Monachium

- Tytuł oryginału:
- Munich
- Data wydania:
- 2018-04-04
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-04-04
- Liczba stron:
- 400
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381251778
- Tłumacz:
- Andrzej Szulc
- Wydawnictwo:
- Albatros
- Tytuł oryginału:
- Munich
- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Data wydania:
- 2018-04-04
- Liczba stron:
- 400
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381251778
- Tłumacz:
- Andrzej Szulc
Thriller szpiegowski Roberta Harrisa, autora międzynarodowych bestsellerów.
Opowieść o lojalności i zdradzie, osnuta wokół brzemiennej w skutki konferencji monachijskiej z 1938 roku.
Hitler jest zdecydowany, by rozpocząć wojnę. Chamberlain desperacko walczy, aby utrzymać pokój. Wszystko rozegra się w mieście, które na zawsze będzie kojarzone z tą sprawą. Monachium.
Hugh Legat jest wschodzącą gwiazdą brytyjskiej służby dyplomatycznej. Na Downing Street 10 zajmuje stanowisko osobistego sekretarza premiera Neville'a Chamberlaina. Rikard von Holz pracuje w sztabie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – i jest członkiem tajnego antyhitlerowskiego ruchu oporu. Obaj mężczyźni przyjaźnili się w Oxfordzie w latach dwudziestych, ale od tamtego czasu nie mieli ze sobą kontaktu. Teraz, kiedy Hugh leci z Chamberlainem z Londynu do Monachium, a Rikard towarzyszy Hitlerowi w nocnym pociągu z Berlina, ich drogi znów się skrzyżują. Robert Harris przedstawia skomplikowaną relację dwóch przyjaciół na szeroko zarysowanym tle politycznym. Bohaterom fikcyjnym i ich elektryzującym układom towarzyszą postaci historyczne tamtych czasów: Hitler, Chamberlain, Mussolini, Daladier.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Adwokat diabła
Robert Harris jest pisarzem, który nie zawodzi, a jego kolejne bestsellery cechuje ten rzadki walor, że nie tylko bawią, ale też uczą. Atrakcyjna fabuła, idąca w parze z nieprzeciętną erudycją, to już znak firmowy tego absolwenta Uniwersytetu w Cambridge i byłego reportera BBC. Potrafi on równie przekonująco opisać starożytne realia późnej Republiki w „Trylogii rzymskiej", jak też współczesne kulisy bezwzględnej walki o władzę („Ghostwriter") czy pieniądze („Indeks strachu"). Postaci historyczne, regularnie pojawiające się w jego powieściach, ukazywane są wyraziście i realistycznie, ale też, co szczególnie interesujące, nieraz w innym świetle niż zazwyczaj. Na przykład główny bohater „Trylogii rzymskiej", Cycero, przez dwa tysiąclecia uchodził za wybitnego mówcę, ale też niezbyt interesującego człowieka i ogólnie postać pozbawioną charyzmy. Tymczasem u Harrisa Cycero to żarliwy obrońca Republiki, której zagrażają jednostki o wybujałej ambicji i bezwzględnym egoizmie .
Trochę podobnie jest w przypadku „Monachium", opisującego pełne napięcia dni z końca września 1938 roku, gdy odbywała się konferencja pokojowa, nazwana później układem (lub dyktatem) monachijskim. Z inicjatywy ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii, Neville'a Chamberlaina, spotkali się w wówczas w Monachium Hitler, Mussolini, premier Francji Daladier i Chamberlain właśnie. Całe przedsięwzięcie sprowadzało się do oddania Hitlerowi części Czechosłowacji zamieszkałej przez tzw. Niemców sudeckich. Była to cena za powstrzymania wybuchu nowej wojny. Rachuby Chamberlaina już po roku okazały się mrzonką. Czy były nią od początku?
Pamiętam moje odczucia z okresu nauki w liceum, gdy w podręczniku historii oglądałem zdjęcie brytyjskiego premiera, który po powrocie z Monachium, trzymając w ręku zawarte porozumienie, triumfalnie ogłaszał: „przywiozłem wam pokój". „Tchórz, naiwniak, idiota" myślałem wtedy. Mniej więcej takie też jest współczesne postrzeganie Chamberlaina, zwłaszcza w porównaniu z jego następcą w fotelu premiera, „lwem Albionu" Churchillem. Wbrew temu mocno ugruntowanemu stereotypowi Harris postawił wystąpić w roli adwokata diabła, przekonująco i sugestywnie pokazując w swojej powieści racje stojące za postępowaniem Chamberlaina, jak choćby skalę poparcia parlamentu i społeczeństwa dla polityki ustępstw, powszechnie uważanej za jedyną alternatywę wobec budzącej grozę wizji kolejnej wojny światowej.
Głównymi bohaterami „Monachium" nie są jednak przywódcy państw, ale dwaj młodzi dyplomaci: Anglik Hugh Legat i Niemiec Paul Hartmann. Ci dwaj poznali się kilka lat wcześniej podczas studiów w Oksfordzie, teraz pracują dla ministerstw spraw zagranicznych swoich krajów. Choć poróżnieni, muszą połączyć siły z racji pewnej niebezpiecznej rozgrywki, toczonej w konferencyjnych kuluarach. Rozczarują się jednak czytelnicy oczekujący dynamicznego, szpiegowskiego thrillera. Harris naprawdę nie potrzebuje strzelanin i pościgów, żeby skutecznie zbudować napięcie i całkowicie zawładnąć uwagą odbiorcy. Zamiast tego oferuje zanurzenie się w historycznej scenerii, oddanej wyjątkowo wiernie i plastycznie. W rezultacie możemy spojrzeć na dziejowe wydarzenia całkowicie z perspektywy ich uczestników, ze zrozumieniem dla ich obaw i nadziei.
Bogusław Karpowicz
Popieram [ 15 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Błąd Führera polegał na tym, że zgłosił listę żądań. Kiedy zostały w większości spełnione, znalazł się w pułapce. Podejrzewam, że następnym ...
RozwińKorytarz był pusty. Kołysząc się, ruszył w stronę toalety na końcu wagonu i wszedłszy tam, zaciągnął zasuwkę i zapalił światło. Podobnie jak...
Rozwiń
Opinie [45]
To już druga powieść Harrisa przeczytana przeze mnie w ostatnim miesiącu. Przyznam jednak, że "Oficer i szpieg" podobał mi się bardziej. Myślę jednak, że było to związane z samymi wydarzeniami opisywanymi w powieści, afera Dreyfussa jest chyba po po prostu "wdzięczniejszym" tematem.
więcejAkcja "Monachium" oscyluje wokół konferencji monachijskiej, która odbyła się we wrześniu...
dokończone czytanie w trzecim podejściu, po Konklawe conajmniej rozczarowujące
Pokaż mimo toBardzo przeciętna książka. W sam raz na podróż pociągiem lub samolotem, aby się nie nudzić.
Pokaż mimo toMimo, że znamy historię, autor umiejętnie buduje napięcie i wciąga nas w wir politycznej gry. Książka ukazuje kulisy porozumienia zawartego przez Chamberlaina i Hitlera w Monachium, które i tak nie zapobiegnie wybuchowi II wojny światowej.
Pokaż mimo toŚwietnie skonstruowana powieść szpiegowska osnuta na kanwie układu monachijskiego z 1938 roku. Ważne wydarzenia z areny światowej równolegle łączą się z działaniem tajnego antyhitlerowskiego ruchu oporu, który za wszelką cenę chce zatrzymać podboje Hitlera. "Monachium" to powieść nie tylko o wiążących decyzjach politycznych i wielkich postaciach historycznych, ale także o...
więcejMiał być thriller, a wyszła powieść historyczna, miał być szpiegowski, a wyszedł lekko nudziarski. Coś tu się nie do końca udało :)
więcejMimo wszystko czyta się "Monachium" całkiem dobrze. Głównie dzięki znakomitemu rozeznaniu tematu przez Autora oraz dość zgrabnie narysowanym głównym postaciom. W sumie tyle.
Sama Konferencja zapewne oddana jest niemal idealnie. To zdecydowana...
Thriller polityczny i zbeletryzowana historia konferencji w Monachium z elementami fikcji. Lekkie, zgrabne i przyjemne jak wszystko co czytałem Harrisa. Na plus widoczne (choćby po bibliografii na końcu) bardzo dobre przygotowanie autora do tematu, a także wynikające z powyższego ciekawe sylwetki Chamberlaina i Hitlera, jak i świetne pokazanie niejednoznaczności całego...
więcejRozczarowująca i nudna- tymi dwoma słowami mogłabym określić powieść Harrisa "Monachium".
więcejRok 1938, hitlerowskie Niemcy zamierza przyłączyć część terytorium Czechosłowacji do Rzeszy. Zabiegi dyplomatyczne Wielkiej Brytanii doprowadzają do wydarzenia, które w historii znane jest jako Konferencja Monachijska. O tym, jak to się skończyło i jakie reperkusje dla dalszej historii...
"Monachium" to książka, która miała być wciągającym thrillerem szpiegowskim, a jest właściwie jedynie fabularyzowaną powieścią opartą o prawdziwe wydarzenia z Monachium z 1938 roku.
więcejRobert Harris przyznaje się do fascynacji tematem układu monachijskiego, czego efektem jest właśnie ta pozycja. I choć jest ona napisana niezwykle barwnie i obfituje w rozmaite historyczne...
Akcja nie porywa. Nie jest to pasjonujący thriller z historią w tle. Postaci nie są wyraziste i właściwie dopiero końcówka lektury daje posmak sensacji i zaskoczenia. Zdecydowanie lepszą pozycją tego autora jest "Vaterland".
Pokaż mimo to