Wir pamięci

corrum

źródło okładki: www.fantasta.pl

Konkwistadorrr | 2012-12-18
Przeczytana: 2004 rok

Podstawa polskiej fantastyki socjologicznej. Powinno się to w rzeczywistości określać jak polityczną fantastykę, ale w okresie zniewolenie Polski przez socjalizm by ominąć cenzurę nazywano to socjologią. Genialne.

Bartlox | 2018-05-20

Jedna z powieści, które pamięta się latami. Jedna z tych opowieści, które nie ulatują.

Pomysł i wykonanie, oba naprawdę dobre, ciekawe, że autor bardzo konsekwentnie stosuje minimalizm, nie wiemy kiedy się to dzieje (w przyszłości, ale jak dalekiej), nie wiemy, co tak naprawdę wydarzyło się w przeszłości tego świata, nie wiemy nawet, czy akcja ma miejsce na Ziemi, czy na jakiejś innej planecie. Nie wiemy, czy życie w innych państwach jest podobne, czy inne. Nie wiemy, czy temporyści żyją podobnie jak my dziś (jest to sugerowane, ale tylko sugerowane, zwróćcie uwagę). Nie wiemy na ile opresyjny jest reżim, pod władzą którego żyją bohaterowie. Być może jest to skutek ingerencji cenzury, ale nie sądzę, by były one szczególne, skoro tekst dalej jest nader spójny. Tak samo przeszłość postaci, ich charaktery, myśli, konsekwentnie wiemy tylko tyle, ile musimy. Ale ta niewiedza nijak nie razi, przeciwnie, wydaje się to wszystko grą autora z czytelnikami, grą, w którą chętnie wchodzimy....

Karo | 2013-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

"Dużo jest odkryć, o których wiedzą nieliczni."(s. 23)Cieszę się wobec tego, że przyszło mi odkryć Wnuka - Lipińskiego. Social - fiction, czemu nie? Przecież opisuje mechanizmy społeczne, systemy, które tworzymy, nasze odruchy, ciemne i jasne strony ludzkości -> po prostu, sama prawda. Tylko drobny kruczek; jak opisać prawdę, kiedy żyje się w zniewoleniu. I to jest sukces książki Lipińskiego - jak powiedzieć, żeby wszystko powiedzieć, nic nie mówiąc? Uwielbiam tego typu książki, a ich autorów uważam za mistrzów. Czy nowy człowiek po przeprogramowaniu mózgu, miał być lepszy? Czy po prostu, miał być głupszy. A ilu jest takich nowych ludzi wśród nas? A może to my staliśmy się "nowym człowiekiem" bez operacji dokonanej przez profesora medycyny Mortena, a po codziennych dawkach rzekomych informacji przekazywanych przez "piękne, gadające głowy"?

MelerJonasz | 2013-02-24
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Bardzo dobra, spójna historia. Czytałem z wielką przyjemnością i nie chciałem się od niej odrywać.

amo71 | 2015-07-20

Jeżeli fantastyka polska, to tę książkę trzeba przeczytać koniecznie.

Adam | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018