Tak jest dobrze

Szczepan Twardoch
literatura piękna 240 str.
Kontrapunkty

literatura piękna
opowiadania człowiek powergraph kontrapunkty

Kup książkę

Dobrze się czytało...
Ale czegoś tak smutnego, dołującego i depresyjnego dawno nie czytałam-raczej staram się unikać. Tu zachęciła mnie opinia o tym autorze młodego pokolenia.
I skąd takie spojrzenie na świat? Aż tak z nami źle?

Podzielam wszystkie superlatywy moich przedmówców i się pod nimi podpisuję.
Przeczytałam z dużą przyjemnością.

Te sześć opowiadań Twardocha są alegorią całego rozwoju jego pisarstwa: począwszy słabego SF, przez pierwsze nieśmiałe kroki zerwania z gatunkiem, po dobry tekst, w którym są bebechy, emocje i smutek.
Polecam przeczytać w Empiku ostatnie opowiadanie. Nogi oraz kark zdrętwieją, owszem, ale warto.

Te opowiadania są jak...zwierzenia podczas psychoterapii, jak obrazy Beksińskiego.

Zróżnicowana stylistycznie opowieść o człowieku w sześciu opowiadaniach.Trudno nie pomyśleć o Drachu czy Morfinie czytając je w 2017 roku - wszechwładny smok nachodził Twardocha wcześniej, z resztą tak samo jak ciemne moce rządzące światem.

Ciężkie, przytłaczające, zagmatwane. Nie moja bajka.

Przeczytałem, nie polecam. W jednym z wywiadów autor opowiadał jak bardzo męczące jest pisanie i jakie trudne. Czytanie tej książki dla mnie też było trudne. Książka mnie zmęczyła, przeczytałem ale do autora już nie powrócę.

Jest naprawdę dobrze jeśli chodzi o poziom tych opowieści. To jest coś co mam na myśli mówiąc dobra literatura. Bardzo dobra literatura. Przeskok po przeczytanej wcześniej "Papierowej dziewczynie" kolosalny. Przeczytałem w życiu tysiące książek ale tak poruszających może kilkanaście. Polecam każdemu ale głownie dla dorosłych. Najlepsza książka jaką przeczytałem w tym roku....

To było moje drugie spotkanie z twórczością Twardocha, nieco mniej udane, niż z "Drachem". Ale nie szkodzi, jeśli tak ma wyglądać lekka zniżka formy, to nie ma znaczenia. Piękne opowiadania (może tylko to o "wątrobie" Barcza lekko mnie znudziło), aż dziwne, jak tak pięknie można opowiadać o czymś tak obrzydliwym jak ludzka istota? Dużo podobieństw do "Dracha", widać...

6 opowiadań, 6 stanów mojego umysłu.
Dziwne, irytujące, świetne, zastanawijące, smutne i zabawne.
Męczące i porywające.
Burza w jednej cienkiej książeczce.
I dobrze, bo literatura ma wywoływac emocje i ma zostawiac ślad w głowie czytelnika.
Tutaj tak było.
I jeszcze małe post scriptum: czytając Gerda warto znać gware śląską (ja na szczęście znam, na 5 z plusem :-)).

Dyskusje

• Chcę w prezencie