Pojedynek. Opowieść wojskowa

Okładka książki Pojedynek. Opowieść wojskowa
Joseph Conrad Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Dzieła Wybrane klasyka
klasyka
Krystyna Tarnowska
epoka napoleońska

Okładka książki Następcy Joseph Conrad, Ford Madox Ford
Ocena 10,0
Następcy Joseph Conrad, Ford...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka polskiego Stanisław Baliński, Jan Barszczewski, Joseph Conrad, Wacław Filochowski, Stefan Grabiński, Konstanty Górski, Zygmunt Krasiński, Antoni Lange, Stanisław Lem, Bolesław Leśmian, Janusz Meissner, Franciszek Mirandola, Anna Olimpia Mostowska, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Relidzyński, Władysław Stanisław Reymont, Bruno Schulz, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnowski, Józef Tyszkiewicz, Sygurd Wiśniowski, Roman Zmorski
Ocena 7,1
Opowieści nies... Stanisław Baliński,...
Okładka książki O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin
Ocena 5,8
O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Classic Stories of World War I Richard Aldington, Paul Alverdes, Stacy Aumonier, James Warner Bellah, Joseph Conrad, Georges Duhamel, John Galsworthy, Ernest Hemingway, Leo V. Jacks, Charles Edward Montague, Walter Frederick Morris, William Somerset Maugham, John W. Thomason Jr., H.M. Tomlinson, William Townend, Edith Wharton, James B. Wharton, Ared White, Karl Wilke
Ocena 5,0
Classic Storie... Richard Aldington, ...

Film nakręcony w oparciu o to opowiadanie zaczyna się słowami, które stanowią esencję całej historii i w jednym z tłumaczeń brzmiały mniej więcej tak:
"Rzecz dzieje się w czasach, gdy honor i jego pojmowanie dyktowały zasady postępowania. Ten, którego honor obrażono, żądał satysfakcji, a potem sycił się nią, gdy ją otrzymywał. Oto opowieść o wielkim głodzie."
Opowiadanie to...

Jedno z najsłynniejszych opowiadań Conrada, na jego podstawie Ridley Scott nakręcił w 1977 roku swój debiutancki film „The Duellists” – kto wie czy nie najlepszy w jego karierze.
To historia dwóch oficerów armii napoleońskiej toczących między sobą przez kilkanaście lat pojedynek, którego przyczyną jest popełniona rzekoma przez jednego z nich niezręczność...

• 2017 ROKIEM J. CONRADA / 1857 - 1924 - 2017 / 160 LECIE URODZIN / 93 ROCZNICA ŚMIERCI
  • Literatura
  • LITERATURA POLSKA