Królowa w Tower. Upadek Anny Boleyn

2017-10-30
Data 1. wydania:
2010-06-10
Magdalena Loska

Świetna publikacja. Bogaty materiał źródłowy, ciekawa analiza i interesujące założenia. Dla osób amatorsko interesujących się historią pozycja idealna. Książkę czytało się świetnie.

Monografia dotycząca Anny Boleyn, koncentrująca się przede wszystkim na jej końcowych latach panowania, rozpadzie związku z Henrykiem oraz skazaniu na śmierć. Autorka analizuje bardzo szczegółowo wszelkie możliwe źródła ukazujące relacje Anny z otoczeniem, przedstawiające stosunki panujące na dworze, zachowania króla. Stara się ustalić przyczynę, dla której rola Anny tak diametralnie się zmieniła i obalić wiele przesądów czy obiegowych opinii dotyczących jej sprawy. Nie trzyma przy tym żadnej ze stron - ani nie idzie w hagiografię, ani w krytycyzm. Stara się być obiektywna, chociaż nie ukrywa, że jest postacią Anny zafascynowana i bardzo ją ceni. Niestety, pojawiają się powtórzenia wątków, jakby troszkę zaniedbano edycję całości, ale nie przeszkadza to jakoś bardzo w odbiorze.
Badaczka bardzo wnikliwie, wręcz skrupulatnie analizuje wszystkie dostępne źródła - kroniki, listy, pamiętniki, szczątki dokumentów - starając się odtworzyć jak najdokładniej przebieg dni, a nawet godzin najważniejszych wydarzeń z życia Anny. Mnie to nie przeszkadzało, ale np moja znajoma czuła się znużona taką "dłubaniną". Na pewno jeśli ktoś w ogóle nie wie o co chodzi i nie jest w temacie, zmęczy się po prostu.
Ksiązka jest pięknie wydana. Ma twardą oprawę i obwolutę, pięknie ją zszyto, ilustracje są na kredzie. Duża czcionka ułatwia czytanie.

Bardzo dobrze napisana książka, wprawdzie nie podobały mi się częste powtórzenia tego samego ale w innych słowach lecz ogólnie wiele się z niej dowiedziałam nt życia nie tylko Anny Boleyn czy króla Henryka VIII ale i funkcjonowania całego dworu w połowie XV w. W szkole nie dowiadujemy się jak to tak na prawd wyglądało, ilE pieniędzy władcy przeznaczali na służbę, jaka była ilość osób mieszkająca w najbliższym jego otoczeniu. W książce pada stwierdzenie, że dwór Henryka VIII liczył w zależności od pory roku, okresu między 800 a 1500 osób, że istniała tak intratna funkcja (o której piastowanie walczyli dworzanie otaczający króla) jak kapelmistrz wychodka. Polecam fanom historii tamtego okresu.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna świetna książka Alison Weir.
Doskonale przedstawione fakty i sytuacja które doprowadziły do upadku drugiej żony Henryka VIII i matki Elżbiety I.
W różnych filmach i popularnych publikacjach mamy obraz znudzonego żoną i rozczarowanego brakiem potomka króla, który znajduje sobie inną a chcąc się pozbyć kolejnej niechcianej połowicy skraca ją o głowę. Obraz nie do końca ( choć w dużej mierze) jest prawdziwy a nie wszystkie fakty takie jak pokazuje nam popkultura.
Autorka skupia się tutaj na kilku ostatnich miesiącach życia Anny Boleyn pokazując jak sytuacja społeczno-polityczna, walka stronnictw na dworze oraz charakter samej królowej zaprowadziły najbardziej wpływową z małżonek króla Hala z tronu Anglii do Tower i w końcu na szafot.
Ciekawe studium psychologiczne i polityczne. Polecam wszystkim fanom Anny i epoki Tudorów.

Kolejna świetna książka Alison Weir.

Jak napisać rzetelną książkę popularnonaukową z wieloma odniesieniami do tekstów źródłowych, bogatą bibliografią, kilkustronicowymi przypisami i jednocześnie nie zanudzić czytelnika ? To niełatwe zadanie perfekcyjne udało się Alice Weir. Fakt, że książka dotyczy jednego z największych skandali historycznych, który był tysiące razy opisywany zarówno przez beletrystów, dramaturgów jak i naukowców nie zmienia faktu, że dobrze znaną historię czyta się z zainteresowaniem, zwłaszcza, że autorka stawia ciekawą, choć kontrowersyjną tezę (której w dużym stopniu sama sobie zaprzecza), że była to pomyłka sądowa, a król nie tyle był motorem intrygi ile uwikłanym w kłamstwa uczestnikiem. Warto zastanowić się nad takim postawieniem sprawy, zgodzić się lub nie, ale koniecznie przeczytać.

Dodaj cytat z książki Królowa w Tower. Upadek Anny Boleyn