Zanim kitę odwalę

Wydawnictwo: Dragon
Jarek Nohavica
nohavica, bard, biografia
tsantsara

Biografia wykorzystująca m.in.wcześniej udzielone wywiady, rozmowy i dziennik Nohavicy, z którego wcześniej wolno było skorzystać także Zelence przy realizacji filmu "Rok diabła".

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Antuan_Duanel | 2018-04-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Uwielbiam Nohavicę! Tym gorzej dla tej książki, która ma zaszczyt - w polskim podtytule - mienić się biografią barda... Wbrew obietnicom i szumnej zachęcie, bijącym z oprawy książki, niewiele z niej się dowiedziałem o jej bohaterze. Nie znalazłem tu też choćby skromnej próby analizy tekstów, czy skrótowej charakterystyki poszczególnych albumów, nie mówiąc już o choćby namiastce syntezy twórczości. Książka nie cierpi też na nadmiar odautorskich komentarzy, roi się tu natomiast od cytatów i wywiadów, które burzą rytm całości i nie pozwalają czytelnikowi wciągnąć się w opowieść o tym jakże błyskotliwym (przecież) i interesującym twórcy. Autorka jest tu całkowicie nieobecna, ksiażce brak stylu, nie czuć tu "pióra", co jest poważnym niedostatkiem, nie tylko w odniesieniu do beletrystyki. W przypadku biografii aż się prosi o namacalny, autorski dystans, bogactwo opisów i jakiś anegdociarski koloryt. A tutaj schemat i brak polotu. Ostatnie zdania - w zamierzeniu mające podsumować...

Izoldka | 2018-04-02
Przeczytana: 30 marca 2018

Trudno jest mi nazwać tę książkę biografią. Powiedziałabym raczej, że jest to zbiór fragmentów wywiadów z Nohavicą oprawionych krótkimi komentarzami. Odniosłam wrażenie, że autorka podjęła się napisania biografii, ale w trakcie okazało się, że nie ma wystarczająco dużo materiału, więc uzupełniła luki fragmentami wywiadów. Szczerze mówiąc nie dziwię się autorce, że książka przybrała taką, a nie inną postać, ponieważ Nohavica nie jest osobą, która dzieli się sobą i swoim życiem na prawo i lewo. Jest powściągliwy. Często jego wypowiedzi są niejednoznaczne i nie wiadomo, czy mówi prawdę, czy umyślnie wprowadza w błąd. Nie zmienia to faktu, że jest osobą szalenie interesującą i wartą poznania, tak samo jak i jego twórczość.

kothbiro | 2017-06-25

słaba - ale jedyna w temacie

Goldilox | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

Kilka ciekawych faktów zatopionych w nudnym cieście recenzji koncertowych i płytowych. Można to było dużo lepiej napisać!

dzarosh | 2016-10-05

Nohavica to dla mnie człowiek o wrażliwości trochę nie z tego świata. Sięgając po tę książkę miałam nadzieję poznać go lepiej, a przy okazji odkurzyć trochę wspomnienia z czasów studenckich w tym pięknym i inspirującym kraju.
Te 300 stron to taki zlepek wypowiedzi i wywiadów artysty, posklejanych tu i ówdzie krótkimi "łącznikami" autorki (która chyba wstydzi się swojej pracy, bo jej nazwisko nie pojawia się na stronie tytułowej).
Całość mocno bez ładu i składu i to dosłownie - w tekście jest sporo błędnych przypisów i innych pułapek. Wśród nich moja ulubiona - na końcu tego dzieła ktoś błyskotliwie umieścił fragmenty piosenek Nohavicy, ale... w języku czeskim.

kouba | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Trudno uznać tę książkę za biografię Nohavicy. Jest to zlepek wywiadów, wypowiedzi samego Nohavicy oraz ludzi z jego otoczenia z rzadka przerwany krótszymi opisami losów samego bohatera. Kilka, tych bardziej kontrowersyjnych i niejasnych epizodów z życia ostrawskiego barda, potraktowane mocno po łebkach i dość ogólnikowo, jakby autorka bała się zrobić krzywdę Nohavicy. Nie mam wątpliwości, że Jaromir Nohavica zasługuje na lepszą biografię, jednak dla kilku ciekawych szczególików można bez bólu przełknąć i tę lekturę.

wositelec | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Ciekawa książka biograficzna o Jaromirze Nohavicy, w której zostały zebrane najciekawsze wywiady z wybitnym czeskim bardem i poetą. Niestety, minusem książki jest jej chaotyczność - zebrane z różnych okresów życia wywiady tworzą niespójną całość, w której ciekawy wątek za chwilę przeplata się z czymś nudnym. Za niewątpliwą zaletę należy jednak uznać fakt, że wyczerpująco opisane zostało życie artystyczne Jaromira.

Przemek | 2016-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Jestem wielkim fanem twórczości Jaromira Nohavicy, dlatego zasiadałem do tej książki z nadzieją na znakomitą lekturę. Lektura przeszła wszelkie moje oczekiwania. Niestety in minus. Tak słabiej biografii i książki w ogóle nie czytałem już bardzo dawno. Nie spodziewałem się, że z barwnego życia Nohavicy można uczynić tak nudną opowieść. Poza tym trudno nazwać tę książkę biografią - w znacznej części są to po prostu przedruki wywiadów z Jaromirem, które odnoszą się do wydarzeń z jego życia. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o przeszłości czeskiego barda, poczytajcie lepiej artykuły w internecie lub po prostu biografię na jego stronie internetowej - dowiedzie się mniej więcej tyle samo, ale chociaż lektura nie zanudzi Was na śmierć

Michał | 2015-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2015

Jaromir Nohavica trafił na mój radar po raz pierwszy dzięki kapitalnemu filmowi Petra Zelenki "Rok Diabła". Arystokrata folku, muzyk potrafiący w kameralny sposób porywać tłumy, owiany dodatkowo dzięki Zelence pewną aurą tajemniczości. Jednym słowem samograj do stworzenia książki biograficznej.
Niestety wyszło spore rozczarowanie. Już sama okładka budzi pewien niesmak. Brak na niej bowiem nazwiska autorki, pojawia się za to logo wydawnictwa, które jest całkowicie niezgodne z nazwą oficyny na końcu książki. Tak czy owak na oficjalnych stronach internetowych żadne z dwóch wymienionych wydawnictw do tej biografii się nie przyznaje. Istne kuriozum.
Po zagłębieniu się w lekturze szybko można pojąć dlaczego tak jest. Książka składa się bowiem w 99% z wypowiedzi samego Nohavicy, przedrukowanych jednak bezczelnie z przeróżnych, dostępnych źródeł, ewentualnie z opinii innych osób o nim. Twórcze wstawki samej Čermákovej ograniczają się więc jedynie do konstruowania krótkich łączników między...

żabot | 2015-11-23
Przeczytana: 20 listopada 2015

Jak poznać w księgarni, że właśnie zbliża się sezon gwiazdkowy? Ano można zauważyć wyraźny wysyp różnych biografii i pamiętników ludzi współczesnych. Przodują różni artyści, celebryci, politycy i sportowcy. W oczy rzucają się różne książki, edytorsko przygotowane tak, aby sączyć w nasza podświadomość tylko jeden przekaz: „Nie myśl, kup, kup, kup!” Twój mąż/żona/brat/siostra etc. lubi pana/panią XYZ? No to na pewno sprawisz mu/jej dobry prezent pod choinkę. Na pewno się ucieszy. Ano nie koniecznie. Bo może się okazać, że dostaniemy pewną niezbyt atrakcyjną substancję zawinięta w złoty papierek. I tak jest z książką pod tytułem… hm… No właśnie, jakim? Napisaną przez… no właśnie? Przez kogo?
Ale może zacznijmy od początku. Że książka jest o Nohavicy to wiadomo od razu nawet dla analfabety. Ktoś, kto zna i lubi tego czeskiego piosenkarza (czy może lepiej: pieśniarza) doskonale wie, jak on wygląda, więc wielki portret na okładce jasno sugeruje, o czym i o kim będzie zawartość tomu....