Nauki don Juana: Wiedza Indian z plemienia Yaqui

Okładka książki Nauki don Juana: Wiedza Indian z plemienia Yaqui
Carlos Castaneda Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Teachings of don Juan: A Yaqui Way of Knowledge
Rebis
2003-01-01
1978-01-01
Data 1. wydania:
1986-01-01
Adam Szostkiewicz
Antropologia Indianie -Meksyk obyczaje magia leki halucynogenne religia szamanizm Yagui

Ezoteroetnografia. Opisy obszernych rytuałów i rozwlekłość doświadczeń. Wszystko zmyślone w ramach pracy doktorskiej pana Carlosa. W Don Juana nie ma co wierzyć i czytać też nie warto, bo to opowieść nienajlepsza, napisana z wielką desperacją i wiele szkód ludziom w głowach narobiła. Może nada się jedynie jako przestroga albo barwny prolog do filmu z profesorem Krippendorfem.

Przeczytane dawno temu kiedy opisy odmiennych stanów świadomości były atrakcyjne.

Bardzo wątpliwa metodologia, zarówno w kwestii próby docenienia odrębności danej kultury, jak i właściwego stosunku naukowego. Drętwy styl, jednak nie przeszkadza w lekturze. Brak sensownych wniosków czy wskazówek dla postronnego czytelnika. Nie rozumiem, dlaczego ta książka zrobiła taką karierę, jest wysoce hermetyczna, a z drugiej strony nie wnosi nic nowego. Może próba opisania rzeczywistości niezwykłej jest dla kogoś czymś nowym, ale jeśli ktoś choćby wyjrzał za róg swojego schematu myślowego to o wieloświecie już wiedział. A jeśli nie wyjrzał, to ta książka wydaje się nie najlepszym jednak wstępem.

2088

Przeczytane daaaaawno temu w ramach pracy zaliczeniowej na studiach :) Po angielsku. Nadal pamiętam, więc musi być dobra :)

Traktuje to jako ciekawostkę antropologiczną. Nie polecam ani nie zniechęcam ale to raczej pozycja tylko dla zainteresowanych tematem szamanizmu.

do opisu poszczególnych roślin super, dalej, co kto lubi.

do opisu poszczególnych roślin super, dalej, co kto lubi.