Król Artur i rycerze okrągłego stołu

Tłumaczenie: Felicja Kruszewska
Wydawnictwo: Tenten
King Arthur and the knights of the round-table
Grażyna

Inne wydania

Król Artur, legendarny władca Brytów, pan na zamku Camelot i posiadacz sławnego miecza, zwanego Excalibur rządzi otoczony drużyną doborowych rycerzy. Dwunastu z nich zasiada wraz z królem przy Okrągłym Stole. Są wsród nich szlachetny Lancelot, nieustraszony Persifal i dzielny Gawain. Ich czyny wypełnia wierność wobec władcy i poświęcenie w służbie dam serca. Na usługach władcy jest również czarnoksiężnik Merlin. Odważny i mądry król ginie jednak zdradziecko zamordowany przez swego siostrzeńca Mordreda. Nie kończy się na tym opowieść o rycerzach i ich władcy. Król Artur przeniesiony do cudownej krainy Avalon powróci, gdy jego kraj znajdzie się w niebezpieczeństwie, zaś dzielni rycerze wyruszają na pełne przygód poszukiwanie tajemniczego naczynia Sw. Graala.

Northman | 2015-02-02
Przeczytana: 02 kwietnia 1993

Jeszcze jedna książka z czasów dzieciństwa:) Nie jest to może najlepsza pod kątem merytorycznym pozycja traktująca o legendach arturiańskich, ale dla dzieciaka - którym byłem w trakcie lektury - książka ta była fantastycznym przeżyciem. Dla mnie była wspaniałą, zapierającą dech w piersiach przygodą i fascynującą opowieścią o rycerzach, czarodziejach i magii:)

Chyba każdy mały chłopiec prędzej czy później zetknie się z historią o Królu Arturze i szanse na to, że ją polubi, są raczej większe niż mniejsze. Który dziewięciolatek nie kocha bowiem zabaw w rycerzy, historii o rycerzach, a nieco później książek o rycerzach?:) "Król Artur i rycerze okrągłego stołu" jest z wielu względów lekturą, którą uważam za idealną dla żądnych przygód małych chłopców:) Zwłaszcza, jeśli ci mali chłopcy noszą papierowe zbroje i wymachują drewnianym mieczem:) (jak ja swego czasu:))

Książka ta jest bez wątpienia lekturą prostą, łatwą i przyjemną. Do tego wciąga, co również jest jej niewątpliwym plusem. A...

Hrosskar | 2016-04-03
Przeczytana: 31 marca 2016

Król Artur to najbardziej znany i legendarny władca Brytów z przełomu V i VI wieku, dzierżący sławny miecz Excalibura oraz zasiadający na tronie w zamku Camelot, otoczony wspaniałymi rycerzami przy Okrągłym Stole. Nie ma chyba osoby, która by nie znała czynów takich sławnych rycerzy jak Lancelot, Persifal i Gwain. Przygody jakie ich spotykają są przepełnione honorem, uczciwością oraz dobrocią. Niosą pomoc słabszym i pokrzywdzonym a także służą damo serca a przede wszystkim Arturowi. Za swoim władcą są gotowi udać się nawet w najbardziej niebezpieczne i odludne miejsca, aby odszukać świętego Graala - jednak będzie go mógł odnaleźć jedynie najbardziej prawy spośród ludzi...

Książka opisuje losy Artura począwszy od jego narodzin, a nawet czasów jeszcze wcześniejszych, po walkę ze zdradzieckim Mordredem, aż po sam upadek i śmierć. Autor oparł ją na średniowiecznym romansie Thomasa Malory'ego Le Morte d'Arthur - jednym z najważniejszych źródeł legendy. Dzięki temu zawarte są w niej...

MatiOti | 2015-01-17
Przeczytana: styczeń 2015

Książka raczej nie dla tych, co szukają prawdy historycznej, a dla tych, którzy chcą powrócić do czasów dzieciństwa i fascynacji przygodami Króla Artura, Merlina, Morgany, Lancelota i Rycerzy Okrągłego Stołu.
Książka podzielona jest na dość krótkie rozdziały opowiadające o perypetiach konkretnych Postaci (czasem jedna przygoda toczy się przez kilka rozdziałów) - przez co czyta się ją niestety bardzo szybko.
Wielkim plusem jest język tłumaczenia - nieco już archaiczny, co dodaje klimatu legendom.
Widać też wpływy chrześcijańskie, wiele wydarzeń ma miejsce w Święta, Merlin współpracuje z biskupem etc. - co dla niektórych może być minusem książki.
Według mnie książka warta przeczytania, zwłaszcza dla wspomnianego powrotu do klimatu dzieciństwa i jako baza wiedzy dla dalszego poszukiwania książek o tematyce arturiańskiej.

To pod wieloma względami klasyka i preludium do fantastyki. Napisana dość specyficznie, jednak dość interesująca. Pozwala poznać najbardziej popularną legendę w dość pierwotnej wersji. Zdecydowanie lubię to serię wydawniczą od Bellony, pomimo trafiających się czasem literówek.

Przemek | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Jak chyba każdy słyszałem o królu Arturze i jego rycerzach, oglądałem o nim filmy, ale jeszcze nigdy nie przeczytałem "źródłowej" wersji tych historii. W końcu się udało. Pierwsze zaskoczenie: to wcale nie było u progu wojen krzyżowych... W jednej z historii król Artur odprawia posłów Rzymu i następnie podbija Rzym i Francję. Skoro Rzym jeszcze istniał, to mógł być jakiś V w. n.e...
W książce przewija się wielu różnych rycerzy, którzy łącznie stanowią Bractwo Rycerzy Okrągłego Stołu. Skąd to bractwo się wzięło? Otóż kiedy Artur poślubiał Ginewrę, dostał okrągły stół, sporządzony przez Merlina w posagu. Merlin dorobił do niego też i stołki ze 150 miejscami. Wielu z tych rycerzy stanowi "bohaterów jednego rozdziału", a na pierwszy plan zdecydowanie wybija się pan Lancelot (w książce mamy zgrabne sformułowanie "pan", zamiast "sir"). Drugim widziałbym Galahada, który przewyższył cnoty Lancelota w okresie poszukiwań Świętego Graala, ale Galahad właściwie nie pojawia się poza tym...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: wrzesień 2010

No romans rycerski, nie ma co się cudów spodziewać. Plus duże brawa dla tłumaczki za próby, całkiem zresztą skuteczne, oddania charakteru opowieści polszczyzną. Inna sprawa, że po pierwsze, nie rozumiem, czemu ludzie się tym zachwycają, po drugie - jest niezwykle gejowska!

Ivymore | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

Bardzo chciałam w końcu poznać historię króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu, więc gdy tylko pojawiła się do tego sposobność (dzięki sieci Biedronka) nie zastanawiałam się ani chwili.

Legendy Arturiańskie to dziś klasyka, a jak wiadomo, do klasyki podchodzi się łagodnie, no bo to relikt przeszłości, żywa kronika obyczajów i dziejów. Szanuję legendę o Arturze, ale nie mogę nie wytknąć historii o największym z króli jej głupot. Rycerze, pomimo odwagi i szlachetności nie grzeszą rozumem, a ich skórę co rusz ratują niezwykłe zbiegi okoliczności. Postaci pojawiają się i znikają, zapomniane przez autora (Morgana). Niektóre wydarzenia się wykluczają (klątwa papieża i późniejsze oblężenie). Cała historia, mimo bogatych opisów rycerskiego życia, wydała mi się mocno przestarzała i nieprzekonująca dla współczesnego czytelnika. Warto było ją przeczytać, ale jej kuriozalność nie wpasowała się w moje gusta.

Wydanie z 2014 roku wygląda świetnie, jednak zawiera błąd na błędzie. Przez całe...

Xaravald | 2016-08-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo chciałem poznać historię związaną z Królem Arturem i jego rycerzami, dlatego sięgnąłem po pierwszą lepszą książkę o tej właśnie tematyce a widziałem ich wiele.
Bardzo ciekawe jest na pewno słownictwo, do którego trzeba się przyzwyczaić i użyć trochę wyobraźni, żeby zrozumieć o co chodzi. Bardzo fajne było też to, że każdy kolejny rozdział przedstawiał w zasadzie przygody innego rycerza, dzięki czemu można bliżej poznać każdego z nich. Niestety w dużej części była powtarzalna. Rycerz szuka Graala, spotyka przeciwnika z którym się "potyka", jedzie dalej, znów przeciwnik i znów się z nim "potyka", i tak dalej.
Ogólnie jest to fajna książka, żeby poznać losy rycerzy okrągłego stołu, za co mogę ją polecić. Fabularnie jednak nie należy oczekiwać zbyt wiele.

Kamila | 2017-04-29
MrsSalieri | 2017-03-30