Radiota, czyli skąd się biorą Niedźwiedzie

Okładka książki Radiota, czyli skąd się biorą Niedźwiedzie Marek Niedźwiecki Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Radiota, czyli skąd się biorą Niedźwiedzie
Marek Niedźwiecki Wydawnictwo: Wielka Litera biografia, autobiografia, pamiętnik
Wielka Litera
2014-05-21
2014-05-21
literatura polska radio muzyka wspomnienia lista przebojów

Magia głosu

Spodziewałem się celebryckiego ględzenia o niczym, ale ku własnemu zaskoczeniu wysłuchałem z zaciekawieniem, bez bólu i z sympatią. To był w końcu radiowy głos mojej generacji (jeden z kilku, ale ważny)

Spodziewałem się sporo historii o tworzeniu i prowadzeniu "Listy przebojów III", a tymczasem tego tutaj mało. Jest dużo o ponadprzeciętnej pasji autora, ale takich ciekawostek zza kulis naprawdę niewiele.

Najbardziej w tej biografii podobał mi się głos Marka Niedźwieckiego i jego interpretacja napisanych przez siebie wspomnień, ponieważ ma się wrażenie, że on ich nie czyta, tylko snuje gawędę o swoim życiu i jego kolejach.

Nigdy nie należałam do fanów Listy Przebojów Trójki, bo w tamtym czasie byłam zadeklarowaną fanką Radia Dzieciom I Programu Polskiego Radia. Jednak pięć lat ode mnie starsza siostra mojej mamy fanką Marka Niedźwieckiego była. I tak chcąc nie chcąc, niejako rykoszetem ta audycja trafiała i we mnie. Stąd wzięła się jako taka znajomość autora tych wspomnień.

Po audiobook sięgnęłam z ciekawości i z nostalgii za tamtymi czasami. Słuchałam z przyjemnością o drodze zwykłego chłopaka z Szadku do warszawskiej rozgłośni. Sporo jest w tych wspomnieniach anegdot i realiów PRL-u, a o perypetiach z nazwiskiem dziennikarza usłyszałam po raz pierwszy.

Myślę, że nie tylko dla fanów, ale na pewno dla tych, którzy lubili i lubią słuchać radia.

WYZWANIE CZYTELNICZE IV 2023
Przeczytam (auto) biografię

Całkiem ok

Całkiem ok

Lekka i przyjemna, polecam audiobooka czytanego przez autora

Lekka i przyjemna, polecam audiobooka czytanego przez autora

Bardzo dobrze się to czyta, fajna do oderwania się od codzienności. Po prostu historia myślę że jednego z wybitniejszych osób którego głos zna każdy w tym kraju.

czy znacie jakieś podobne ksiązki o radiu?

czy znacie jakieś podobne ksiązki o radiu?

Jak zawsze świetna opowieść o normalnym życiu i pasjach

Jak zawsze świetna opowieść o normalnym życiu i pasjach

To nie jest do końca ocena książki. To lekko ckliwa podróż w przeszłość. Mój sentyment do Pana Marka powoduje, że ocena jest czysto subiektywna
Wspomnienia „Niedźwiedzia”, sukcesy i porażki z życia osobistego. Nieustająca miłość do audycji radiowych, szczególnie list przebojów.
--------------------------------------------------------------------------
Było lato 1987 roku, miałem kilkanaście lat, gdy po raz pierwszy włączyłem radiową Trójkę i wysłuchałem Listy Przebojów Trójki, Notowanie 274. Jakże dla mnie teraz wymowne, na pierwszym miejscu piosenka Kult „Hej, czy nie wiecie (nie macie władzy na świecie)”.
Przez 33 lata, czyli większość mojego życia, słuchałem LP’3 najpierw w soboty, a później w piątki. Lista prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, później Piotra Barona i innych znakomitych prezenterów m. in. Wojciecha Manna była dla mnie odskocznią od zwykłego życia. Był okres, że nawet zapisywałem poszczególne notowania, później brakowało na to czasu. Starałem się znaleźć te trzy godziny na relaks, ale nawet jak nie słuchałem „na żywo”, odsłuchiwałem w internecie.
Inne programy prowadzone przez dziennikarzy Trójki także były ciekawe, pełne inspiracji, pokazania innego rodzaju muzyki, niż królująca w stacjach komercyjnych.
-------------------------------------------------------------------------
Notowanie 1998. Na pierwszym miejscu Kazik „Twój ból jest większy niż mój”.
Piosenka pokazująca polską szarą rzeczywistość polityczną, to że niektórym wolno więcej niż plebsowi. Jakaś pani radiowa „prezes” chce się przypodobać PREZESOWI i próbuje udowodnić, że to oszustwo, przekręt w głosowaniu. Notowanie trzeba anulować. Nie spodziewałem się nawet w najgorszych koszmarach, że to koniec.
Koniec czegoś, co po prostu uwielbiałem i kochałem.
Od tej pory nie słucham Trójki, bo po co. Nie oglądam TVPiS.
-------------------------------------------------------------------------
Słuchając jak osobiście czyta swoje wspomnienia, poczułem falę nostalgii i braku tego czegoś, co towarzyszyło mi przez wiele lat podczas słuchania Trójki, a co bezpowrotnie straciłem.
Głos Pana Marka towarzyszył mi w chwilach szczęścia, ale i smutku.
Był charakterystyczny, niepowtarzalny, niezapomniany.
Teraz gdy mnie chwyta „chandra” puszczam sobie na „chybił trafił” jakieś archiwalne notowanie LP’3 lub inną audycję prowadzoną przez Pana Marka. Mój nastrój i samopoczucie wzrastają od razu o kilka punktów.
------------------------------------------------------------------------
Szkoda że nie doczekaliśmy 2 000 notowania LP’3.
Szkoda, że nie spotkałem Pana Marka osobiście.
Do usłyszenia. Trzymaj się „Niedźwiedź”.
Powodzenia.

--------------------------------------------------------------------------
Było lato 1987 roku,...

Polecam każdemu, kto kochał trójkę i LP3. Jest to podróż sentymentalna z człowiekiem, który stworzył coś naprawdę fajnego. Ach jak szkoda, że 3 już nie ma :-(

• Audiobooki
  • Biografie