Diuna. Mesjasz Diuny

Frank Herbert Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Kroniki Diuny (tom 1-2) fantastyka, fantasy, science fiction
Dune. Dune Messiah
fantastyka, fantasy, science fiction
9-788372-981066
Ładysław Jerzyński
Diuna Nebula fantastyka pustynia Hugo science fiction SciFi

Bardziej kameralna niż poprzedniczka, akcja w większości toczy się w siedzibie Atrydów na Arrakis. Na plus wszystko co działo się z Paulem Atrydą....bardzo podobał mi się tragizm tejże postaci. Liczę że w tomie nr 3 Alia przejmie pałeczkę po Paulu, który wyruszył na spotkanie z nieznanym na pustyni...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudno ocenić w oderwaniu od "Diuny" - w założeniu autora to przecież jedna powieść, sztucznie podzielona przez wydawcę. Jako całość to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych opowieści napisanych przez człowieka.

słabsza od Diuny, taki pomost pomiędzy Diuna a Dziećmi Diuny

JAk czytać Diunę:

Poziom praktycznie ten sam co pierwszego tomu, może lekko gorsza, gdyż nie ma już tego powiewu "kompletnej nowości".

ogólnie znienawidzone tłumaczenie Jeżyńskiego, a mi sie zawsze podobało, w sumie chodzi o treść, a jest tego tu mnóstwo, co najlepsze Herbert nigdy nie goni własnego ogona

Cóż książka w porównaniu do I T inna. Mniej jest przygody, więcej rozterek etyczno moralnych. Zwyciężyć to nie wszystko, być ze swoim sumieniem w zgodzie to zupełnie coś innego. I tak to tu wygląda. Dużo knowań, dużo spisków. Ciemne strony zdobycia władzy, choć cel wydawał się wzniosły.

Wlokło mi się strasznie. Chyba nawet nie doczytałam do końca.

Klasyka SF, Dla mnie powieść idealna, jednakże dla niektórych może okazać się nużąca, z racji filozoficznych rozmyślań nad naturą Człowieka, Boga czy rzeczywistości. Jest to twarda lektura, dość specyficzna i mroczna.

Po przeczytaniu pierwszej części byłam zachwycona i nie mogłam doczekać się by pochłonąć następną. Cóż - ja ją w końcu pochłonęłam, ale ona mnie nie. Stoję teraz przed trudnym wyborem, czy brnąć w to dalej czy lepiej nie psuć sobie tych resztek pozytywnego wrażenia, jakie wywarła na mnie historia Paula w pierwszym tomie.

Dyskusje

1 303