„Najpierw książka, później film“ na Krakowskich Targach Książki

LubimyCzytać
18.10.2019

Jak powstają filmowe adaptacje książek? Jaki jest udział autora w powstaniu adaptacji? Czy pisarz może mieć wpływ na dobór obsady i ostateczny kształt filmu? Jak często powstają ekranizacje? Zapraszamy na specjalne spotkanie w ramach Krakowskich Targów Książki, które mamy przyjemność współorganizować.

„Najpierw książka, później film“ na Krakowskich Targach Książki

26 października 2019 roku o godzinie 13:00 w ramach Krakowskich Targów Książki odbędzie się wyjątkowe spotkanie. „Najpierw książka, później film, czyli tajniki filmowych adaptacji” to panel dyskusyjny dla miłośników popkultury. Dla tych, którzy kochają książki. I filmy.

Porozmawiamy o ekranizacjach udanych i nieudanych. Przypomnimy te oceniane najwyżej oraz te, które nie wytrzymały krytyki, będziemy mówić także o wzajemnych inspiracjach literatury i kina. Omówimy najważniejsze z już powstałych ekranizacji i powiemy parę słów o zbliżających się premierach kinowych, na które powinni zwrócić uwagę miłośnicy literatury.

Czy dobra książka jest gotową receptą również na kinowy sukces?

Na pierwszych trzech miejscach najwyżej ocenianych filmów wszech czasów w międzynarodowym rankingu IMDb znajdują się ekranizacje książek. To „Skazani na Shawshank” na podstawie opowiadania Stephena Kinga, „Ojciec chrzestny” – ekranizacja powieści Maria Puzo, oraz „Ojciec chrzestny II”, którego scenariusz współtworzył Puzo. W pierwszej dwudziestce znajdziemy jeszcze kilka adaptacji powieści.

Ekranizacje dały wielu książkom drugie życie, przekonały masowego czytelnika do sięgnięcia po wartościowe, choć często zapomniane lektury – no bo kto z nas przeczytał powieść „Forrest Gump” Winstona Grooma czy nawet wyróżnioną prestiżową Nagrodą Bookera „Listę Schindlera” Thomasa Keneally’ego przed obejrzeniem filmu? No właśnie.

Czytelnik najbardziej krytycznym widzem!

Nie zapominajmy jednak, że czytelnicy to bardzo wymagający i krytyczni widzowie! Fani serii książek Lee Childa z Jackiem Reacherem nie byli w stanie zaakceptować Toma Cruise’a wcielającego się w postać wysokiego, dobrze zbudowanego byłego żandarma armii USA. Choć niezwykle chętnie na język filmu przekładane są powieści i opowiadania Stephena Kinga, to tylko kilka z nich widzowie przyjęli naprawdę dobrze. Może więc rację mają autorzy, jak J.D. Salinger, którzy zdecydowanie zabronili portretowania bohaterów swoich książek?

Zaangażowanie autora w proces powstawania filmu receptą na udaną adaptację?

Wspominany wcześniej Mario Puzo współtworzył wraz z Francisem Fordem Coppolą scenariusz do filmów o rodzinie Corleone. Bardzo blisko współpracowali ze sobą Roman Polański i Robert Harris – zarówno przy powstawaniu adaptacji „Autora widmo”, jak i przy najnowszym filmie Polańskiego, nagrodzonym Srebrnym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji „Oficerze i szpiegu”. Krok dalej posunął się Donato Carrisi – włoski pisarz sam napisał scenariusz i wyreżyserował ekranizację swojej powieści „Dziewczyna we mgle”. Została przyjęta tak dobrze, że autor pokusił się o sfilmowanie swojej kolejnej książki! W lutym 2020 roku do kin trafi „W labiryncie”.

Prawa do ekranizacji książki sprzedane…

Netflix zakupił w pakiecie prawa do ekranizacji 14 powieści Harlana Cobena. Na podstawie książek powstały również najpopularniejsze seriale HBO oraz Amazon Prime. Prawa do ekranizacji „Instytutu” Stephena Kinga zostały sprzedane na długo przed premierą książki. Skoro filmowa adaptacja powieści zdaje się niemal gwarancją sukcesu, to czy autorzy już na etapie pisania myślą o tym, jak przełożyć książkę na ruchome obrazy? Czy myślą filmowymi kadrami? O tym w trakcie spotkania opowie Stuart Turton, autor powieści „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” – prawa do telewizyjnej adaptacji jego książki wykupiła firma producencka House Productions.

Literatura inspiracją dla kina!

Nie tylko książki traktowane jako gotowy scenariusz filmowy są inspiracją dla kina. Sam proces tworzenia literatury staje się inspiracją dla Dziesiątej Muzy. Pozornie biograficzny „Geniusz” czy „Zbuntowany w zbożu” są filmami o tym, jak wiele pracy trzeba włożyć w dzieło literackie, żeby przetrwało próbę czasu, i ile trzeba dla niego poświęcić. W grudniu do kin trafi „Kod Dedala”, trzymający w napięciu thriller zainspirowany plotkami narosłymi wokół tajemnicy związanej z tłumaczeniem książki bestsellerowego autora…

Drogi książki i filmu przecinają się i splatają. Naszymi przewodnikami po nich będą Bartek Czartoryski (specjalista od popkultury, krytyk filmowy, tłumacz), Robert Ziębiński (pisarz, dziennikarz, redaktor naczelny polskiej edycji „Playboya” w latach 2017–2019), Dagmara Romanowska (dziennikarka filmowa, współpracowniczka Stowarzyszenia Filmowców Polskich) oraz gość specjalny – Stuart Turton (autor powieści „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”, odwołującej się do najlepszych tradycji literackich – np. do twórczości Agathy Christie – i łączącej je z wątkami i motywami charakterystycznymi dla współczesnego kina i telewizji, np. serialu „Black Mirror” czy filmu „Incepcja”).

NAJPIERW KSIĄŻKA, PÓŹNIEJ FILM
26 października 2019, godz. 13:00
Krakowskie Targi Książki / sala seminaryjna Lwów
Współorganizator: serwis lubimyczytać.pl

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2833
4
18.10.2019 11:59

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd