Belfer

Okładka książki Belfer Katerina Diamond
Okładka książki Belfer
Katerina Diamond Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Imogen Grey (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Imogen Grey (tom 1)
The Teacher
Zysk i S-ka
2017-05-22
2017-05-22
Wiesław Marcysiak
nauczyciel nienawiść obsesja przemoc strach szantaż szkoła thriller uczeń zemsta

Kto katem, a kto ofiarą?

Belfer " - to bardzo mocny , brutalny thriller psychologiczny z często wykorzystywanym w literaturze motywem zemsty .
Dostajemy tutaj zgrabnie skonstruowaną historię, która do końca jest tajemnicą. Była zbrodnia, więc musi być kara. Ofiara staje się katem.
Fabuła mroczna, przesiąknięta brutalnością .
Polecam

Fabuła mroczna, przesiąknięta brutalnością .
Polecam

"Kiedy na­dzie­ja za­wo­dzi, po niej na­sta­je je­dy­nie cał­ko­wi­ta i bez­den­na roz­pacz. Bez na­dziei nie ma roz­pa­czy."

Trzymając w dłoniach niepozorną paczkę, Jeffrey doskonale zdaje sobie sprawę, jak upiorne przesłanie płynie z otrzymanej przesyłki. Wie, że w tym momencie dopomina sie o niego jego mroczna przeszłość. Wie, że to koniec...
Gdy w szkolnej auli, zostaje znalezione ciało dyrektora, nikt nie przypuszcza, że to początek makabrycznej fali zbrodni, która przetacza się przez Devon. Ofiarami są ważne i szanowane osobistości w mieście. Detektywi Adrian Miles i nowa z zespole Imogen Grey łączą siły, by odkryć, kto stoi za brutalnymi morderstwami. Błądząc w domysłach, stopniowo zbliżają się do przerażających sekretów, których odkrycie może być śmiertelnie niebezpieczne.

Muszę przyznać, że nie sądziłam, że Belfer wywoła we mnie tak wiele sprzecznych emocji. Sugerując się tytułem spodziewałam się, zbrodni w środowisku szkolnym, ewentualnie krwawego pogromu wśród nauczycieli. Myliłam się. Tytułowy Belfer ma tutaj o wiele więcej znaczeń.
Równolegle z tajemniczymi zbrodniami i śledztwem, poznajemy historię Abbey, pracującej w miejscowym muzeum. Z biegiem czasu oba wątki łączą się dając spójny obraz całości.

"Na tym świe­cie masz dwie drogi, mo­żesz być dra­pież­cą albo ofia­rą. Nie ma al­ter­na­tyw. Mu­sisz zde­cy­do­wać, po któ­rej stro­nie ba­ry­ka­dy je­steś..." Słowa cytatu, rozbrzmiewają pomiędzy kolejnymi zdrodniami, idealnie podsumowując wielowarstwową fabułę. Otwierają też dyskusję na temat moralności, skłaniając do przemyśleń. Bohaterowie zmagają się z niezrozumieniem, bolesnymi wspomnieniami, przeciwnościami nie tylko od losu, ale i systemu, który z zasady powinien pomagać.

Całość przemyślana i dopracowana, każda z informacji, nawet pozornie nieważna okazuje się mieć istotne znaczenie. Nie mogłam jej odłożyć dopóki nie poznałam zakończenia. Mimo późnych godzin nocnych i świadomości wczesnej podubki.

Serdecznie polecam.

Gdy w szkolnej auli,...

Thriller, to mój ulubiony rodzaj książki, z reguły nie mam z nimi problemu, ponieważ generalnie większość jest na jedno kopyto i ma podobną fabułę. Ostatnio przeczytałam pozycję Pani Kateriny Diamond i przyznam, że z tą książką miałam problem, ale na plus. Belfer, bo o tym tytule mowa, wcisnął mnie w fotel i zostawił po sobie duży ślad w mojej głowie. Z pewnością jest to publikacja, o której trudno będzie zapomnieć.

Mamy tutaj dyrektora elitarnej szkoły dla chłopców, który otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Po jej otwarciu wie już, że za chwilę będzie martwy. Gdy zostaje znaleziony, powieszony w auli szkolnej nakręca, to spiralę niewyjaśnionych zgonów, którym ulegają ludzie z wyższych sfer społecznych. Może się wydawać, że to powielony temat, ale tutaj mamy takie wątki, jak pedofilia, homoseksualizm, rytualne znęcanie się, sektę, gwałt etc. Muszę napisać, że jest to jeden z lepszych thrillerów, jakie czytałam, także z tego powodu, że zakończenie nie jest oczywiste, a wymiar sprawiedliwości nie ma ochoty zamykać mordercy.

Wszelkie wątki psychologiczne rozwinięte w sposób znakomity, pozwalają wejrzeć w głowę nie tylko ofiary, ale także zbrodniarza, który w niesamowity sposób staje się postacią pozytywną w tej powieści. Książka ta do ostatniej strony trzyma w napięciu, wspaniałe zwroty akcji, głęboka refleksja, niejednoznaczni bohaterowie, tragedia rodzinna, walka dobra ze złem, oraz kumoterstwo, pogarda biedniejszymi, to tylko niektóre wątki w tym dziele. Belfer, to powieść, która drażni oraz irytuje. Musiałam robić przerwy w czytaniu, bo jak tylko dochodziłam, do trudnych tematów np. pedofilii to aż mnie skręcało z nerwów. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki.

Zawsze uważałam, że tego typu literatura, jest na jeden raz i dosłownie na kilka godzin, natomiast pozycję Pani Diamond czytałam 2 dni, ponieważ nie mogłam przebrnąć przez niektóre wydarzenia. Nie dziwie się, że książka została okrzyknięta bestsellerem, bo naprawdę na to zasługuje. Jedyne, co mnie trochę śmieszyło w tej pozycji to wyidealizowany wymiar sprawiedliwości, który działa idealnie tylko i jedynie w książkach.

Przeczytałam w swoim życiu wiele thrillerów, jedne były gorsze inne lepsze, ale większość na jeden raz. Raczej nie wróciłabym do Belfra, mimo to porusza on ważne społecznie tematy, które przez lata zamiatane są pod dywan. Fani tego gatunku znajdą tutaj wszystko to, co sama bardzo cenię na czele z wielowątkowością. Książka niczym kostki domina, która ukazuje prawdę o człowieku, tym razem jak najgorszą. Polecam bez dwóch zdań, jestem pewna, że z tą lekturą przepadniecie na długo.

Ciekawa, intrygująca książka.

Ciekawa, intrygująca książka.

Ta książka mile mnie zaskoczyła🙂 Naprawdę bardzo dobry kryminał/thriller, ale muszę zaznaczyć, że również makabryczny i krwawy.

Sama fabuła nie jest szczególnie skomplikowana, ale i tak świetnie mi się czytało książkę🙂 Jedynie mały minus za głównych bohaterów, których niby w życiu coś złego spotlało, a są dosyć płytko i bezpłciowo przedstawieni. Może w kolejnych tomach jest już lepiej, ale tego nie wiem, gdyż niestety kolejne części serii nie są już wydane w języku polskim. A to naprawdę wielka szkoda😕

Sama historia może i ciekawa, wciągająca, a końcówka nie tak często spotykana. Niestety nie zmienia to opinii na temat całokształtu książki. Nie mogłam się wczuć w emocje bohaterów, ich rozterki. Były napisane w sposób bezpłciowy, nijaki, bez mocnego zagłębie, ot zwykłe opisy. Duży plus, że naprawdę szybko się czytało.

Opisy zbrodni źle świadczą o autorce książki.

Opisy zbrodni źle świadczą o autorce książki.

Ciekawa,przerażająca książka miałam gęsią skórkę,jak czytałam ją,trzyma w mocnym napięciu.
Bardzo mi się podobała książka.

Bardzo mi się podobała książka.

Chaotyczna i dziwna

Chaotyczna i dziwna