Człowiek bez ojczyzny

Wydawnictwo: Salinas
A man without a Country
83-922058-1-2
Buka

"Człowiek bez ojczyzny" to cudowny autobiograficzny zbiór wspomnień, dzięki któremu odkrywamy jego rodzinną spuściznę i uporczywy humanizm. Poznajemy wydarzenia z dzieciństwa autora, historię jego krótkiej kariery biznesmena i koszmar, który przeżył podczas nalotu na Drezno.

Covalus | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Tutaj nie może być inaczej jak pięć gwiazdek. Dlaczego?
-bo tak i już...
Pisarz jest przedni i mój ulubiony, a do mojego gustu mam zaufanie. Ci co twierdzą inaczej się mylą. Żartowałem...
A może i nie.
Tematy poruszane w książce są ważne i dobrze podane. Uśmiech na twarzy gości nie raz. Niby dowcipnie a jednocześnie poważnie - to się nazywa talent, przez duże T.
Każdy wydobędzie z tej lektury coś dla siebie. Nawet Ci którzy, nie znoszą autora mogą z kartek zrobić niezłe skręty. Z góry uprzedzam farba drukarska ma ołów i to może dać niezłego kopa. Przynajmniej naszemu systemowi immunobiologicznemu.
Dostało się nawet Prezydentowi USA. I słusznie - skoro zasłużył.
Największą wadą tej książki jest tylko to, że się kończy. Znając życiorys autora nie mam złudzeń - więcej nie będzie.
"Kurt jest teraz w niebie" - ulubiony żart.

rebel-rebel | 2010-05-29
Na półkach: 52 książki, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2010

Człowiek bez ojczyzny, czyli spróbuj co 30 sekund nie wybuchać śmiechem w komunikacji miejskiej.

Kasia Dzieciolowska | 2011-11-02
Przeczytana: październik 2011

"Idę do domu. Świetnie się bawiłem."

Książka kpiarza i frustrata. W dodatku dość pewnego siebie, by opisać swe frustracje i kpiarstwa. Zresztą co innego mógłby robić w dzisiejszym świecie humanista i socjalista, jak sam siebie określił Kurt Vonnegut niż dawać upust swym fizjologicznym potrzebom. "Bo humor to fizjologiczna reakcja na strach".

Pisanie zbioru esejów "Człowiek bez ojczyzny" było chyba próbą ogarnięcia rzeczywistości, która wciąż zadziwiała 83 letniego pisarza i wciąż nieco przerażała. Zaakceptował już w sobie tę cząstkę, w której tkwi trauma wojny. Ściera się teraz z brakiem wniosków z tego, co zostało dane ludziom jako historia. Dużym zawodem dla niego jest Ameryka. Jako potomek imigrantów z Niemiec ma wiele szacunku wobec tej idei i dużo pogardy dla jej wypaczenia. Poświęca temu dużo miejsca, bolejąc nad upadkiem ideałów i profesjonalizmu w politycznym działaniu. Jakby wiedząc, że to już koniec, chciał jeszcze kimś potrząsnąć. wyrwać jednostki z armii zgadywaczy,...

Hivth | 2014-11-22

Krótka, pisana w charakterystyczny dla autora sposób (króciutkie, luźno powiązane fragmenty), na dodatek wzbogacona własnoręcznie wykonanymi ilustracjami. Człowiek o niemieckich korzeniach we współczesnej Ameryce. Humanista o ścisłym umyśle. Można znaleźć lepsze kombinacje?

Karolina | 2012-10-13
Przeczytana: 12 października 2012

Wspaniały zbór króciutkich esejów. Kurt Vonnegut pisze z humorem (często ostrym jak brzytwa) o współczesnym świecie, ludzkości, życiu, Ameryce, wojnie i wielu, wielu innych rzeczach. Pisze z perspektywy osiemdziesięcioparolatka, który widział już niejedno i z pewnością zna receptę na większość życiowych niuansów. Dzieli się swym punktem widzenia, ale nie "mądruje się". Wspaniała lektora, którą można połknąć jednego wieczora i uśmiać się do łez.

| 2013-01-11

Pamiętam tylko, że czytałam te książkę w dość abstrakcyjnych okolicznościach, więc zapamiętałam głównie abstrakcyjne odczucia jakie mi temu towarzyszyły. Aha, książka abstrakcyjnie zaginęła. Ot, Vonnegut

| 2011-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2011

Amerykanin, który nie brzmi jak Amerykanin, pisze błyskotliwie o amerykańskim społeczeństwie i o sobie samym. Plus solidna dawka nienawiści do George'a W. Busha. Dobre, ale krótkie.

Mateuszje_Mateuszje | 2016-04-25
Przeczytana: 22 marca 2016

Krótka recenzja:

Patrycja Ptak | 2012-09-21

Znakomita. Jak każda książka Vonneguta!

książek: 1920
Vinga | 2016-11-27