Tristes tropiques
esej, literatara faktu, podróże
Adam B

Claude Lévi-Strauss (ur. 1908) należy do ostatnich żyjących twórców wspaniałej humanistyki francuskiej z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, a Smutek tropików (1955) jest niepowtarzalnym dokumentem z tamtego okresu. Przede wszystkim jednak stanowi fascynującą, w znacznej mierze autobiograficzną książkę podróżniczą. Autor należał do pierwszych (a po części też ostatnich) badaczy ginącej kultury brazylijskich Indian. Na poły sensacyjna opowieść o tych badaniach z przełomu lat trzydziestych i czterdziestych stanowi trzon książki. Mimo że napisana w sposób popularny, jest ona zarazem dziełem pełnym głębokiej refleksji filozoficznej nad losem współczesnego świata. Okazją po temu są opisane w książce podróże do innych miejsc na świecie, przede wszystkim do muzułmańskiej i buddyjskiej Azji. Znajdziemy tu jakże aktualne po półwieczu wizyjne niemal ujęcia relacji Wschodu z Zachodem, analizę przyczyn tego podziału i utraconych szans utworzenia wspólnej kultury. ?Smutek tropików? poprzedza inne wielkie dokonania Lévi-Straussa: ?Antropologię strukturalną?, ?Myśl nieoswojoną? i serię Mitologie, ale zajmuje pośród nich pozycję dzieła najwybitniejszego pod względem literackim i filozoficznym.

loobeensky | 2012-06-18
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Miałam przeczytać jedynie część traktującą o Bororo, ot tak, do egzaminu. Niedużo, nieco ponad trzydzieści stron. Egzamin jutro, nic nie umiem, tymczasem ocknęłam się dopiero gdzieś przy końcu rozdziału poświęconego ludowi Nambikwara. Taka to podstępna i świetna książka!

Artur Schodziński | 2013-12-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Genialna podróż do świata odległych kultur. Ciekawe, wplecione wątki autobiograficzne. Głębokie przemyślenia i ponadczasowe refleksje. Polecam wszystkim miłośnikom antropologii i etnografii.

Małgorzata | 2016-04-12

Profesor Lévi-Strauss w asyście nobliwych uczonych zjawia się w nowojorskiej restauracji. Gdy kelnerka pyta o nazwisko osoby, która rezerwowała stolik, pada: "Levi-Strauss". Kelnerka uśmiechnąwszy się odpowiada pytaniem: "Ten od dżinsów czy ten od antropologii?". Francuski uczony to wielki polihistor, który dziennie czytał tabuny specjalistycznych pism, które pozwoliły mu orientować się równie dobrze w etnologii, co w informatyce czy filozofii. Świetny antropolog, wybitny myśliciel i znakomity pisarz. Dowodem na to ostatnie jest "Smutek tropików" - zachęcam.

magdalena | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Myślę,że ta książka zauroczy każdego. Bardzo rzetelna, refleksyjna, inspirująca i ciekawa podróż w Tropiki. Czytając ją zagłębiłam się w nieznany mi świat i mimo,że jest to książka niemal naukowa, dosłownie ją pochłonęłam.

To nie powieść, a jednak tyle w niej opowieści, że czyta się jednym tchem. Przy kolejnych czytaniach tak samo zaskakuje, a oczy kota powodują ciarki na plecach wciąż i wciąż i wciąż...

Amarcord | 2011-10-31
Przeczytana: 2011 rok

Klasyka.
Miejscami zbyt to rozgadane - opisy zachodów słońca - brrrr!
Ale wsłuchiwanie się w odległe zakątki świata - coś wspaniałego.

Marysia | 2012-12-18
Przeczytana: 08 maja 2012

siadam, otwieram książkę i zastanawiam się czemu wcześniej jej nie czytałam, bo tu, bo właśnie, bo rozpościera się cały świat i zaczyna się przedstawienie.
taka bajka z tych co mają w sobie to coś. przypomina trochę mdłości Sartre'a i książki Vincenza. siadam w fotelu, na leżaku, w autobusie, gdziekolwiek, otwieram książkę i brazylijska dżungla zasysa mnie od pierwszego słowa a na sekundę przed jej zamknięciem widać cień kołyszącego się ogona jaguara. to książka o nagich ludziach którzy mają wszystko, co im potrzebne do życia oprócz świętego spokoju bo są tacy dla których ważniejszy jest kauczuk, diamenty i europejska bezmyślna pazerność a ci nigdy nie będą mieli wszystkiego o czym marzą.

Tomek | 2015-09-20

Claude Levi-SZTOS :v