Święty Chaos

Okładka książki Święty Chaos Cezary Harasimowicz Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Święty Chaos
Cezary Harasimowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-05-21
2013-12-01

A gdyby cały Świat ogarnął chaos…

Tylko audiobook superprodukcji ratuje sytuację. Potwierdzam że chaos jest na miejscu....

Nie da się ukryć, ze największą wartością jest tutaj forma audiobooka ze stajni Superprodukcji.

Sama historia zapewnia nam niemały mętlik w głowie, bo dzieje się i to sporo. Dostajemy masę migawek z życia bohaterki, która rzucana jest na kolejne fronty jednocześnie gubiąc się odnośnie własnej tożsamości i większej całości, której jest częścią.

Podobała mi się ta urywana opowieść i tytułowy chaos jaki nam towarzyszy gdy próbujemy wraz z bohaterką dociec co właściwie się dzieje. Szkoda, że to niepełna historia z silnym naciskiem na pojawienie się kontynuacji, która powinna rozwikłać masę pozaczynanych wątków. Również dość fantastyczne podejście autora do samej Jamy Ulan i jej przemiana gmatwa dodatkowo sprawę.

Podobała mi się ta urywana...

Wersja audio ratuje książkę.

Wersja audio ratuje książkę.

Chaos to na pewno, nie jestem tylko pewien czy taki święty.

Chaos to na pewno, nie jestem tylko pewien czy taki święty.

Bardzo mnie zmęczyła ta książka.
Autor zebrał parę potencjalnie ciekawych i w ogóle ze sobą nie związanych wątków; takich popularnych nagłówków z ostatnich kilku lat (ekologia, wiara, islam, dyskryminacja, neurologia, gender, terroryści, itd.) i ulepił z nich ładną ... kupę. Aby się to jakoś trzymało, trzeba było dodać trochę science fiction.
Może jest tu potencjał na kilka fajnych filmów (dramat, sci-fi, psychologiczny, komedia). Ale cały materiał na raz jest trudny do strawienia.

Bardzo mnie zmęczyła ta książka.
Może jest tu potencjał na...

O czym właściwie jest ta książka? Co to ma być za zakończenie?
Jak ktoś chce wprowadzić na rynek kolejną durną grę komputerową, to niech wprowadza i nie udaje, że pisze książkę.
Ale czy na pewno chodzi o rozrywkę?
Ktoś nas próbuje przekonać, że nasi władcy mogą każdego z nas odczłowieczyć. Epizod genderopodobny przekonuje nas, że pozbawią nas wszelkiej tożsamości, także płciowej. Że nie posiadamy żadnej moralności, ani sumienia i wszystkim można sterować, jeśli tylko wszczepią odpowiednie elektrody i będziemy niewolnikami niżej zwierząt. Że nie posiadamy wolnej woli ani w sensie absolutnym, ani subiektywnym.
Dlatego fabuła może być bez sensu. Dostajemy chaos.
Nie święty, na pewno nie święty.
Marksistowski.
Ta książka to jedna z najlepszych manipulacji, z jakimi się kiedykolwiek spotkałem. Powinna za to dostać 10 gwiazdek.
Ale ja marksistów zwalczam i dlatego dam jedną. Dlaczego?
Bo póki co - JESZCZE mogę...

O czym właściwie jest ta książka? Co to ma być za zakończenie?
Ale czy na pewno chodzi o rozrywkę?

W zasadzie to nie przeczytałem ani nie przesłuchałem całości tylko przesłuchałem pierwszy odcinek serialu słuchowiska które otrzymałem w promocji za darmo od sklepu internetowego gdzie kupuje regularnie audiobooki. Akurat była promocja i chciano zachęcić masowo do wykupienia całości słuchowiska które podzielone jest na dwie serie, pierwsza seria składa się z 13 odcinków. Zamówiłem gratisowy pierwszy odcinek ale reszty już nie kupowałem.
Przyznam że autor jest bardzo kreatywny i ma wielką fantazje twórczą. Postacią główną jest agentka która zostaje porwana przez Taliban a następnie zostaje zamordowana. Dziwny początek że zaczyna się śmiercią głównej bohaterki. Jej losy bowiem nie kończą się jej śmiercią.
Pierwszy odcinek akurat kończy się tak aby zachęcić słuchacza do wykupienia kolejnych odcinków, jednak nie dałem się skusić. To słuchowisko typowo rozrywkowe, z bardzo dobrą obsadą aktorsko-lektorską. Jednak nie do końca się przekonałem aby kupić resztę. W sumie bardzo dobra produkcja, trzyma trochę w napięciu, można posłuchać tez głosów ulubionych aktorów.
Na razie mam sporo innych pozycji w kolejce. Może jeszcze powrócę do tego dzieła?

Miałem (nie)przyjemność wysłuchać audiobooka. Dźwiękowo i reżysersko - majstersztyk, naprawdę świetna robota, ale pod względem treści to jakieś nieporozumienie. Same wątki nawet czasami się kleją (choć to takie klejenie na klej do papieru),ale bohaterowie to jakieś nieporozumienie. Poza tym rzecz dotyczy bliskiego wschodu i rozumiem, że trzeba trochę poświęcić islamowi, ale tutaj momentami ma się wrażenie krzewienia słowa Allaha wśród niewiernych. To ma być jakaś moda na islam?

Chciałam chaosu, to go dostałam. Aczkolwiek nie pogubiłam się w nim - zawsze uważałam że mam chaotyczne usposobienie i pewnie to właśnie to mi pomogło w odnalezieniu się w treści książki.

Moim skromnym zdaniem film byłby z tego lepszy niż książka. Wynika to z nawału informacji i akcji, co wymaga sporej wyobraźni i czasem przystopowania, żeby zwyczajnie nadążyć. Kilkukrotnie musiałam wracać kilka zdań wcześniej żeby przypomnieć sobie z czego wynika to, o czym właśnie czytam.

Wracając do treści samej w sobie, temat służb specjalnych i prowadzonych przez nie akcji gdzieś tam czasem się przewija w wiadomościach i artykułach, również w filmach dokumentalnych, więc naturalnie gdzieś tam budzi to naszą ciekawość. Nie wiem w jakim stopniu to, co Autor umieścił w książce pokrywa się z prawdą, ale jestem w stanie uwierzyć że są prowadzone badania nad, że tak się wyrażę, kontrolą umysłów. Jamy miała pecha, że trafiło akurat na nią - chociaż też musiała mieć trochę nierówno pod sufitem, bo nikt normalny nie udźwignąłby tylu różnych tożsamości.

Jest tu nieco pomieszania z poplątaniem. No i ta końcówka - bohaterka miała szczęście w nieszczęściu.

Początek zapowiadał się mega, realizacja dźwięku, akcja ...
Jednak im dalej tym bardziej beznadziejnie
Nie polecam, szkoda przede wszystkim czasu ale i pieniędzy.

Początek zapowiadał się mega, realizacja dźwięku, akcja ...
Jednak im dalej tym bardziej beznadziejnie
Nie polecam, szkoda przede wszystkim czasu ale i pieniędzy.

• Audiobooki
  • Audioteka