
Dzieci Diuny

- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Format:
- papier
- Cykl:
- Kroniki Diuny (tom 3)
- Seria:
- Diuna
- Tytuł oryginału:
- Children of Dune
- Data wydania:
- 2024-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1987-01-01
- Data 1. wydania:
- 1978-03-01
- Liczba stron:
- 571
- Czas czytania
- 9 godz. 31 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381884747
- Tłumacz:
- Andrzej Jankowski, Marek Marszał
Upłynęło dziewięć lat, odkąd oślepiony Muad’Dib ruszył samotnie na pustynię na spotkanie z Szej-huludem. W tym czasie Imperium rządziła jego siostra Alia. Na drodze opętanej regentce wciąż jednak stoją prawowici następcy Paula – Leto i Ganima. Dzieci są też zagrożeniem dla rodu Corrinów, odwiecznego wroga Atrydów, chcącego ponownie zasiąść na Tronie Złotego Lwa.
Bliźnięta, którym również grozi opętanie, podejmują dramatyczną walkę na kilku frontach. Tymczasem na Arrakis pojawia się charyzmatyczny niewidomy Kaznodzieja, który bardzo przypomina ich zmarłego ojca...
Kup Dzieci Diuny w ulubionej księgarni
W naszej porównywarce znajdziesz książki, e-booki i audiobooki z najpopularniejszych księgarń internetowych. Niektórzy partnerzy przygotowują dla użytkowników naszego serwisu specjalne rabaty, dlatego warto kupować książki przez lubimyczytać.pl. Oferty są prezentowane w trzech kategoriach: „Oferta dnia” (promocje partnerów),„Polecane księgarnie” (sprawdzeni partnerzy handlowi, z którymi współpracujemy na podstawie umów) oraz „Pozostałe”. W każdej kategorii kolejność prezentacji zależy od ceny produktu przekazanej przez księgarnie lub dostawcę porównywarki. Lubimyczytać.pl nie prowadzi sprzedaży i nie uczestniczy w procesie zakupowym po przekierowaniu na stronę sklepu. Mimo że dokładamy starań, aby wszystkie linki i informacje były aktualne, nie mamy wpływu na ewentualne nieścisłości cenowe, błędne przekierowania lub zmiany w ofertach księgarni. Jeśli zauważysz nieprawidłowość, prosimy o zgłoszenie jej na adres: admin@lubimyczytac.pl. Dzięki Twojej informacji możemy jeszcze lepiej dbać o jakość działania naszej porównywarki.
Oficjalne recenzje książki Dzieci Diuny
Koniec niewinności
Żywot człowieka, moi drodzy, wypełniony jest tęsknotami i czekaniem. Czasem owo czekanie, niczym przysłowiowe wypatrywanie Godota, okazuje się czynnością bezsensowną i z góry straconą na porażkę. Żywię jednak w swoim umiłowaniu rzeczy błahych głęboką nadzieję, że przyjdzie taki moment, gdy otworzą się kina i wejdzie do nich nowa ekranizacja „Diuny”.
Na razie szary żywot ubarwiają mi książki i z chęcią powracam do kolejnych części cyklu Kronik Diuny. Franka Herberta przedstawiać chyba nie muszę, podobnie jak powyższego tytułu. Sam pisarz przyznał, iż nie spodziewał się podobnego sukcesu swego dzieła. Koncentrował się jednak na tym, na czym mu zależało najbardziej, czyli dostarczeniu czytelnikom znakomitej rozrywki. I to, moi drodzy, udało mu się jak mało komu.
Nie dziwię się, że „Diuna” postrzegana jest jako powieść kultowa. Herbert wykreował w niej rozległe, bardzo skomplikowane uniwersum oraz szalenie wyraziste, niebanalne postacie, często tragiczne uwikłane w nici przeznaczenia. Młodym bohaterom można kibicować, lecz można się również obawiać, jeśli uda się im zwyciężyć. Nigdy bowiem nie wiadomo, mimo posiadanego przez nich zmysłu jasnowidzenia, dokąd zaprowadzi ich wybrana ścieżka.
„Dzieci Diuny”, jak sam tytuł wskazuje, skupiają się na losach potomków Muad’Diba: Leto i Ganimy. Bliźnięta, będące pod opieką opętanej przez złego ducha Alii, muszą walczyć z różnymi przeciwnościami losu. Podobnie, jak w przypadku dwóch poprzednich części, akcja powieści toczy się szybko i płynnie. Nie ma tu miejsca na chwilę przestoju czy nudę. Bez wątpienia Herbert odznaczał się niezwykłą umiejętnością w tworzeniu światów angażujących czytelnika na najwyższym poziomie.
Są cykle, które rozpoczynają się mocnym uderzeniem, a później stopniowo tracą swoją siłę rażenia. Znacznie rzadziej zdarza się, iż przeciętna pierwsza część zwiastuje lepsze i ciekawsze kontynuacje. W przypadku Kronik Diuny pierwszy tom pozostaje zdecydowanie najlepszy, najbardziej dynamiczny i spójny. Herbertowi udało się jednak utrzymać wysoki poziom jej kontynuacji, dzięki czemu do napisanej w 1976 roku powieści nadal warto powracać.
Ewa Szymczak
Oceny książki Dzieci Diuny
Poznaj innych czytelników
12430 użytkowników ma tytuł Dzieci Diuny na półkach głównych- Przeczytane 8 765
- Chcę przeczytać 3 364
- Teraz czytam 301
- Posiadam 2 357
- Ulubione 268
- Fantastyka 171
- 2024 93
- Chcę w prezencie 72
- 2022 68
- Science Fiction 61






































OPINIE i DYSKUSJE o książce Dzieci Diuny
W połowie książka nabiera tempa, zaczyna się dziać i wciąga. Trafiłam na fajny zapis: cyt. "Nie przychodzi mi do głowy nic bardziej szkodliwego niż gnicie w smrodzie własnych wyobrażeń" :) Zamierzam przeczytać kolejne tomy (jeszcze 3)
W połowie książka nabiera tempa, zaczyna się dziać i wciąga. Trafiłam na fajny zapis: cyt. "Nie przychodzi mi do głowy nic bardziej szkodliwego niż gnicie w smrodzie własnych wyobrażeń" :) Zamierzam przeczytać kolejne tomy (jeszcze 3)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPodobno najmniej science-fiction SF. Czytałem jak miałem 14 lat. Teraz nie wiem czy bym do tego wrócił
Podobno najmniej science-fiction SF. Czytałem jak miałem 14 lat. Teraz nie wiem czy bym do tego wrócił
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW porównaniu z poprzednimi częściami tutaj odnosiłam wrażenie jakby autor na trzeźwo tego nie pisał. Momenty w których coś działo można zaliczyć na palcach jednej ręki(i nadal były świetne!),ale całe to gadanie i postać Leto II ... Matko jedyna, czy większość pisarzy starej daty to mizogoni? Krypto pdf? Co tu się wydarzyło?
W porównaniu z poprzednimi częściami tutaj odnosiłam wrażenie jakby autor na trzeźwo tego nie pisał. Momenty w których coś działo można zaliczyć na palcach jednej ręki(i nadal były świetne!),ale całe to gadanie i postać Leto II ... Matko jedyna, czy większość pisarzy starej daty to mizogoni? Krypto pdf? Co tu się wydarzyło?
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa początku sceptycznie do niej podchodziłem, ale wraz z rozwojem akcji bardzo mnie wciągnęła . Jedna z lepszych książek w seri
Na początku sceptycznie do niej podchodziłem, ale wraz z rozwojem akcji bardzo mnie wciągnęła . Jedna z lepszych książek w seri
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toHerbert jest świetny, ale się dłuży. Trochę za bardzo. Jakieś 50 stron mniej mogłoby zwiększyć dynamikę utworu. Jednakże historia mocno nadrabia
Herbert jest świetny, ale się dłuży. Trochę za bardzo. Jakieś 50 stron mniej mogłoby zwiększyć dynamikę utworu. Jednakże historia mocno nadrabia
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAleż ta akcja jest gęsta. Najlepsza część serii.
Ależ ta akcja jest gęsta. Najlepsza część serii.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZaczyna mnie nużyć to nagromadzenie filozoficznych rozważań i coraz częściej łapię się na tym, że nie do końca rozumiem co autor chciał przekazać. Niemniej jednak lektura nadal pasjonująca i potrafi przyciągnąć i zatrzymać czytelnika.
Zaczyna mnie nużyć to nagromadzenie filozoficznych rozważań i coraz częściej łapię się na tym, że nie do końca rozumiem co autor chciał przekazać. Niemniej jednak lektura nadal pasjonująca i potrafi przyciągnąć i zatrzymać czytelnika.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWalka o władzę, intrygi, filozoficzne rozkminy są super. Bardzo mi się podoba jak pokazują negatywne aspekty zmiany klimatu Diuny, rozłamy w religii, też jak nieskończona wiedza bywa przekleństwem. Tylko dlaczego bohaterami muszą być 9-letnie dzieci opowiadające o seksie? Okropnie się to odbiera.
Walka o władzę, intrygi, filozoficzne rozkminy są super. Bardzo mi się podoba jak pokazują negatywne aspekty zmiany klimatu Diuny, rozłamy w religii, też jak nieskończona wiedza bywa przekleństwem. Tylko dlaczego bohaterami muszą być 9-letnie dzieci opowiadające o seksie? Okropnie się to odbiera.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTrochę trudna i dużo filozofii
Trochę trudna i dużo filozofii
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAleż ta cześć jest nierówna. Niektóre fragmenty wciągające, że nie można sie oderwać, inne przegadane i ciągnące się wieczność.
Jestem team Władca Pierścieni - zdecydowanie 🫣
Ależ ta cześć jest nierówna. Niektóre fragmenty wciągające, że nie można sie oderwać, inne przegadane i ciągnące się wieczność.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJestem team Władca Pierścieni - zdecydowanie 🫣