The Teachings of Don Juan: Yaqui Way of Knowledge

Okładka książki The Teachings of Don Juan: Yaqui Way of Knowledge Carlos Castaneda
Okładka książki The Teachings of Don Juan: Yaqui Way of Knowledge
1986-01-01
1986-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Nie mogłem dać innej oceny ponieważ jestem wielkim fanem Castanedy, nie tylko tej książki ale całej serii. Jeżeli ktoś wierzy, że książka jest prawdziwym opisem przeżyć autora, będzie mógł zagłębić się w świat magii, szamanizmu, śnienia. Jeżeli nie, to po prostu będzie mógł poczytać ciekawą książę (ale też całą serię),przygodowo-podróżniczo-fantazyjną. Bezwzględnie polecam każdemu.

Ezoteroetnografia. Opisy obszernych rytuałów i rozwlekłość doświadczeń. Wszystko zmyślone w ramach pracy doktorskiej pana Carlosa. W Don Juana nie ma co wierzyć i czytać też nie warto, bo to opowieść nienajlepsza, napisana z wielką desperacją i wiele szkód ludziom w głowach narobiła. Może nada się jedynie jako przestroga albo barwny prolog do filmu z profesorem Krippendorfem.

Przeczytane dawno temu kiedy opisy odmiennych stanów świadomości były atrakcyjne.

Bardzo wątpliwa metodologia, zarówno w kwestii próby docenienia odrębności danej kultury, jak i właściwego stosunku naukowego. Drętwy styl, jednak nie przeszkadza w lekturze. Brak sensownych wniosków czy wskazówek dla postronnego czytelnika. Nie rozumiem, dlaczego ta książka zrobiła taką karierę, jest wysoce hermetyczna, a z drugiej strony nie wnosi nic nowego. Może próba opisania rzeczywistości niezwykłej jest dla kogoś czymś nowym, ale jeśli ktoś choćby wyjrzał za róg swojego schematu myślowego to o wieloświecie już wiedział. A jeśli nie wyjrzał, to ta książka wydaje się nie najlepszym jednak wstępem.

Przeczytane daaaaawno temu w ramach pracy zaliczeniowej na studiach :) Po angielsku. Nadal pamiętam, więc musi być dobra :)

Traktuje to jako ciekawostkę antropologiczną. Nie polecam ani nie zniechęcam ale to raczej pozycja tylko dla zainteresowanych tematem szamanizmu.

do opisu poszczególnych roślin super, dalej, co kto lubi.

do opisu poszczególnych roślin super, dalej, co kto lubi.

• Szamanizm
  • @ Duchowość