Chłopi i pieniądze na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych

Wydawnictwo: Avallon
historyczna

Książka przedstawia sytuację ekonomiczną najliczniejszej grupy społecznej w Polsce w okresie transformacji od gospodarki czynszowej do tzw. folwarczno-pańszczyźnianej, której głównym beneficjentem okazała się szlachta. Próbuje odpowiedzieć na ogólne pytania: ile pieniędzy mieli chłopi w późnym średniowieczu i na początku epoki nowożytnej oraz ile mogli i musieli mieć, by funkcjonować w ówczesnych warunkach społeczno-ekonomicznycha Autor porusza zagadnienia związane z problemami komercjalizacji gospodarstw chłopskich, społecznych i ekonomicznych warunków gospodarowania chłopów, a także podejmuje kwestie rozwoju chłopskiego rynku kredytowego, handlu ziemią i systemu dziedziczenia. Piotr Guzowski (ur. 1975) jest uczniem profesora Andrzeja Wyczańskiego i pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku. W badaniach koncentruje się na przemianach społeczno-gospodarczych i demograficznych późnego średniowiecza i początków epoki nowożytnej oraz sytuacji wyznaniowej w dobie odrodzenia i reformacji.

Ewa | 2016-05-01
Ardilor | 2016-02-27