Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Planeta bez słońca

Autor recenzji:
Tytuł książki: Matka Edenu
Autor książki: Chris Beckett
7,04 (56 ocen i 7 opinii)

„Matka Edenu” Chrisa Becketta, to drugie spotkanie z niezwykłą opowieścią nowego świata i nowych ludzi na obcej planecie. Pisarz wykreował ciemny świat, daleko od słońca, jednak pełen życia, świecących i dających ciepło roślin i zwierząt. To miejsce, w którym lampodrzewa robią hmmmf hmmmf hmmmf, a łodzie powstają z kory wielkich drzew-kolanowców.

Beckett zafundował swoim bohaterom, kilka przełomów, w których jeden, wynika z drugiego. Pierwsza część „Ciemny Eden” zakończyła się rozłamem wspólnoty, kiedy to John Czerwoniuch postanowił opuścić wielką rodzinę i w poszukiwaniu jedzenia i nowego miejsca, pójść tam, gdzie nikt jeszcze nie doszedł. To był początek zmian, rewolucja, której skutki widoczne są w drugiej części.

Bohaterką, jak i tytułową Matką Edenu, jest Gwiazdeczka Strumyk, której nieustępliwość, twardy charakter i błyskotliwość doprowadziły do kolejnych przewrotów i nowych zdarzeń w życiu osiedleńców. Bohaterka znikąd, z małej wyspy kolanowców, stała się Matką ludzi i żoną przywódcy. Stała się symbolem i chodzącym mitem dla społeczności, która karmi się przeszłością pierwszych ludzi i wciąż wierzy, że nadejdzie dzień, w którym opuszczą te planetę "statkiem pływającym wśród gwiazd" i odlecą na ziemię.

Gwiazdeczka wpadła w to miejsce pełne szerszeni, w którym panuje wyraźny podział na małych i dużych. Przy pomocy ofiarowanego jej pierścienia, dokonuje zmian, co porusza góry i doliny i co nie jest nie w smak tym, co tu rządzą. Powieść trochę smutna, o wielkiej niesprawiedliwości, ale i nadziei, jaką daje Gwiazdeczka.

Powieść Chrisa Becketta, przypomina „Osadę" Kira Bułyczowa, gdzie również mamy do czynienia z rozbitkami na obcej planecie, którzy powoli adaptują się do nowego środowiska. Podobnie ma się rzecz na Edenie, ta planeta w pełni wchłonęła swoich nowych mieszkańców. Potomkowie rozbitków przystosowali się, rozwinęli, stworzyli własne opowieści i historie, nauczyli się rządzić, siać niepokój i domagać się władzy, bo jest to w dużej mierze powieść o charakterze politycznym i społecznym.

Na planecie panują oszustwa, dyskryminacje i niewolnictwo. Trochę szkoda, że pisarz ruszył w te stronę, czy to znaczy, że człowiek bez względu na miejsce, warunki i planetę, zawsze pragnie dominacji i władzy? To takie pytanie, z którym warto się zmierzyć czytając tę książkę.

Warto po nią sięgnąć dla samego uroku, języka, stworzonego klimatu, nietypowego nazewnictwa i ciekawej narracji. Beckett wykreował magiczną planetę, która kryje w sobie wiele tajemnic, świeci bez słońca i robi hmmmf hmmmf hmmmf.

Grzegorz Śmiałek

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek

Opinie czytelników

O książce:
Sowie Zwierciadło

Powróciłem do "Oka Jelenia". No i jest dobrze, brawo dla autora, bo wciągnęło mnie dość mocno. Fabuła przemyślana, realia historyczne na naj...