Wieża milczenia

2013-03-01
mróz kryminał sensacja

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka inna niż dotychczasowe, które było mi dane przeczytać Mroza. Nie chodzi tu o fabułę, ale o sam styl pisania. Mam wrażenie, że powstała ona jakby natchniona jakimś amerykańskim autorem. O ule wiadomo prze Remku, że jego książki są nieszablonowe, i potrafi wykazać rożna tematykę, o tyle tu miałam wrażenie, że czytam książkę kogoś innego. Mimo wszystko fajnie było odnaleźć się w niej. Niekiedy brakowało mi czego lub zrządzenia losu było za wiele, o tyle czytało się ja lekko. Ciekawi mnie czy kiedyś będą dalsze losy bohaterów, albo czy nie są już gdzieś spisane i prywatnych zbiorach.

Kryminalna historia zapowiadała się ciekawie, ale gdy doszedł wątek "większej sprawy", trochę polityki, miałam przesyt "różności". Akcja niby była, a nie porywała. Bohaterowie w porządku, ale tylko tyle - a to nie satysfakcjonuje, znając Mroza. Książka jak nie jego, ale rozumiem, że to jedna z pierwszych.

Niby wciąga, ale częściej wręcz przeciwnie. Brak mi w tej książce jakiejś większej dynamiki akcji, która by sprawiała, że ciężko się oderwać od książki. Jest poprawna, ale bez fanfar.

Mroza lubię i cenię, choć przekonałem się już wcześniej, że nie wszystkie jego dokonania literackie mi odpowiadają. Bardzo spodobała mi się cała "Chyłka", jej bohaterowie i - momentami - ich błyskotliwe dialogi. Świetnie czytało mi się "Lot 202" - thriller z wzorcowo budowanym napięciem. Sięgnąłem teraz po pozycję reklamowaną jako sensacyjny debiut tego autora, licząc że może i tutaj odnajdę elementy tego, co mnie u Mroza urzekło. Niestety, nic z tego. Może i - jak na debiut - to nie jest słaba książka. Ale też niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jak na kryminał - intryga mało wyszukana, bohaterowie - nijacy, zaś dialogi - sztampowe. Utwierdzam się przy tej okazji w przekonaniu, że warto przy wyborze lektur większą uwagę zwracać na oceny innych czytelników portalu L.C.

O ile historię czyta się lekko i przyjemnie to od drugiej połowy już tylko lekko.

Nie wiem co napisać o tej książce. Jakoś mnie nie zaskoczyła ale też nie budziła była w porządku.

To moja pierwsza przeczytana, niemalże, książka Mroza. Od pierwszych stron byłam nią rozczarowana. Postać Scotta, Ev niezwykle denerwujące, wręcz nierealistyczne. Ich duet miał być enemies to lovers, ale tego nie kupuję. Od połowy książki trzeba było przekartkowywać. Nie polecam tej książki nikomu, chyba, że ktoś chce tracić czas i pieniądze.

Zastanawiałam się od czego zacząć poznawanie twórczości sławnego Remigiusza Mroza i padło (przez przypadek/wybrane po okładce) na Wieżę Milczenia, która moim zdaniem jest wciągająca, przedstawieni bohaterowie są różnorodni, a tematyka ciekawa. Choć nijak ma się do tytułu.
W Wieży Milczenia nie do końca podobało mi się upodobanie autora do notorycznego pisania "OK" w dialogach i szczegółowego wskazywania numeru lotu/broni/samochodu itp. nie było to konieczne i burzyło płynność w czytaniu (moim zdaniem). Mimo to czytało mi się całkiem dobrze i myślę, że jeszcze nie raz sięgnę po dzieła tego autora.

Zaczęło się całkiem obiecująco... Napięcie stopniowo narastało, nawet się wciągnąłem. Ale potem zrobiło się raczej nudno... Fabuła się nie kleiła. Facet, którego ukochaną dopiero co została zamordowana, ukochana, dla której wszystko poświęcił, w trakcie poszukiwania jej mordercy, szybko zaczyna pałać uczuciem do nowej koleżanki... Bardzo słabo skonstruowany jest ten motyw. Rozwiązanie też raczej słabe...

Czym jest powieść kryminalna jeśli nie drogą do odkrycia mordercy?

Powieść rozpoczyna się od zaprezentowania pięknej historii miłosnej. Młody wykładowca, podwójny doktor, wyjeżdża wraz ze swoją byłą studentką do innego miasta. Przez zaistniały romans stracił on pozycję w świecie uniwersyteckim. Dziewczyna w drodze do pracy zostaje zamordowana. Dr Scott Winton postanawia dowiedzieć się kto dokonał tego zabójstwa. Tropy prowadzą go do Singapuru...
Brak tu scen dzikich namiętności cielesnych, lecz autor nadrobił te braki opisami brutalnych pobić i porwań. W książce został silnie zarysowany portret psychologiczny introwertycznego, psychopatycznego wykładowcy, którego motywacją do działania była chęć poznania prawdy.
Książka według mnie ma charakter baaaardzo netfliksowski. Były momenty, które ciągnęły się w nieskończoność i były momenty, w których na 10 stronach wydarzyło się więcej niż na 50 poprzednich 'kartkach'.
Ogólnie polecam. Jeśli interesujecie się intrygami rodzinnych biznesów - zachęcam do lektury całość książki, a nie tylko tego wpisu.

!!!SPOILER!!!
W międzyczasie eks-wykladowca zdążył zakochać się na nowo w Pani Detektyw prowadzącej śledztwo (;
!!!KONIEC SPOILERA!!!

Literacki debiut Remigiusza Mroza niech będzie moim bookstagramowym debiutem. To również pierwsza przeczytana przeze mnie książka z jego repertuaru.

Czym jest powieść kryminalna jeśli nie drogą do odkrycia mordercy?