„Dziewczyna z portretu” w kinach

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.01.2016

Nowy film zdobywcy Oscara Toma Hoopera („Jak zostać królem”), w którym w rolach głównych zobaczymy nagrodzonego Oscarem za „Teorię wszystkiego” Eddiego Redmayne'a i Alicię Vikander, wejdzie na ekrany polskich kin 22 stycznia. To ekranizacja powieści Davida Ebershoffa o tym samym tytule.

„Dziewczyna z portretu” w kinach

Dziewczyna z portretu („The Danish Girl”) to wstrząsająca opowieść o niezwykłej parze duńskich artystów – Gerdzie i Einarze Wegenerach. Gerda była utalentowaną rysowniczką i malarką, największą popularność przyniosły jej prace o charakterze erotycznym. Na pewnym etapie jej kariery do obrazów i rysunków w kobiecym przebraniu zaczął jej pozować mąż – Einar. Stało się to początkiem wielkiej transformacji mężczyzny, który odkrył w sobie kobietę. Einar Wegener jest pierwszym znanym przypadkiem chirurgicznej zmiany płci (1930 rok). Po transformacji stał się Lili Elbe. Na każdym etapie zmiany wiernie towarzyszyła mu Gerda.

Reżyserem filmu jest Tom Hooper. Laureat Oscara za film „Jak zostać królem” (12 nominacji do Nagrody Akademii oraz siedem statuetek BAFTA). Ma na koncie także wielki sukces musicalu „Les Miserables. Nędznicy”, nominowanego do Oscara siedmiokrotnie.

Tom Hooper o filmie:

Pokochałem tę historię od razu, już w momencie czytania scenariusza, a więc w 2008 roku, kiedy pracowałem nad „Jak zostać królem”. To najlepszy scenariusz, jaki kiedykolwiek czytałem. Podczas lektury płakałem trzy razy, a nie jestem szczególnie sentymentalnym mężczyzną. Chciałem wziąć się do pracy natychmiast.

W roli głównej zobaczymy Eddiego Redmayne'a (Lili). Redmayne to aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Laureat Oscara za wstrząsający portret Stephena Hawkinga. Za rolę tę uhonorowany także Złotym Globem, nagrodą BAFTA, nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych aktorów młodego pokolenia. Znany z filmów: „Elizabeth: Złoty wiek”, „Mój tydzień z Marilyn”, „Les Miserables. Nędznicy”, „Uwikłani”.

Eddie Redmayne o filmie:

To historia o autentyczności, identyfikacji i odwadze, ale przede wszystkim o miłości. O odwadze bycia sobą. To film o prawdziwych, nieoczekiwanych meandrach rzeczywistości, z jaką czasem przychodzi nam się zmierzyć. To wstrząsające, jako mało – po upływie prawie stu lat – zmieniło się w tej kwestii. Jest jeszcze tyle do zrobienia. Byłem jeszcze na barykadach „Nędzników”, kiedy Tom Hooper powiedział: Chciałbym, abyś to przeczytał. I tak dostałem scenariusz. Zacząłem go czytać, nie mając pojęcia o tej historii. Rozsadziła mi głowę, byłem porażony, poruszony, wstrząśnięty. Od razu powiedziałem Tomowi, że chcę być częścią tego świata.

Dodaje jeszcze:

Przy pracy nad rolą najwięcej dały mi spotkania ze społecznością transseksualistów. Musiałem poznać ich życie, zrozumieć siłę, osadzić się w ich rzeczywistości. Lili dokonała zmiany płci prawie sto lat temu. Dziś ludzie dokonujący tranzycji wiedzą na ten temat dużo więcej, ona nie miała tej wiedzy. A więc słuchając historii starszych osób, mogłem dowiedzieć się, jak to wszystko wyglądało 40-50 lat temu. Te kobiety, opisujące swoje życie w ciele płci, którą im przypisano, pozwoliły mi zbudować ramy mojej postaci. Trzeba jednak pamiętać, że każda trans-historia jest inna, odrębna, wyjątkowa. Nie ma czegoś takiego jak wspólne, „odgórne trans-przeżycie”. Powtarza się jedno – że wszyscy od wczesnej młodości czuli, że nie są w swojej skórze.

Alicia Viknader, która wciela się w postać Gerdy, jest często nazywana jedną z najzdolniejszych aktorek swego pokolenia. Laureatka Guldbagge Award (szwedzkiego Oscara). Międzynarodową popularność i uwagę krytyków przyniosła jej rola w filmie „Anna Karenina”. Znana z filmów: „Ex Machina”, „Siódmy Syn”, „Kochanek królowej”.

Film powstał na podstawie debiutanckiej powieści Davida Ebershoffa Dziewczyna z portretu, wydanej w 2000 roku. Pośród innych nagród została uhonorowana Lambda Literary Award w kategorii powieść z wątkami transseksualności. Do dziś ukazała się w prawie dwudziestu wersjach językowych. Producenci – Gail Mutrux i Anne Harrison – pracowali nad filmem przeszło dekadę. Już w roku wydania książki Gail Mutrux rozpoczęła prace nad przełożeniem jej na język filmu. W 2003 roku dołączyła do niej Linda Reisman, dwa lata później Anne Harrison. Wtedy prace nad scenariuszem rozpoczęła Lucinda Coxon.

Obejrzyjcie zwiastun filmu:

W polskich kinach film zadebiutuje 22 stycznia 2016 roku.

Lubimyczytać.pl objęło film patronatem medialnym. 


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ChicaDeAyer 22.01.2016 12:58
Czytelniczka

Redmayne to geniusz w swym fachu - rozłożył mnie na łopatki w 'Teorii wszystkiego' i nie pozwala się zebrać do kupy dzięki swym nowym kreacjom. Może dopisać sobie do swojego CV kolejną wspaniałą rolę na koncie - zbiera zasłużenie laury, czego wyrazem jest kolejna nominacja do Oscara.

Książka już czeka na mej półce, miło będzie poznać tę historię w jej pierwotnym kształcie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
avuca 12.01.2016 18:26
Moderator globalny

Widziałam już zwiastun i na pewno pójdę do kina. Fabuła świetna,wizualnie film też zapowiada się rewelacyjnie. Utwierdzam się też w przekonaniu, że Redmayne jest aktorem naprawdę wybitnym.

Nie miałam za to pojęcia, że to ekranizacja. Za książkę na pewno również się wezmę, bo bardzo lubię wszelką tematykę związaną z płcią (rozumianą jako gender). A fabularyzowana historia...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
12.01.2016 17:47
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

FOCZKA 12.01.2016 15:08
Czytelniczka

Na pewno będę chciała zobaczyć ten film. Co za niezwykła historia ! Mężczyzna odkrywa w sobie kobietę po przebraniu się za nią.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 12.01.2016 12:54
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post