Druga strona księżyca. Pisma o Japonii

Tłumaczenie: Maciej Falski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cultura". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Japonia, kultura Japonii

"Nie zapominam jednak o ważnych lekcjach, jakich cywilizacja japońska może udzielić światu Zachodu, jeśli ów zechce wysłuchać: że aby żyć w czasie teraźniejszym, wcale nie trzeba nienawidzić i niszczyć przeszłości; i że każde dzieło kultury godne tego miana cechuje umiłowanie natury i szacunek dla niej. Jeśli cywilizacja japońska skutecznie utrzymuje równowagę między tradycją a zmianą, jeśli zachowuje równowagę między światem a człowiekiem, nie dopuszczając, by człowiek świat ten zrujnował i oszpecił, krótko mówiąc, jeśli zgodnie z nauką mędrców jest ona przekonana, iż ludzkość dominuje na ziemi tylko przejściowo, a ów krótki okres nie daje jej żadnego prawa do dokonywania nieodwracalnych zniszczeń w świecie, który istniał wcześniej od niej i będzie istniał też po niej, wówczas będziemy mieć kruchą szansę, iż mroczne perspektywy, kończące tę książkę, przynajmniej w części świata, nie będą jednym bagażem dla przyszłych pokoleń”.
Claude Levi Strauss

...I właśnie zakochanego w Japonii Lévi-Staussa znajdziemy w niniejszym tomie, po raz pierwszy gromadzącym różne pisma do tej pory niepublikowane bądź wydane w rozmaitych pracach naukowych, niekiedy tylko w Japonii, napisane między 1979 a 2001 rokiem . Z różnorodnych pism wyłania się może nie tyle łaskawa, ile co najmniej życzliwa opinia o Japończykach...
Z przedmowy Junzō Kawady

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013

źródło okładki: http://www.wuj.pl

Dociekliwy_Kotek | 2013-10-23
Przeczytana: październik 2013

Klasyczny przykład tego, jak nazwisko warunkuje popularność względnie ilość mniej lub bardziej potrzebnych wydawnictw. Ta cieniutka, niemal broszurowa książeczka zawiera w sobie kilka niezbyt rozbudowanych i merytorycznie niezbyt porywających esejów - ot, kilka uwag na temat wspólnych elementów mitów japońskich i amerykańskich, kilka spostrzeżeń autora na temat przyczyn odmienności kultury japońskiej od innych kultur, z których jednak niewiele wynika.
Na jedno popołudnie przy herbacie starczy, ale żeby robiło głębsze wrażenie - o to już trudno.

Tinkerbelle | 2014-11-05
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Znudziło mnie to. Malutka książeczka, a i tak nie dobrnęłam do końca.

bloodymaarta | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Mi osobiście bardzo się spodobała. Cienka, lekka i miło się czyta.

moscoviada | 2015-02-02
An-Nah | 2014-09-30