Nagi żar

Okładka książki Nagi żar Richard Castle
Okładka książki Nagi żar
Richard Castle Wydawnictwo: 12 Posterunek Cykl: Nikki Heat (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Nikki Heat (tom 2)
Naked Heat
12 Posterunek
2013-06-26
2013-06-26
Katarzyna Godycka
Castle serial dochodzenie śledztwo morderstwo Nikki Heat Beckett Nowy Jork

Zdecydowanie najlepsza część z czytanej przeze mnie trylogii (bo wtedy nie dorwałam czwartego tomu, który oczywiście rozpaczliwie muszę zdobyć). Lubię klimat powieści, rozwój bohaterów, Jamesona Rooka jako typowego macho (śmiech na sali, Ricku Castle, to poczucie humoru jest takie typowe dla serialu),fabułę. Literówki na pewno były, jeśli nie tu, to w następnym tomie powiło się zdanie wykluczające logikę wydarzeń wynikającą z poprzedzającego fragmentu. Niedopatrzenie było nieprzyjemnym zgrzytem, ale to nie zabiło przyjemności z lektury. Wszystkie powieści czyta się naprawdę sprawnie i szybko, lubię tak.

Był upał, jest żar

Richard Castle to tytułowy bohater serialu kryminalnego. Telewizja ABC wydaje książki sygnowane jego nazwiskiem. "Nagi żar" to druga książka z serii o Nikki Heat.

Znana redaktorka rubryki plotkarskiej, Cassidy Towne, zostaje zamordowana w swoim domu. Jej ciało zostało znalezione przez Jamesona Rooka - dziennikarza i byłego kochanka detektyw Nikki Heat. Chcąc znaleźć zabójcę policjantka wkracza w świat celebrytów, których małe i duże sekrety były źródłem utrzymania zabitej dziennikarki.
Kontynuacja "Fali upału" dzieje się kilka miesięcy później. Nikki rozstała się z Rookiem i jest sceptycznie nastawiona do ponownej współpracy. Ten konflikt został dobrze przedstawiony i pozwalał na kilka humorystycznych akcentów w fabule. Ogólnie druga część jest lepsza niż pierwsza (hasło na okładce tym razem jest dużo bliższe prawdy niż poprzednio) - intryga jest bardziej złożona i początkowo rozłożona na teoretycznie niezwiązane ze sobą wątki, które tuż przed samym końcem są wyjaśnione. W akcję wpleciono również kilka motywów które pojawiły się w serialu - widzowie bez problemu je znajdą, a dla pozostałych mogą być zachętą do jego obejrzenia.
Styl pisania jest lepszy - autor poprawił swój warsztat - a lektura jest przyjemniejsza niż "Fali...", choć nadal można mieć małe zastrzeżenia co do tłumaczenia. Jest dobre, ale w paru miejscach mi "zgrzytało" i miałem ochotę poszukać wersji angielskiej, aby sprawdzić co tam było pierwotnie. Mam też problem z tytułem. Wszystkie książki w oryginale mają w tytule słowo 'heat" od nazwiska głównej bohaterki. Jak dla mnie powinno trzymać się jednej wersji tłumaczenia, a tak mamy "upał", "żar" i "gorączkę" (trzecia część). Może dla kogoś kto nie zna kontekstu nie ma to znaczenia, ale mi to przeszkadza.
Pozycję mogę polecić fanom serialu, choć osoby nie oglądające go też znajdą tu coś ciekawego. Jeżeli pominie się lekkie nawiązania do poprzedniej części to i tak pozostaje interesująca lektura dla szukających lekkiego kryminału.

Był upał, jest żar

Zniechęcona przez pierwszy tom cyklu o Nikki Heat, postanowiłam jednak wrócić i dać jeszcze raz szansę tej historii. Język jakim została napisana książka jest lepszy niż w pierwszym tomie, jest więcej gier słownych, więcej zabawnych sytuacji, postacie nakreślone są lepiej niż w pierwszym tomie. Ale czy książka zachwyca? Niestety nie.

Znasz serial? Z niepokojem brałam do ręki tą książkę fikcyjny pisarz?! Po pierwsze wielbiciele serialu znajdą tu odzwierciedlenie bohaterów, ich zwyczajów, czyli ktoś dobrze odrobił prace domową. Mamy tu humor znany z serialu.A kryminał? W serialu są one dość oczywiste, schematyczne, tutaj mamy godnej uwagi pozycje o dziwo wciąga nieźle. Jest to druga część z Nikki Heat, kiedy ponownie spotyka zadziornego dzienikarza i razem polują na morderce plotkary. Fani serialu i dobrych kryminałów nie rozczarują się.

Książka kupiona w http://ebooki.allegro.pl/

Książka kupiona w http://ebooki.allegro.pl/

Druga część historii taka sama - książka na bazie serialu, lub serial na bazie książki. Szybko, obrazowo, lekko. Jeśli się lubi serial, to przeczyta się książkę. Lub odwrotnie :) Żadne dzieło, ale przyjemnie zapełni kilka chwil.

W porównaniu z pierwszą częścią (Falą upału) "Nagi żar", nie spełnił moich oczekiwań. Akcja toczyła się dużo wolniej, zakończenie również nie było zbyt spektakularne.

Lepsza niż "Fala upału", bardziej zawiła.

Lepsza niż "Fala upału", bardziej zawiła.

Boskie!!

Boskie!!

• Kryminał
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Nagi żar