Opowiadania z Doliny Muminków

Tove Jansson Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Muminki (tom 7) literatura dziecięca
Det osynliga barnet
Irena Szuch-Wyszomirska
Nasza Księgarnia
Det osynliga barnet
Muminki (tom 7)
literatura dziecięca
Irena Szuch-Wyszomirska

Bardzo podobały się moim wnukom opowiadania, ja sama bardzo lubię Muminki, a tej akurat nie czytałam wcześniej, więc przyjemność była obopólna.
Polecam

Jakimś cudem nie czytałam tego tomiku w dzieciństwie. Może i dobrze - to raczej nie jest książka dla dzieci (pomijając uroczą historyjkę o Homku)... Problemy psychologiczne poszczególnych postaci (z Filifionką i Paszczakiem na czele) pokazane są tak sugestywnie, że aż się robi brr, jak wtedy, kiedy Buka podchodzi pod same okna. Niby proste opowieści, tkane prostym językiem,...

Powrót do dzieciństwa. Uwielbiałam Muminka i jego rodzinę. A mimo upływu lat nie wyrosłam z tego.

Przyjemna, ciepła i prosta lektura. Krótka, ładnie napisana książka.

Ciepło i mądrość. Miód na serce.

Fajna.

Opowiadania to chyba kwintesencja cyklu o Muminkach, a to o świątecznych przygotowaniach i zagubionym w tym chaosie Muminku istna perełka.
Opisałam swoje refleksje dotyczące trzech książek o Muminkach. Jednak w którymś momencie trafiłam na opinię napisaną przez "czytającego" (20.06.2019 pod zbiorem "Muminki. Księga pierwsza" oraz 23.07.2019 pod zbiorem "Muminki. Księga...

Cudne opowiadania o Muminkach i ich przyjaciołach. O wartości przyjaźni, ale i potrzebie czasu tylko dla siebie.
"Nigdy nie jest się zupełnie wolnym, jeśli się kogoś za bardzo podziwia."
"Wtedy śmiali się znowu, uważając, że to okropnie komiczne, że Paszczak prze całe życie robił to, na co nie miał ochoty, tylko dlatego że nie potrafił odmówić."
"Mówienie tak dobrze...

Jestem ZACHWYCONA. Pamiętam jak w dzieciństwie leciały Muminki na szklanym ekranie. Strasznie nie lubiłam tej ponurej bajki. Jednak pierwotna wersja, papierowa mnie niesamowicie zauroczyła. Z każdą kolejną strona cieszyłam się coraz bardziej moim odkryciem. Apeluje do wszystkich tych mniejszych i większych: czytajmy Muminki! ❤️

Czytając swojemu potomstwu te prześliczne historyjki odkryliśmy, że splendid isolation Włóczykija, satori filifionki czy dręcząca muminkowego Tatusia tęsknota wielkich przestrzeni znajdują drogę i ostatecznie kruszą i nasze, dorosłe serca. Odkładamy przeto na półkę ze szczytowymi osiągnięciami literatury kontemplacyjnej.

3 301
  • Dzieciństwo