Smutek tropików

Tłumaczenie: Aniela Steinsberg
Wydawnictwo: Aletheia
Tristes tropiques
Ola Loobeensky

Claude Lévi-Strauss (ur. 1908–2009) należał do twórców wspaniałej humanistyki francuskiej z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, a „Smutek tropików” (1955) jest niepowtarzalnym dokumentem z tamtego okresu. Przede wszystkim jednak stanowi fascynującą, w znacznej mierze autobiograficzną książkę „podróżniczą”. Autor był jednym z pierwszych (a po części też ostatnich) badaczy ginącej kultury brazylijskich Indian. Na poły sensacyjna opowieść o tych badaniach z przełomu lat trzydziestych i czterdziestych stanowi trzon książki. Mimo że napisana w sposób popularny, jest ona zarazem dziełem pełnym głębokiej refleksji filozoficznej nad losem współczesnego świata. Okazją po temu są opisane w książce podróże do innych miejsc na świecie, przede wszystkim do muzułmańskiej i buddyjskiej Azji. Znajdziemy tu jakże aktualne po półwieczu wizyjne niemal ujęcia relacji Wschodu z Zachodem, analizę przyczyn tego podziału i utraconych szans utworzenia wspólnej kultury. „Smutek tropików” poprzedza inne wielkie dokonania Lévi-Straussa: „Antropologię strukturalną”, „Myśl nieoswojoną” i serię „Mitologie” (m.in. „Surowe i gotowane”), ale zajmuje pośród nich pozycję dzieła najwybitniejszego pod względem literackim i filozoficznym.

źródło opisu: Aletheia, 2008

źródło okładki: Aletheia, 2008

Iselor | 2019-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Jedno z moich największych rozczarowań czytelniczych ostatnich miesięcy, a może lat. "Smutek tropików" uchodzi za kanon literatury antropologicznej. I słusznie, przynajmniej pod tym względem iż rozdziały od 5 do 8 są prawdziwą kopalnią wiedzy nt. plemion południowoamerykańskich (ich codziennego życia, struktury społecznej, religijnej, politycznej, etc.) i w pewnym sensie stanowią już niejako archiwum dawnych dni (autor pisał książkę w latach 50tych, podróżował w latach 30tych), ponieważ część z owych plemion albo zmieniło sposób życia albo ich istnienie nie jest pewne, gdyż już na początku XX wieku były na skraju wymarcia. Trzeba Autorowi przyznać, że te rozdziały czyta się jednym tchem, zwłaszcza te dotyczące plemion Nambikwara oraz Tupi-Kawahib.
Interesujący jest też rozdział ostatni, poświęcony celowi antropologii jako nauce, ale, co najważniejsze, skupiający się na porównaniu chrześcijaństwa, buddyzmu i islamu (a zwłaszcza tych dwóch ostatnich), a owe refleksje sprzed ponad...

Piodr123 | 2018-05-25

Podchodziłem do tej książki bardzo sceptycznie, Jak to do lektury zadanej na zajęcia. Jednak spotkało mnie zaskoczenie - to dzieło jest genialne!

Maniek | 2018-05-21
Przeczytana: 20 maja 2018

Antypodróżnicza książka o podróży wgłąb Brazylii. Dzięki Levi-Straussowi mamy dostęp do wiedzy o wielu plemionach i ich obyczajach. On również zrewolucjonizował antropologię i etnografię. Niezwykły badacz, który ciągle był w ruchu. Z zaciekawieniem czytałem o kolejnych ciekawostkach. Z minusów tej pozycji można wymienić grafomańskie opowiadanie o zachodzie słońca, czasem filozoficzny język.

Niezwykła książka... :) Połączenie autobiografii, reportażu z poetyckimi opisami przyrody, naukowej pracy antropologicznej i traktatu filozoficznego. Z całym tym misz-maszem czyta się całkiem lekko. Intelektualnie potężna. Polecam.

Marcin K | 2017-12-09
Przeczytana: grudzień 2017

Jedna z najlepszych książek jaka wpadła mi w ręce w tym roku. Niebanalna, wielowarstwowa, bardzo wciągająca, ale wymagająca też dużo skupienia od czytelnika ażeby nie uronić żadnej myśli. Nie wiem jak brzmi we francuskim oryginale ale operunek słowem w polskim przekładzie urzeka.

Krótkim wprowadzeniem - Claude Levi-Strauss - jeden z najwybitniejszych antropologów XX wieku. W książce opisuje swoje podróże po Ameryce Południowej w latach 30' oraz epizodycznie Indie. Znajdziemy tu syntetyczne spojrzenie na procesy kolonizacyjne zarówno od strony przyjezdnych jak i etnicznych grup Indian, tych asymilujących się w miastach jak również tych żyjących głęboko w kontynencie oraz szersze spojrzenie na ludzkość jako całość przez ten właśnie pryzmat.

Co do wspomnianej wielowarstwowości - każdy znajdzie tu coś interesującego. Bardzo wnikliwe opisy przyrody i siedzib ludzkich, ukazywane empirycznie wszystkimi zmysłami, ciekawe anegdoty z podróży oraz niezwykłe refleksje na temat społeczeństw...

konto_usuniete | 2016-04-12

Profesor Lévi-Strauss w asyście nobliwych uczonych zjawia się w nowojorskiej restauracji. Gdy kelnerka pyta o nazwisko osoby, która rezerwowała stolik, pada: "Levi-Strauss". Kelnerka uśmiechnąwszy się odpowiada pytaniem: "Ten od dżinsów czy ten od antropologii?". Francuski uczony to wielki polihistor, który dziennie czytał tabuny specjalistycznych pism, które pozwoliły mu orientować się równie dobrze w etnologii, co w informatyce czy filozofii. Świetny antropolog, wybitny myśliciel i znakomity pisarz. Dowodem na to ostatnie jest "Smutek tropików" - zachęcam.

Tomek | 2015-09-20

Claude Levi-SZTOS :v

magdalena | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Myślę,że ta książka zauroczy każdego. Bardzo rzetelna, refleksyjna, inspirująca i ciekawa podróż w Tropiki. Czytając ją zagłębiłam się w nieznany mi świat i mimo,że jest to książka niemal naukowa, dosłownie ją pochłonęłam.

Artur Schodziński | 2013-12-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Genialna podróż do świata odległych kultur. Ciekawe, wplecione wątki autobiograficzne. Głębokie przemyślenia i ponadczasowe refleksje. Polecam wszystkim miłośnikom antropologii i etnografii.

To nie powieść, a jednak tyle w niej opowieści, że czyta się jednym tchem. Przy kolejnych czytaniach tak samo zaskakuje, a oczy kota powodują ciarki na plecach wciąż i wciąż i wciąż...