Kod szczęścia

2012-03-01
2012-03-01
Agata Kowalczyk
szczęście poradniki osobowość psychologia

Polemizowałabym. Mam sporo pytań.
Końcówka była najlepsza, bo przedstawiła naprawdę pechowców, a nie pesymistów.
Chciałabym combo szczęściarz, ale pesymista i introwertyk. I autor mógł wziąć również pod uwagę to, że szczęście przychodzi niejedoktotnie samo. Chyba zapomniał.
Jednak, coś z książki idzie wyciągnąć.

Polemizowałabym. Mam sporo pytań.
Końcówka była najlepsza, bo przedstawiła naprawdę pechowców, a nie pesymistów.
Jednak, coś z książki idzie wyciągnąć.

To co lubię. Konkrety bez lania wody. Doświadczenia, z których każdy sam może wyciągnąć wnioski. Wprawdzie od dziecka zaliczam się do szczęściarzy i jak to autor sugeruje zawdzięczam to sobie choć uważam, że duży wpływa miał odpowiedni przyjaciel i środowisko, które wspierało mnie w odpowiednim myśleniu i nastawieniu. Jak mówiłem lata temu swej mamie o moich śmiały pomysłach, które później realizowałem to pamiętam jej odpowiedzi... "Synku Ty się nie boisz? Ja to bym sobie nie poradziła ale wiem, że Ty na pewno sobie poradzisz." Co Ciekawe to mówiła osoba, która zatrudniała kilkadziesiąt osób i była kierowniczką największego sklepu spożywczego w gminie i jednego z największych w województwie Pomorskim. Słowa mojego przyjaciela zawsze mi dźwięczą w uszach. Mówił do mnie: "Tomek my jesteśmy urodzeni pod szczęśliwą gwiazdą nam wszystko się udaje." Nie zapomnę jak podczas jednego z losowań gdy losowano miejsca w pierwszym rzędzie przed Papieżem Janem Pawłem II mój przyjaciel Andrzej, po tym jak wylosowano kogoś, krzyknął: "Teraz ja!" po czym podano jego imię i nazwisko jako następnej osoby, która się zakwalifikowała. Byłem tego świadkiem i wiem, że nie mógł tego ani odkryć np. coś zobaczyć ani w inny sposób przewidzieć.
Innym razem podczas rejsu do Szwecji uczestniczyłem w paru konkursach na nim organizowanych.
Na koniec dnia było uroczyste rozdanie nagród. Dosiadłem się do sympatycznej dziewczyny, którą tam poznałem.
Mówiła mi, że marzy aby wygrać jedną z głównych nagród, którą była wycieczka. Wyczytują jedną z drobnych nagród i moje imię i nazwisko. Następnie jedną z głównych nagród wycieczkę. Wyczytują kogo? Właśnie ją! Następna główna nagroda Smartfon dobrej marki i znowu ja. Oczywiście z sali krzyki, że to jest ustawiane... Siedzieliśmy przy tym stoliku we dwoje i zgarnęliśmy dwie pierwsze nagrody i jeszcze jedną.
Takich cudów Panie co nie miara jak oddasz się procesowi życia i pozwolisz aby cuda objawiały się w nim i Ciebie zaskakiwały. Szczytem jest ostatnio poznana koleżanka Olga, która można by rzec zmaterializowała 2000 zł przed sobą na chodniku w momencie gdy pomyślała, że tyle właśnie jej potrzeba.

Dość ciekawa pozycja, ale nie byłam w stanie doczytać do końca. Może dlatego, że mam alergię na podawanie przykładów z życia setki ludzi. Po prostu w pewnym momencie czuję przesyt. Pomimo tego znalazłam kilka punktów nad którymi rozmyślam.

Atuty: opisy eksperymentów, wnioski z nich.
Jest spoko: historie ludzi, przykłady.
Wady: ostatni rozdział i ta szkoła szczęścia.
O klasę lepsze niż większość poradników, ale nie brakuje tu wodolejstwa i zbytniego huraoptymizmu dla własnej teorii.

Atuty: opisy eksperymentów, wnioski z nich.
Jest spoko: historie ludzi, przykłady.
Wady: ostatni rozdział i ta szkoła szczęścia.

Szczęśliwa siódemka dla tej książki.
Opinia na blogu

Szczęśliwa siódemka dla tej książki.
Opinia na blogu

Trochę poradnik, trochę książka motywująca. Czasem masło maślane, ale nie jest najgorszą pozycją tego typu. Najciekawsze dla mnie, były opisane eksperymenty psychologiczne, a najsłabsze wypowiedzi adeptów szkoły szczęścia

Zgodzę się z opisem oceny gwiazdkowej - arcydzieło literackie. Jest to niewątpliwie bardzo subiektywna opinia oparta na obserwacjach zmian jakie zaszły w moim sposobie myślenia po przeczytaniu tej książki. Przejdę od razu do rzeczy. Dzieki tej pozycji zrozumiałem czym jest i jak działa szczęście. Richard Wiseman wyczerpująco przedstawia przykłady oraz wnioski (wysnute zarówno przez pesymistów, ale także optymistów) świetnie przy tym wyjaśniając konsekwencje wynikające z danego sposobu myślenia. Uważam, że przed rozpoczęciem czytania tej publikacji byłem pesymistą. Jak się pewnie domyślacie mój tok rozumowania jak i podejście do niemalże każdej sytuacji przytrafiającej mnie się każdego dnia zmienił się o sto osiemdziesiąt stopni. Polecam całym sercem.

Zawsze myślałem że szczęście czy pech są kwestią przypadku. Okazuje się, że nie do końca, bo "szczęściarze" posiadają pewien zestaw cech które wykorzystują. Książka bardzo dobrze to opisuje i daje porady co zrobić, aby być właśnie tej grupie szczęściarzy. Uważam, że to bardzo dobra pozycja

Dużo historii pchowców i szczęściarzy. Czasem można się dobrze uśmiać i zdecydowanie podbudować. Większość rad jest dość oczywistych, ale fajnie podsumować i poukładać sobie to w głowie, a może nawet zdać sobie sprawę i zreflektować się, dlaczego takie szczęścia bądź nieszczęścia nam się przydarzają.

Przeleciałem te książkę stosunkowo szybko bo nie była zbytnio skomplikowana. Zawiera ona w sobie od groma przykładów pechowych sytuacji i tych szczęśliwych. Rzekomo zawiera jakiś kod ale czy na pewno? Te kilkaset stron można spokojnie streścić do zaledwie kilku oczywiście bez przykładów, które też są powtarzane po kilka razy jakby autor chciał nas złapać za ramiona i powiedzieć prosto w twarz "ej patrz, jest na serio tak jak Ci mówię" Jeśli miałby streścić to co przeczytałem to byłoby to mniej więcej tak : Bądź wyluzowany i otwarty w stosunku do ludzi i świata. Wyznaczaj sobie cele , działaj i wierz w ich realizacje , słuchaj intucji, myśl pozytywnie i nigdy sie nie poddawaj.
No i w sumie tyle. Chyba każdy człowiek już to wszystko dawno wie, bo tego typu rzeczy bombardują nas zewsząd. Niemniej jednak zła to nie wyrządza nam żadnego i warto się tym żywić by nie zapominać o tych prostych zasadach, które mogą przegonić chmury z życia i pozwolić wyjrzeć słońcu.
" Kod szczęścia " uzmysłowił mi jakim jestem szczęściarzem w życiu, dzięki czytaniu książki przypomniałem sobie te wszystkie farciarskie sytuacje w życiu, których bym nie dał rady zmyślić a wydarzyły się i do dziś sprawiają, że się na ich myśl uśmiecham i zastanawiam "Jak to się udało?"
Czy polecam? i tak i nie. Nie jest to nic odkrywczego jeżeli chodzi o mnie natomiast nie czyni żadnego zła , wręcz wzmacnia zdrowe podejście do życia.

• Rozwój osobisty
  • Psychologia