Relacja z Pierwszej Ręki

978-83-7578-024-6
Zajdel, opowiadania
Konował

Trzydzieści trzy z ponad osiemdziesięciu. Najbardziej klasyczne z klasycznych. Dowcipne, rzetelne i prorocze. Czy najlepsze? Przekonaj się sam! Jadwiga Zajdel, żona zmarłego w 1985 roku Janusza, podjęła się sporządzić własną, w pełni autorską antologię Jego opowiadań. Znalazły się w niej teksty już publikowane i utwory odnalezione w papierach pośmiertnych. Opowiadania znane doskonale każdemu...

Trzydzieści trzy z ponad osiemdziesięciu.
Najbardziej klasyczne z klasycznych.
Dowcipne, rzetelne i prorocze.
Czy najlepsze? Przekonaj się sam!

Jadwiga Zajdel, żona zmarłego w 1985 roku Janusza, podjęła się sporządzić własną, w pełni autorską antologię Jego opowiadań. Znalazły się w niej teksty już publikowane i utwory odnalezione w papierach pośmiertnych. Opowiadania znane doskonale każdemu miłośnikowi twórczości Janusza A. Zajdla i rzeczy już nieco zapomniane. Razem tworzą one barwny konglomerat: od klasycznej SF po fantastykę socjologiczno-polityczną, tę wywodzącą się tradycji Orwellowskiej, której był On na rynku polskim absolutnym prekursorem i która przyniosła mu największe uznanie. Autorski wybór Jadwigi Zajdel pokazuje przebieg drogi twórczej późniejszego autora Limes inferior, Całej prawdy o planecie Ksi i Paradyzji i udowadnia, że zawsze stąpał on twardo po ziemi i trafnie przewidywał zbliżające się zagrożenia. Jako fizyk rozumował z żelazną precyzją, jako socjolog potrafił bezbłędnie zdefiniować społeczne i polityczne mechanizmy, a jako człowiek z natury pogodny i obdarzony poczuciem humoru – pisał dowcipnie i przystępnie.

Janusz A. Zajdel ma w swym dorobku łącznie osiem zbiorów opowiadań, trzy z nich zostały jednak wydane po Jego śmierci i już nigdy się nie dowiemy, czy Autor zaakceptowałby taki właśnie układ antologii i taki czy inny dobór tekstów. Jadwiga Zajdel była pierwszym czytelnikiem opowiadań Janusza, jej pierwszej zwierzał się ze swych pomysłów i jej rad wysłuchiwał. Mamy więc do czynienia z niekwestionowaną Relacją z pierwszej ręki.

Krzysztof Baliński | 2011-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Wyższe racje [w: ] Janusz A. Zajdel, Relacja z pierwszej ręki.

Z tej okazji, że minęła 30 rocznica stanu wojennego, jedna z trudniejszych dat naszej, pełnej martyrologii historii, miejmy nadzieję, że następne pokolenia tego typu atrakcje, jak wydarzenia z pamiętnego 13 grudnia 1981 r. ominą, mam dla was drodzy czytelnicy pewną propozycję czytelniczą.

Spokojnie wyluzujcie, to nie będzie wcale nudny, pełny martyrologii, tekst historyczny, ale na pół fantastyczne opowiadanko, zatytułowane "Wyższe racje". Motyw jest bardzo prosty, rozmowa autora z wydawcą w pewnym kraju, gdzie rządzi "jedyna słuszna partia". Kraj ten choć formalnie niepodległy, to w praktyce partia i rząd musiała wysłuchiwać z instrukcji sąsiedniego kraju zalecanego przez "bratnią, tą samą ideologicznie partię". W razie niesubordynacji wojska tego sąsiedniego kraju, nie musiały wcale nawet wjeżdżać, bo one od dawna już tam były! To tyle odnośnie realiów historycznych, teraz przejdźmy do sedna opowiadania....

Agnieszka | 2016-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

33 opowiadania Janusza Zajdla, najstarsze z 1960 roku, najpóźniejsze z 1982. Daje to w sumie wysoce nierówny tom, z wieloma tekstami bardzo przeciętnymi, z regułą im wcześniejsze tym słabsze. Interesujące jest śledzenie drogi twórczej, tej przemiany w dobrego pisarza oraz przekrojowy wgląd we wszystkie obsesje twórczości.

Nie był Zajdel wielkim stylistą, ponad 500 stron takiej linearności, śledzenie fabuł rysowanych wzdłuż linijki było dla mnie było meczące. Z pewnością dużo fajniej jest to czytać wolniej, parę opowiadań i parę dni przerwy. Za to podobał mi sie typ poczucia humoru, ironiczny ale nie złośliwy, zdystansowany lecz jednocześnie ciepły (świetne i chyba nawet moje w tomie ulubione opowiadanie numer 16" Dokąd jedzie ten tramwaj"). No i niewątpliwą zaletą są pomysły, żadne opowiadanie nie jest pustą treścią.
Ogólnie najlepsze wydają się, co nie powinno dziwić, teksty socjologiczne, obrazki społeczeństw totalitarnych. Ja wyróżniałbym znakomity "Chrzest bojowy"....

szimus | 2011-03-29
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2011

Zbiór opowiadań oscylujących między dobrymi a bardzo dobrymi. Czuć klimat Lema, widać niebanalną tematykę rozważań, zaskakujące wnioski, a akcja podporządkowana przede wszystkim koncepcji wyjściowej wcale nie oznacza nudnej i schematycznej (podobnie zresztą jak teraz u Dukaja).

addam23 | 2014-03-23
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 marca 2014

Jak to zwykle ze zbiorami opowiadań jednego tylko autora bywa - teksty w nim są mocno nierówne. Nie ma może opowiadań wyraźnie słabych, czy nieudanych. Jest jednak sporo przeciętnych, bądź jedynie poprawnych.
I to jedyna wada tej książki. Gdyby z 33 znajdujących się w niej opowiadań zrobić 22, to moja ocena podniosła by się z 7 w 8. Jeśli zostawić tylko 11 - jakość pozostawionych tekstów oscylowała by koło 9.

Arcydzieł krótkiej formy literackiej może tu nie uświadczymy. Jednak te inteligentne, pomysłowe, urozmaicone teksty powinny zadowolić wszystkich fanów SF.
Polecam

KBKBKB | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 31 marca 2014

Mistrz w najlepszym* wydaniu!

Tak lekko Zajdel prowadzi swoje opowiadania do samiutkiego, jakże często, idealnie celnego końca, że tylko żałować, że nic nowego już się mistrzowskiego nie ukaże...

Może literacko Zajdel czasem nie równa samym szczytom, ale jego mocą jest właśnie prostota, a zarazem olbrzymia wyobraźnia.

Polecam każde jedno opowiadanie z tego zbioru. Każde skłania do refleksji, każde coś sobą wnosi. Cały Zajdel.

* -- niestety w wydaniu BookRage tym razem sporo literówek, spacjówek i innych, więc ciężko pisać akurat o "najlepszym" wydaniu, na wydanie patrząc...

vattghern76 | 2012-11-17
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 17 listopada 2012

Bardzo dobry wybór opowiadań klasyka polskiego nurtu socjologicznej SF. Dla Fanów J.A.Z. pozycja skandalicznie obowiązkowa, dla reszty SFantastycznych maniaków - zdecydowanie warta polecenia i zaznajomienia się z tym rodzajem twórczości tego wybitnego autora.

Znajdziemy tu opowiadania głównie z lat 60 i 70. Średnie, dobre i te bardzo dobre. Wszystkie za to z przystemplowanym jakby pisarskim stylem Zajdla. Inteligentnym, lekkim, precyzyjnym. Gdzieniegdzie co prawda czuć wpływy S. Lema, lecz to żadnej ujmy J.A.Z. przynieść nie może. Autor broni się zupełnie naturalnie swoim stylem, swoimi przemyśleniami i konstrukcjami fabularnymi.

To tylko opowiadania i opowiastki lecz we wspaniały sposób uzupełniają one spuściznę pisarza, a czytelnikowi dają okazję na pełniejszy wgląd w jego wybitną twórczość. POLECAM!

Teksty zaprezentowane w tym zbiorze wspaniałe obrazują drogę literacką autora.Od typowych dla lat '60 si-fi do opowiadańw nurcie fantastyki socjologicznej.Ich wspólną cechą jest to,że każde kończy się puentą lub posiada drugi, ukryty w aluzjach i między wierszami przekaz. Dzięki temu lektura jest nie tylko niezobowiązującą rozrywką.

| 2012-10-26

Największą wadą zawartych tu opowiadań jest ich ulotność. Za dużo tu ( o dziwo, bo sam w to nie wierzę... piszę i nie wierzę ) Zajdla; napychania na siłę ile wejdzie!

Jakość wydania rozczarowywuje; druk blisko sklejonego bloczku - odbiera to przyjemność z czytana. Mogło być tak pięknie ( gdyż część zbioru jest genialna ), a tak... Tylko ( albo aż ) 6 gwiazdek.

Michał Kulik | 2014-08-19
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Bardzo równy zbiór opowiadań - mieszczą się w skali od bardzo dobrych do genialnych. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim ostatnie, tytułowe opowiadanie.

daniel90 | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Dużo opowiadań, wiele dobrych albo bardzo dobrych. Praktycznie każde skłania, żeby się zastanowić nad czymś.