestrzeni- brytyjskiego parlamentu) jak i historii: Chamberlain, Halifax Churchill. Jest to dobra pozycja jako przerywnik.Jako przypomnienie sobie pewnych faktów, i tak- w moim zdaniem warto traktować ten tytuł jako pozycję na wskroś popularną.

Znajdziemy tu wspomnienie trudnych relacji z ojcem, który jak wiadomo, nie wpierał młodego Winstona, i tak,tak, to eufemizm, wspomnienie kilku faktów z młodości, akcja skupia się od nominacji Churchilla na premiera (10 maja 1940 roku) do ewakuacji wojsk brytyjskich spod Dunkierki.
O rodzinnym życiu brytyjskiego premiera z czasów II wony światowej wiemy, cóż.., Prawie nic, a skoro żona nie tylko była dla Niego wsparciem, warto i Jej powierzyć rolę, czy też uwzględnić tę, którą odegrała.
Nie sposób szukać odnośników Becka i Churchilla jeśli chodzi o przemawianie, albo odniesień tym niemniej, nie zapominajmy, że Polska i Brytania miały zupełnie inny backgrund były w zupełnie innym anturażu warunków społecznych. I porównanie przemówień na niewiele się zda.
Odnośnie do tego co mamy do dyspozycji, wiele dokumentów zostało, albo zniszczonych, albo pozostaje jeszcze utajnionych. Warto mieć to na uwadze. Nie sposób jednak nie pamiętać, że Churchill nie tylko tworzył historię, i nie chodzi o jego talent pisarski, czy Nagrodę Nobla, ale przeszedł do... Popkultury.

Warto zaznaczyć, że Autor dedykuje książkę swojemu Ojcu, który walczył na froncie II Wojny Światowej- był zwolennikiem tegoż premiera, i Anthony, ma nadzieję, że byłby zadowolony z tejże pozycji. Autor także pracował nad wspomnianym filmem, dlatego też może się okazać, że rzeczywiście, książka jest jego uzupełnieniem.

"Niezrównany mówca. Pijaczyna. Kpiarz. Patriota. Imperialista. Wizjoner. Projektant czołgów. Niedorajda. Awanrurnik. Arystokrata. Więzień. Bohater wojenny. Zbrodniarz wojenny. Zdobywca. Posmiewisko. Murarz. Właściciel koni wyścigowych. Żołnierz. Malarz. Polityk. Dziennikarz. Pisarz. Laureat Literackiej Nagrody Nobla." O tak barwnym człowieku nie sposób napisać nieciekawą książkę. A tu w dodatku spotykamy się z dogłębną analizą niesłychanie trudnej sytuacji, z którą musi zmierzyć się Churchill. Na jego barkach, na których spoczywa już spory ciężar przeszłości, spoczywa los Anglii, Francji, w pewnym stopniu całego świata. Dzięki tej książce możemy poczuć jak wielką odpowiedzialnością i jak trudną rzeczą było dokonywanie wyborów w tamtych czasach. Przy zachowaniu wielkości, Autor dodaje Churchillowi człowieczeństwo i ludzkie słabości. Utrzymując go na piedestale pokazuje, że to nadal to i aż człowiek. O tak wielkim człowieku warto wiedzieć jak najwięcej a ta książka jest źródłem ciekawych i wiarygodnych informacji.

Książka specyficzna. Skupia się bardzo mocno na kolejnych przemówieniach Churchila i jego do nich przygotowaniach. Przy okazji prezentuje parę faktów historycznych z wydarzeń, które go otaczały. Kończy się praktycznie na ewakuacji wojsk brytyjskich z Dunkierki. Warto przeczytać dla samego spojrzenia na osobę Churchila pod kątem jednego z największych mówców, jakich widziała historia. Natomiast poszukiwacze kompletnej biografii Winstona powinni poszukać innej pozycji.

Winston Churchill, jego droga do stanowiska premiera i pierwsze dni urzędowania. Skupienie się na zdobywaniu sympatii poprzez wygłaszanie przemówień, które przeszły do historii. Dla laików w tym temacie - przydatne. Autor poddaje w wątpliwość tezę, jakoby Churchill ani przez chwilę nie myślał o pokoju z Hitlerem, co nie czyni premiera Wielkiej Brytanii kimś gorszym niż Churchill jakiego znamy (czy raczej znają Anglicy) z historii. W pewnym sensie czyni go nawet jeszcze większym.
Mnie tylko, kiedy czytam jak biedny samotny Churchill czy raczej biedna osamotniona Wielka Brytania musiała stawić czoła hitlerowskim Niemcom zawsze boli, że Polska, będąc w znacznie gorszej sytuacji też musiała. Ale dla świata wielkich kraj nasz (podobnie jak ówczesna Czechosłowacja czy inne kraje Europy Wschodniej) to tylko pionek na szachownicy. I właśnie książki takie jak ta sprowadzają mnie na ziemię po wysłuchaniu zapewnień co poniektórych polityków mówiących jakim to strategicznym partnerem dla kogokolwiek jesteśmy.

Anthony McCarten Czas mroku Zobacz więcej
Anthony McCarten Czas mroku Zobacz więcej