Śleboda

Okładka książki Śleboda Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Śleboda
Małgorzata Fugiel-KuźmińskaMichał Kuźmiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Anna Serafin, Sebastian Strzygoń (tom 1) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Anna Serafin, Sebastian Strzygoń (tom 1)
Ślady zbrodni
Wydawnictwo Dolnośląskie
2015-03-18
2015-03-18

Okładka książki Ruiny Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ruiny Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Jan Gołębiowski
Urodzeni morde... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Ścigając zło Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ścigając zło R... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...

Tatry, góralska gwara i…trupów bez liku!

2047

Ciekawy sposób Autorów na zasugerowanie Czytelnikom klimatu książki - nawiązanie do serialu na początku w taki sposób, by cały czas gdzieś z tyłu głowy siedziało, przez co nie trzeba tworzyć aż tylu didaskaliów, by zdradzić inspiracje i stworzyć klimat. Podejrzewam, że z okazji premiery "Białej Odwagi" może się ta książka przypomnieć, bo i tematyka podobna, może nie tyle w warstwie fabularnej, co ogólnie dotykającej Goralenvolk. Całkiem klimatyczny kryminał.

Bardzo dobry kryminał w góralskich klimatach. Ciekawi główni bohaterowie. Autorzy piszą na dużym luzie i to sprzyja czytaniu.

Jest coś innego niż się spodziewałem, ale mi się podobało, zwłaszcza że znam Kraków opisany w książce, znam problemy szkolnictwa wyższego. Jako że jestem w podobnym roczniku jak autorzy to moje odczucia co do Zakopanego są również dość podobne. Trochę zawiódł mnie koniec - był nazbyt w amerykańskim stylu (ale na pewno będzie fajnym domknięcie w nadchodzącej ekranizacji). I zupełnie nie przemówił do mnie watek romantyczno-erotyczny.

lubię tematy okołoetnograficzne, lubię też książki, których akcja dzieje się w górach - krainie mi nieznanej, pamiętanej jak przez mgłę ze szkolnych obozów sportowych.
Śleboda to historia o wspaniałym potencjale i nieco rozczarowującym finale, z której usunęłabym zupełnie zbędne wstawki quasi-erotyczne.

Na urlop przyjeżdża w góry Anna Serafin, doktor antropologii z Krakowa. Nie jest całkiem obca w Murzasichlu – ma tu rodzinę, tutaj też spędzała wakacje w dzieciństwie – ale i jako niegóralka nie jest swoja. Anna chce odpocząć od swojego nudnego akademickiego życia. I udaje jej się to w stu procentach: pierwszego dnia znajduje zmasakrowane zwłoki starego górala, Jana Ślebody, a później zostaje wplątana w historię jego śmierci. Nie ma więc czasu na nudę. Tym bardziej że na trop afery wpada jej znajomy z Krakowa – bezczelny dziennikarz Sebastian Strzygoń.

rewelacyjna ksiazka! podobnie oceniam dwie pozostałe książki z serii etnokryminałów

Miało być gorzej niż w "Pionku", a tu proszę, spod pióra Państwa K. wychodzi po raz kolejny kryminalne dzieło. Z dobrym researchem, atmosferą miejsca, rysem postaci. Scenariusz może i nieco przewidywalny, ale co tam. Ważne, że wciąga jak atmosfera tatrzańskich dolin w letni poranek.

Państwa Kuźminskich znam z trzeciej ich powieści "Pionek" jaką wspominam bardzo, bardzo dobrze. Więc gdy nadszedł czas na "Ślebodę" ostrzyłam sobie zakładkę na świetny kryminał/thriller. Niestety, ale się rozczarowałam.
Niby wszystko jest tutaj tak jak powinno : ciekawe morderstwo, zachęcający rys historyczny, mocne nawiązanie do gwary i kultury, wartka akcja.
Powieść " położyły" postacie, jakich nie da się lubić. Są odpychające, drażniące i nie mają w sobie nic z czym można by się identyfikować.
O ile znakiem rozpoznawczym kryminałów i thrillerów jest mrok, niedopowiedzenia, niejasności i dwuznaczności tutaj tego zabrakło. Mamy tu natłok stereotypów dotyczących Polaków i Polski. Stereotypów krzywdzących szczególnie samych góralów jakich przedstawiono tutaj jako zapatrzonych w pieniądze istoty. Gdyby było to jakoś zrównoważone nie miałabym z tym problemu. Jednak tak nie jest. Waga pochyla się tylko w jedną stronę. Chociaż wiem, ze powieści tego typu mają pokazywać te grzeszne strony, pokazują też przecież , nie tyle anielskie, ale wzbudzające nadzieję postawy.

Powieść "...

Bardzo mi się podobało. Klimat górali, ich wad oraz zalet. Rys historyczny bardzo ciekawie wprowadzony w fabułę. Może głównych bohaterów można było bardziej podkręcić ale to taki mały szczegół.

Dobra. Będą kolejne z serii.

Dobra. Będą kolejne z serii.

• Kryminał