Genezis z Ducha

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Modlitwa, Dusza, Świat, Rozważania
poezja
Arek

"Genezis z Ducha" to utwór utrzymany w poetyce tekstu mistycznego. Podtytuł Modlitwa każe traktować go jako zapis indywidualnej, intymnej rozmowy z Bogiem, w której poeta zapragnął opowiedzieć dzieje swego ducha i nadać im charakter spirytualnej historii całego świata. Poeta starał się połączyć swoje wizje z naukową dokładnością, poszukując w przyrodzie gatunków odpowiednich dla przekazania boskiego objawienia oraz zmagając się z opornym tworzywem języka.

Arek | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Niestety ten utwór, jest zawiły, chaotycznie zbudowany, niezrozumiały dla mnie. W ogóle gdy go czytałem, nie mogłem skoncentrować się nad tekstem. Jednak nasz Wieszcz, poniósł tu klęskę, nie przedstawił swojej historiozofii, a jeśli już, to zrobił to nie tak jak powinien. Miesza tu hinduizm i prawo ponownych wcieleń z chrześcijaństwem. Nie polecam, też dlatego że to mało poetyckie.

"Genezis z Ducha" to dzieło otwierające mistyczny rozdział w twórczości Słowackiego. Darzę ten pisany biblijną manierą poemat szczególnym sentymentem, gdyż właśnie on był przedmiotem moich badań, gdy pisałam pracę licencjacką - może wyjdę w tym momencie na snobkę, ale chcę się Wam pochwalić wybranym przeze mnie tematem pracy, tj. "Ewolucjonizm i fizyka Einsteina w 'Genezis z Ducha' Juliusza Słowackiego". Nie przywołałam go tutaj tylko po to, by się pochwalić moją interpretacyjną odwagą, ale by wszystkim Czytelnikom Słowackiego, zwłaszcza tego późnego, mistycznego uświadomić jak rozległa znaczeniowo, kontekstualnie, semantycznie i intertekstualnie jest jego twórczość po 1840 roku. Oceniany przeze mnie utwór jest tekstem niezwykle pięknym jeśli chodzi nie tylko o styl, jakim został napisany, ale przede wszystkim dzięki obrazowaniu, malowaniu genezy naszego świata i kosmosu z niezwykłym rozmachem i potężną wyobraźnią. Aby go czytać i właściwie zrozumieć, nie potrzeba nawet zapoznawać...

Białowłosa Żmija | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

"Genezis z Ducha" Juliusza Słowackiego to specyficzna forma modlitwy, rozmowy z Bogiem i pokazuje w pewien sposób również światopogląd i spoglądanie na otaczające realia autora.
Jestem pozytywnie zaskoczona tym dziełem, które utwierdziło mnie po raz kolejny w stwierdzeniu, że w sławnej wojnie Mickiewicz vs. Słowacki stoję po tej drugiej stronie. Napisane bardzo pięknym, pełnym patosu językiem, aczkolwiek dość szybkoi przyjemnie się to czyta, mimo niełatwej tematyki.
Zachęcam do zapoznania się z tym utworem.

książek: 1902
kryptonite | 2012-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2012

Objawienie Juliusza Słowackiego i opis jego teorii mistycyzmu - mnie nie przekonało. Dziś uważałabym poetę za wariata, mówiąc szczerze. Zdecydowanie wolę czytać jego wiersze niż traktaty religijne.

Cwihr | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Poezja Słowackiego - oczywiście, że tak. Poematy, dramaty Słowackiego - jak najbardziej, przychylam się do nich. Ale mistyczny traktat...pewnie niektórzy doktorzy wyrzuciliby mnie ze studiów za to, ale żałuję, że podjęłam czytania się go na trzeźwo.
Pewnie Słowacki nawet w takim stanie go nie napisał. :]

ryszardoforester | 2014-09-13

Czytałem "Genezis..." do drugiej w nocy, znalazłem sie w stanie pośrednim miedzy snem a jawa. Miałem wrażenie jakby jakaś tajemna siła podniosła mnie z łóżka i położyła na podłodze. Następnie ocknolem sie i usłyszałem wrzask w mojej jaźni - lament duszy. Magia...

Arek | 2011-11-03

Ciekawostka, z ducha postmodernistyczna (tak, tak), ale przez swoją rozbuchaną konstrukcję - wyjątkowo hermetyczna i sprawiająca wrażenie, że jest to dzieło pisane tylko i wyłącznie dla autora.

Jolanta | 2014-09-23
Przeczytana: 2010 rok

Niezmiernie mnie śmieszy, gdy czytam, jak ktoś ocenia tę pozycję 1 gwiazdką i pisze, że nie udała się Słowackiemu... Ludzie, trochę pokory...
Nie jestem z tych, którzy twierdzą, że Słowacki musi zachwycać, jeśli nie zachwyca - trudno. Jednak należałoby oddzielić "nie rozumiem tekstu, jest za trudny" od "nie wiem, o co w tym chodzi, jest głupie, nieudane, etc."
Zarówno Genezis z ducha jak i Anhelli to moje ulubione pozycje Słowackiego, uwielbiam je, najbardziej za to, że przy każdym kolejnym czytaniu, odkrywam coś nowego, coś, na co wcześniej nie zwracałam uwagi. I tego życzę każdemu Czytelnikowi!

Lenkaite | 2013-01-30
Przeczytana: maj 2008

Yyyyyyy... chyba nikt z całego roku polonistyki nie mógł ogarnąć wyżyn ducha i pojąć głębin tej książki:D

Joanna F | 2012-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

Tylko dla prawdziwych miłośników PRAWDZIWEGO ROMANTYZMU (do których aj niestety nie należę)... Genezis w jednej, porządne opracowanie w drugiej dłoni...