Obraz Hiszpanii w Historii naturalnej Pliniusza Starszego

Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Marcus Antonius. History and Tradition Krzysztof Antczak, Hanna Appel, Katarzyna Balbuza, Agnieszka Dziuba, Michał Norbert Faszcza, Kowalski Henryk, Sławomir Jędraszek, Agata Aleksandra Kluczek, Krzysztof Królczyk, Tomasz Ładoń, Ireneusz Adam Łuć, Paweł Madejski, Oleh Petrechko, Norbert Rogosz, Dariusz Słapek
Ocena 7,0
Marcus Antoniu... Krzysztof Antczak, ...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Doktor Krzysztof Antczak należy do zespołu, który pracuje nad przekładem monumentalnej "Historii Naturalnej" Pliniusza Starszego. W ostatnich miesiącach ukazał się pierwszy tom tego tłumaczenia (ks. II-VII), a więc w dużej mierze obejmujący te zagadnienia, którymi zajął się właśnie Autor niniejszej rozprawy.

W polskiej literaturze naukowej Pliniusz Starszy nie jest nazbyt często badany, tak więc "Obraz Hiszpanii..." jest jedną z niewielu poświęconych mu prac. Książka tylko częściowo skupia się na osobie i dziele tego starożytnego encyklopedysty, bowiem - takie odniosłem wrażenie - ważniejsza jest tutaj Hiszpania, a nie Pliniusz. Hiszpanię (a w zasadzie Hiszpanie, bo obszar ten dzielił się wówczas na trzy prowincje) rozpatruje Autor w perspektywie opisu geograficznego, ale także w kontekście zmian administracyjnych oraz urbanizacji. Te dwa procesy stanowią ważny element przemian imperium w epoce flawijskiej, co Antczak wielokrotnie podkreśla. Najciekawszy jest w monografii rozdział piąty, poświęcony laudes Hispaniae. Hiszpania bowiem zajmowała drugie miejsce po Italii w strukturze imperium. Hiszpania była znana ze swoich płodów rolnych, zwierząt hodowlanych oraz cennych metali. Struktura gospodarcza rejonu została więc całkiem nieźle zarysowana.

Książka jest poważną rozprawą naukową oparta o dokładną analizę tekstu Pliniusza oraz o dobrze wykorzystaną literaturę przedmiotu. Należy szczególnie podkreślić bardzo dobrą orientację Autora w publikacjach badaczy hiszpańskich. Dziś wielu "naukowców" czyta tylko teksty angielskie - jakie są tego skutki, można się łatwo domyśleć. Na szczęście "Obraz Hiszpanii..." nie ma z tego rodzaju publikacjami nic wspólnego. Skądinąd jednak należy podkreślić brak należytej korekty tekstu. Pomijam już zdarzające się od czasu do czasu błędy w łacinie, ale liczba różnego rodzaju literówek w tekście polskim jest naprawdę zatrważająca. To w sumie dziwne, bo inne publikacje z serii Studia Europaea Gnesnensia były pod tym względem znacznie lepsze.

Nie jest to zapewne łatwa lektura, ale na pewno zasługuje na wysoką ocenę. Mam nadzieję, że to będzie pierwsza z serii prac o Pliniuszu Starszym, który jest pisarzem niedocenianym i zasługuje na należyte opracowanie.

Tomasz Babnis

Doktor Krzysztof Antczak należy do zespołu, który pracuje nad przekładem monumentalnej "Historii Naturalnej" Pliniusza Starszego. W ostatnich miesiącach ukazał się pierwszy tom tego tłumaczenia (ks. II-VII), a więc w dużej mierze obejmujący te zagadnienia, którymi zajął się właśnie Autor niniejszej rozprawy.

W polskiej literaturze naukowej Pliniusz Starszy nie jest nazbyt...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obraz Hiszpanii w Historii naturalnej Pliniusza Starszego


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd