Znalezione w Ninatece: Ernest Bryll

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.03.2016

Poeta, prozaik i autor piosenek. Dziś w audiocyklu zapraszamy do wysłuchania audycji z udziałem Ernesta Brylla, który stwierdza m.in., że poezja to pewna choroba jego umysłu i przywołuje obraz robaków wychodzących przez oczy, uszy, usta...

Znalezione w Ninatece: Ernest Bryll

Ernest Bryll, urodzony w 1935 roku, jest znany głównie jako poeta, prozaik i autor piosenek, choć zajmuje się również tłumaczeniami z języków: irlandzkiego, czeskiego i jidysz. Był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie (1974-1978) oraz ambasadorem Polski w Irlandii (1991-1995). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego i irlandzkiego PEN Clubu, a także SEC (Society of European Culture). Debiutował tomikiem „Wigilie wariata” (1958), jednak znany się stał dopiero dzięki „Twarzy nieodsłoniętej” (1963). W swoich utworach mówi o naszej teraźniejszości i historii, kreśli rozbudowany obraz polskich losów i polskiej mentalności. Napisał wiele piosenek dla Katarzyny Gaertner, jego utwory wykonywali również m.in. Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko oraz zespoły Dwa Plus Jeden i Myslovitz.

Dziś zapraszamy do wysłuchania cyklu wypowiedzi Ernesta Brylla. W pierwszej części audycji Ernest Bryll stwierdza, że poezja to pewna choroba jego umysłu; przywołuje obraz robaków wychodzących przez oczy, uszy, usta... Opowiada o spotkaniach z Julianem Przybosiem, który – w przeciwieństwie do niego – miał apollińskie rozumienie poezji. Przekonuje o wartości pracy twórczej, która otwiera w ludziach to, co prawdziwe. Definiuje swoje rozumienie koleżeństwa jako koleżeństwo pracy, które odziera ludzi ze sztuczności. Dowiadujemy się również, że Ernest Bryll nie lubi tłumów (Spotkanie jest interesujące, kiedy można się rozejść), lubi natomiast irlandzki deszcz i wiatr oraz tamtejszą specyficzną samotność.

Posłuchajcie fragmentu wypowiedzi Ernesta Brylla z pierwszej audycji:

Fragment audycji „Zapiski ze współczesności: Ernest Bryll”, prod. Polskie Radio S.A. (2009), udostępniony dzięki uprzejmości serwisu ninateka.pl.

Zapiski ze współczesności” to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.

Wysłuchajcie pozostałych części cyklu: odcinek 2, odcinek 3, odcinek 4 i odcinek 5.

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi ninateka.pl


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.03.2016 13:54
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post