rozwiń zwiń

Myśliwski audiowizualnie

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.10.2013

Dzisiaj w serwisie Narodowego Instytutu Audiowizualnego ninateka.pl odbędzie się premiera spektaklu „Saksofon” w reż. Izabelli Cywińskiej na podstawie „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. W niedzielę emisja w kanale TVP Kultura.

Myśliwski audiowizualnie

W zbiorach NINATEKI znaleźć można ponad 2 tys. materiałów audio i wideo związanych z kulturą, m.in. spektakli teatralnych i operowych, filmów, reportaży, animacji czy koncertów. Do 6 października na ninateka.pl w ramach "Tematu Tygodnia", redakcyjnego wyboru szczególnie polecanych treści, będzie można zobaczyć i posłuchać materiałów związanych z wybitnymi polskimi pisarzami XX w., m.in. Witkacym, Schulzem, Gombrowiczem, Hłaską, a także Wiesławem Myśliwskim.

„Saksofon” to długo oczekiwana premiera. Początkowo projekt miał przybrać formę szesnastu 25-minutowych monologów zagranych przez najwybitniejszych aktorów starszego pokolenia. Ostatecznie spektakl na podstawie powieści nagrodzonej m.in. Literacką Nagrodą Nike i Nagrodą Literacką Gdynia, będzie kameralnym spotkaniem dwóch wybitnych aktorów: Janusza Gajosa w roli Bohatera i Jerzego Radziwiłowicza w roli Pana w Kapeluszu.

Traktat o łuskaniu fasoli, na którym oparty jest spektakl, to wielowątkowa historia, będąca rodzajem monologu skierowanego do tajemniczego, bliżej nieopisanego przybysza. Mieszczą się w nim filozoficzne rozważania o roli przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Cywińska wybrała z powieści wątek opowiadający o poczuciu winy, którego źródłem jest pewne zdarzenie z czasów okupacji hitlerowskiej. Jest to już czwarty zrealizowany przez reżyserkę spektakl na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego. Wcześniej były: „Drzewo" (1998), „W poszukiwaniu zgubionego buta" (1998) i „Dotknięcia" (2001).

Także dzisiaj, poza „Saksofonem”, premierowo udostępnionych zostanie 10 pierwszych odcinków 60-odcinkowej audycji Programu 2 Polskiego Radia, w której Jerzy Radziwiłowicz czyta powieść Myśliwskiego Widnokrąg.

6 października TVP Kultura wyemituje natomiast pasmo "Niedziela z Wiesławem Myśliwskim". Po rozmowie z pisarzem i zaproszonymi gośćmi, odbędzie się telewizyjna premiera „Saksofonu”  i emisja filmu "Kamień na kamieniu" opartego na innej głośnej powieści  Myśliwskiego.

Najnowsza powieść Myśliwskiego Ostatnie rozdanie wydana została pod patronatem lubimyczytać.pl.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mateusz Cioch 04.10.2013 20:21
Czytelnik

Szykuje się ciekawa niedziela. Co za szczęście, że dziadkowie mają telewizor i Kulturę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 04.10.2013 10:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post