Koniec i początek

2015-01-28
1993-01-01
48 min.
literatura polska

Jakże to lekkie drobiażdżki a jednak pełne głębi.
Wyzwanie LC marzec 2024

Jakże to lekkie drobiażdżki a jednak pełne głębi.
Wyzwanie LC marzec 2024

Tomik zawiera m. in. wiersze "Nienawiść", "Koniec i początek", "Kot w pustym mieszkaniu", "Pożegnanie widoku", "Niektórzy lubią poezję."

Poezja Wisławy Szymborskiej prowadzi poprzez prostotę zdań, subtelne metafory, idiomy, mądrą ironię i zdystansowanie aż po wybitność i filozoficzne rozmyślania.
Lubię się zanurzać w pięknosłowiu Poetki.

Lubię się zanurzać w pięknosłowiu...

Zbiór jednych z lepszych wierszy, wzbogacony o rękopisy pisarki. Polecam każdemu zapoznanie się z tą piękną poezją.

To czego się dowiedziałam, to że po latach interpretowania wierszy w szkolnej ławce - nie mam pojęcia, jak to się robi. A co jeszcze, o wierszach pisać nic nie mogę, bo nie umiem. Jak były napisane. Jakie środki stylistyczne były użyte. O czym były. Czy były główne motywy.

Wyniosłam na pewno, że Wisława Szymborska, nawet laikowi zaimponuje swoją dziarskością, inteligencją i wrażliwością. Chociaż tego w szkole już nie uczą.

Czy cień motyla ważniejszy od traktów. Czy toczenie wojen atrakcyjniejsze od zżytych społeczności odbudowujących swój dom. Czy współczucie dobiegło kiedyś do mety. Czy przedwczesne wybory możemy nazywać wyborami.

Wyzwanie LC 2023 – marzec – przeczytam tom poezji.

Jako, że nie jestem fanką poezji trudno mi ocenić tą książkę.
Największymi plusami są dla mnie krótkie treści i w normalny język, że się tak wyrażę. Książka jest krótka i bardzo szybko się czyta chociaż ja z niej niewiele rozumiem.

Jako, że nie jestem fanką poezji trudno mi ocenić tą książkę.

Ciężko ocenić mi poezję... Na co dzień zaczytuję się w krwawych kryminałach i thrillerach, ale po cichu, czasami, sięgam i po poezję. Nie miałam trudności w wyborze tomiku - twórczość Szymborskiej towarzyszy mi od zawsze i od zawsze uwielbiałam jej wiersze, więc oczywistym wyborem było sięgnięcie chyba po najpopularniejszy tom wierszy naszej Noblistki, czyli "Koniec i początek", który zdobi moje czytelnicze półki.

"Koniec i początek" został opublikowany w 1993 roku. Był to ostatni tom wydany przed przyznaniem Nagrody Nobla i być może przyczynił się do jej wygrania. Tomik zawiera takie wiersze jak "Kot w pustym mieszkaniu", "Nienawiść", "Pożegnanie widoku" czy "Niektórzy lubią poezję".

Wiersze Szymborskiej urzekają jednocześnie swoją prostotą i genialnością. Poetka miała niebywałą lekkość pióra - poruszała ciężkie tematy takie jak np. rozpacz po śmierci w bardzo lekki, zrozumiały i piękny sposób. Wszystkie wiersze w tym tomie zmuszają czytelnika do refleksji i przemyśleń nad daną sprawą. I tak np. wiersz "Niebo" jest filozoficzną refleksją nad światem. Poetka skupia się głównie na niebie - wyjaśnia, że niebo jest wszędzie, otacza nas z każdej strony, jest nierozerwalne. Czytelnik automatycznie zaczyna się zastanawiać czym dla niego jest niebo. Wiersz "Może być bez tytułu" to z kolei filozoficzne rozważanie o ludzkiej egzystencji. "Kot w pustym mieszkaniu" traktuje o śmierci bliskiej osoby... Każdy z wierszy jest o czymś, każdy zmusza nas do refleksji i każdy zachwyca.

W tomiku znajdziemy 18 wierszy:
- "Może to wszystko",
- "Komedyjki",
- "Nic darowane",
- "Wersja wydarzeń",
- "Wielkie to szczęście".
Mnie najbardziej do gustu przypadły, poruszyły moje serce i wyobraźnię wiersze "Niektórzy lubią poezję" (wiersz przewrotny, ironiczny, sugerujący, że nie każdy lubi poezję. Jest ona powszechna, mało kto ją lubi, ludzie są zmuszani do jej czytania, zwłaszcza uczniowie i poeci. Jednak za tą prostą prawdą kryje się druga, przewrotnie ukryta - poezja jest czymś elitarnym, skoro lubią ją "niektórzy - czyli nie wszyscy". Trudno ją zdefiniować, wszyscy rozważają czym jest, ale ona wciąż wymyka się definicjom),"Nienawiść" (główna przyczyna bólu i cierpienia na świecie. Cały utwór opiera się na kontraście między siłą nienawiści a słabością pozostałych uczuć),"Jawa" (porównanie snu i jawy) oraz "Kot w pustym mieszkaniu" (wiersz traktujący o uczuciach związanych ze stratą bliskiej osoby).

Uważam, ze wiersze Szymborskiej są doskonałe. Osobiście uwielbiam jej twórczość i często do niej wracam. Fajnie, że dzięki marcowemu wyzwaniu znów mogłam przepaść w kartach poezji.

Nie potrafię, mimo licznych prób, zachwycić się Szymborską. Tak jak jej warsztat jest imponujący, tak zazwyczaj to co mówi jest dla mnie równie zgrabne, co miałkie. Podczas lektury brakuje mi u niej zawsze jakiegoś odczuwalnego napięcia, pęknięcia. Zręczność pozwala jej przejść po swoich mocnych wersach nad wszystkimi egzystencjalnymi przepaściami i uwiecznić to wszystko w wierszu. Ładnym wierszu. I choć bardzo to przyjemne i krzepiące, to nie kupuję tego jej niewzruszonego ironicznego stoicyzmu. To pewnie jakaś niezgodność charakterów, co zrobić. Nie liczę więc na nowy początek przy kolejnym tomiku, ale i po tym nie mówię jeszcze: koniec.

Nic nie poradzę. Ja kocham wiersze Wisławy Szymborskiej. Są dla mnie doskonałe, mądre i pachną mi bardzo sympatią do czytelnika/czki - czyli też do mnie. Mają w sobie szczerość pisaną bez jakichkolwiek "wyfiokowanych słów" i niezrozumiałych udziwnień. " Niektórzy lubią poezję." Ja na pewno., Gwiazdki- 11/10.

każdy znajdzie coś dla siebie. polecam

każdy znajdzie coś dla siebie. polecam

Ale to jest dobre. Nic dziwnego, że to właśnie "Koniec i Początek" być może przyczynił się do tego, że Szymborska została nagrodzona nagrodą Nobla. Jestem pod ogromnym wrażeniem i na pewno będę wracać jeszcze wiele razy do tych wierszy.

• Poezja