Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak. Część 1

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Pierwszy wywiad rzeka z Jerzym Pilchem. W książce Zawsze nie ma nigdy Jerzy Pilch, mistrz opowiadania, którego styl i poczucie humoru czytelnicy rozpoznają bez pudła, wraca do wiślańskich i krakowskich czasów, do studiów, pracy w „Tygodniku Powszechnym”, przeprowadzki do Warszawy. Za bohatera opowieści często wybiera szczegół, biurko, pudełka czy ołówki, niemo przypatrujące się burzliwym...

Pierwszy wywiad rzeka z Jerzym Pilchem.

W książce Zawsze nie ma nigdy Jerzy Pilch, mistrz opowiadania, którego styl i poczucie humoru czytelnicy rozpoznają bez pudła, wraca do wiślańskich i krakowskich czasów, do studiów, pracy w „Tygodniku Powszechnym”, przeprowadzki do Warszawy. Za bohatera opowieści często wybiera szczegół, biurko, pudełka czy ołówki, niemo przypatrujące się burzliwym kolejom Pilchowego żywota.
To przejmujące sprawozdanie z życia, jak na Pilcha przystało, przesiąknięte jest miłością do literatury, pisania, czytania, do pisarzy i pisarek wreszcie.
Wywiad ten pozwala też się przekonać, jak prawdziwe jest obiegowe powiedzenie – tyle że w odwróconej wersji – że na inteligentne pytanie padnie inteligentna odpowiedź. Ewelina Pietrowiak – reżyserka teatralna i operowa, scenografka – okazuje się wytrawnym rozmówcą. Pyta o rzeczy ważkie i banalne, podnosi kwestie filozoficzne i podpytuje o bieżące wydarzenia. Wydobywa z Pilcha tę gorzką intymność, która zachwyca i przejmuje każdego, kto miał okazję się z nim zetknąć.
Zawsze nie ma nigdy to nie tylko świetna lektura, obowiązkowa dla fanów Pilchowej frazy, ale też prawdziwy album. Książka zawiera kilkadziesiąt nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii – z czasów studenckich, okresu krakowskiego, warszawskiego i oczywiście z dzieciństwa. Na okładce pierwsza z nich – mały Jurek jest pochłonięty dziełem wstrząsającym i ostatecznym, czyli numerem „Przeglądu Sportowego”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

cir | 2019-06-14

Szalenie spodobał mi się tekst o kocie i psie na tyle okładki książki. Dlatego przeczytałem całość książki. Nigdy nie przepadałem za felietonami Pilcha w Polityce, jakoś do mnie to nie docierało. Być może format tygodnika jako takiego był złym tłem by znaleźć odpowiednie skupienie w czytaniu. Książka ta jest znakomita, te spojrzenia, autoironia, język "frazy" :-)

Kamila M | 2018-07-29
Przeczytana: 17 lipca 2018

Rozmowa. On i ona. Zaczynam od Niego, bo On jest bohaterem przepytywanym. Właściwie nie, nie przepytywanym. Wciągniętym w intelektualną pogawędkę.

Roi się w tej książce od interesujących wspomnień, anegdot. Ton jest lekki, aczkolwiek intelektualny. Soczysty, wycyzelowany - jak mawiała Łopieńska Pilch tak mówi, jakby pisał. Każde zdanie wycyzelowane. Dla fanów Jego pióra doskonała pozycja, ale również i dla tych, którzy chcą być świadkami pełnej znaczeń i odcieni rozmowy.

Nie byłoby rozmowy bez tej, która umiejęnie ją prowadzi. Ewelina Piotrowiak z dużym wyczuciem wie o co i jak pytać, by Jerzy Pilch popłynął swobodnie, otwarcie. Zadaje pytania taktownie. Skupia się bardziej na twórczym pierwiastku życia autora, a nie prywatnych sprawach. Trochę o nich mowa, ale w niewielkim obszarze i bardzo subtelnie. To też ogromny walor tej rozmowy.

Karol | 2018-06-20

Z Pilchem jest tak, jak z każdym wybitnym gawędziarzem. Nawet gdy się powtarza, nawet gdy ciągle opowiada te same historie, ciągle chce się go słuchać. Tak też jest w przypadku tej książki. Czytelnik niewiele nowego w niej znajdzie, ale nawet pomimo tego, książę czyta się bardzo przyjemnie.

Radek Oryszczyszyn | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Etap fascynacji pisarstwem Pilcha mam już dawno za sobą. Pozostaję jednak w ogromnym podziwie dla tego pisarza, dlatego chyba, że tacy jak on, Libera, Huelle i Varga wprowadzili mnie jakieś dwadzieścia (sic!) lat temu w świat powieściopisarstwa polskiego inspirowanego Hrabalowską rozbudowaną frazą, licznymi enumeracjami, a przede wszystkim tymi ciągnącymi się przez całe kartki płynącymi jak muzyka zdaniami.

W literaturze, jak w muzyce, poza harmonia ważny jest rytm, a Pilch ma wyczucie rytmu jedno z najlepszych w branży. Pada zresztą w tym wywiadzie-rzece wyznanie autora „Pod Mocnym Aniołem”, że przed oddaniem tekstu do redakcji, czyta swoje prace na głos, aby, wychwycić te miejsca, gdzie kropka, przecinek lub myślnik są konieczne albo zbędne.

Uwagi Jerzego Pilcha o pisarskim warsztacie są – jak dla mnie – najciekawsze w tym wywiadzie. Mniej interesują anegdotki z życia krakowskich poetów i literatów, choć dla uczestników lub obserwatorów tego środowiska na pewno będą smaczne.

O...

wetton | 2018-01-05
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Wspaniałe

paxik | 2017-12-26

Wywiad rzeka to gratka dla miłośników twórczości Pilcha, dla sceptyków ciekawy zapis rozmowy z niebanalnym człowiekiem, nawet tu fikcja mija się z prawdą. Bo Pilch nie byłby sobą, gdyby nie uwodził i grał według swoich zasad.

amiann | 2017-08-31

O dziwo, rozmowa nie jest cmokaniem i mlaskaniem pod adresem wielkiego pisarza, ale portretem schorowanego mężczyzny, borykającego się z rzeczywistością. Dodałbym jakiś poetycki frazes, że widać twarz, a nie maskę człowieka, ale w sumie po co.

Marek Es | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Dla mnie biografia była lepsza.

r_carver | 2017-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Najsłabszym elementem tej książki, a raczej wywiadu rzeki, jest postać Eweliny Pietrowiak. Od osoby przeprowadzającej wywiad oczekiwałbym większej wnikliwości, niestrudzonego drążenia tematów, które faktycznie byłyby nurtujące, wszak rozmowa toczona jest z pisarzem, a nie celebrytą, który braki merytoryczne wyrównuje paplaniem o tym i owym (przeważnie o wszystkim i o niczym). Pytania przez nią zadawane są błahe - zbyt błahe! W wielu momentach po prostu chybione (po co pytać Pilcha o to, jakiemu klubowi kibicuje?!) W efekcie ledwie 20% treści tej książki byłoby, w moim mniemaniu,
warte wydrukowania, nie więcej. Być może całość miała właśnie sprawiać wrażenie błahej, niezobowiązującej rozmowy, w trakcie której jedynie "zahacza się" o ważkie tematy.. pytanie tylko, po co takie zapisywać? Gdyby autorka zdystansowała się wobec tekstu i dokonała rzetelnej selekcji treści, materiału starczyło by akurat na pokaźny artykuł w pismaku, ale, na Boga, nie na książkę!

martin | 2017-06-27
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Bardzo dobra. Pilch i jego erudycja, majstersztyk gawędziarstwa i swobodnego i punktowego docierania do treści w słowach.