Wyzwanie czytelnicze LC

Tajemnica pożarów

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Cykl: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (tom 23)
Wydawnictwo: Zakamarki
Brandkårsmysteriet
Róża_Bzowa

W ciągu ostatnich dni z niewyjaśnionych przyczyn wybuchły w Valleby dwa pożary. Zastanawiające jest to, że jeden i drugi budynek wyposażony był w nowy alarm przeciwpożarowy i nową gaśnicę, a po akcji strażaków okazało się, że z każdego z tych miejsc zniknął drogocenny przedmiot… Lasse i Maja rozumieją, że istnieje ryzyko wybuchu kolejnych pożarów i że muszą temu zapobiec! Kolejne tytuły serii...

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością.

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.
Ilustracje: Helena Willis.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/tajemnica-pozaro...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/tajemnica-pozaro...»

dzieckowojny | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

"Tajemnica pożarów" przybliża rolę i zadania strażaków i ekspertów przeciwpożarowych. Którego dzieciaka nie interesuje zawód policjanta, strażaka? Tutaj poznajemy podział jaki panuje w straży, o to jak dbają o sprzęt, mundur. Później poznają rodzaje gaśnic i zasady bezpieczeństwa, czyli informacje jak najbardziej przydatne. Potem należy jednak rozwiązać zagadkę. Kto stoi za pożarami i kradzieżami. Haczyk polega na tym, że nie ma podpalenia, wszystkie pożary wyglądają na samoistne. Ha, ha. I jeszcze kradzieże! Zawsze znika jedna z najcenniejszych rzeczy!

kanytsuj | 2018-01-31
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Książka napisana w sposób dostosowany do młodego czytelnika czy też słuchacza, który jeszcze nie potrafi czytać. Minusem tej książki jest umiejscowienie ilustracji. Niektóre nie odpowiadają temu, co aktualnie dzieje się w książce, co jest mylące dla małych dzieci.

Kasiek | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Kupując tą książkę trochę się bałam że będzie przeciętna i nudnawa. Ale bardzo miło byłam zaskoczona bo okazało się że książka jest bardzo ciekawa, szybko się ją czyta i naprawdę wciąga dzieciaki. Książka może nie jest językowym majstersztykiem jak u Grzegorza Kasdepki i może nie ma takiego morału i przesłania jak w niektórych bajkach ale jest bardzo fajną pozycją. Zaraz zakupiłam kolejną TAJEMNICE i będziemy czytać z synem. Czcionka jest na tyle fajna że za rok kiedy syn będzie płynnie czytał będzie mógł sam sięgnąć na regał. Książkę polecałabym szczególnie tym dzieciom których czytanie jeszcze nie wciągnęło a na pewno przekonają się że może być to równie ciekawe jak TV.

arok16 | 2016-07-02

Lasse i Maja znów na tropie!Już po osobach można się skapnąć kto jest tajemniczym podpalaczem:)ps.jest zapowiedziana nowa część śledztw Lassego i Maji pt:"tajemnica więzienia"

Nadia2005 | 2017-06-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane