Nie odchodź

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Dobry kryminał

Dobry kryminał

Niestety, książka nie przypadła mi do gustu. Po raz pierwszy taka z gatunku " kobiety to czytają". Dla mnie jakaś taka nieposkładana. Chaotyczna. Trudno zrozumieć głównego bohatera. Z jednej strony tragiczne wydarzenia w jego życiu były, ale z drugiej postępuje dziwnie. No i ten wątek kryminalny. Nie, nie dla mnie. Przeczytałam, bo nie lubię pozostawiać niedoczytaną książkę.

Nie jest to moj ulubiony tytuł tej autorki

Nie jest to moj ulubiony tytuł tej autorki

Niestety z kryminałem ma bardzo mało wspólnego. 80% stanowią opisy przeżyć głównego bohatera, akcja słabo rozwinięta. Niestety w ogólnej ocenie słaba pozycja. Przez cały czas czeka się na rozwój akcji, a ona nie nastąpiła nawet w zakończeniu.

Polecam gorąco

Polecam gorąco

Piękna książka, zaczarowała mnie lata temu i zrobiła to samo teraz.. Polecam, w szczególności rodzicom.

Momentami główny bohater irytował swoim zachowaniem. Mimo to książka jest naprawdę świetna.

Długo nie mogłam o niej zapomnieć. Fascynująca i ciekawa.

Długo nie mogłam o niej zapomnieć. Fascynująca i ciekawa.

Mankamentem "Nie odchodź" jest fakt, iż cały czas Autorka przesadnie gra na uczuciach odbiorcy. Scottoline tym razem obrała sobie za cel naszpikowanie powieści przeróżnymi tragediami. Bohaterowie nie mają zza wiele czasu na przemyślenie swojego postępowania, bo wciąż coś się dzieje, z każdej strony padają ciosy. Dr Scanlon nie ma możliwości na odbycie żałoby, bo wmawia mu się, jakie są jego powinności, a to względem kraju, pełnionych obowiązków, a to odnośnie rodziny. Przeżywając traumy za równo na polu prywatnym, jak i w pracy, gdzie dosłownie traci wszystko, Autorka wplątuje go jeszcze w wyjaśnianie spraw kryminalnych. To już lekka przesada, treść na tym traci, w pewnych momentach autentyczność wydarzeń na tym cierpi. Natomiast uważam, że plusem jest wprowadzenie momentów wahania ze strony głównego bohatera. Tym samym zyskuje on cechy zwykłego człowieka, który ma prawo do błędów, a nietrafione decyzje, czasem niezdecydowanie jest naturalną konsekwencją wynikającą ze stresu, przeżywanego bólu, również tego fizycznego.

Niestety w przypadku "Nie odchodź" wątek kryminalny zaciera interesującą, złożoną problematykę, jaką są traumy człowieka, który jako wdowiec, okaleczony na misji lekarz, wraca do kraju pragnąć wyleczyć swoje psychiczne i fizyczne rany, a jednocześnie wyjaśnić tajemnice zmarłej żony i w końcu zaistnieć w świecie kilkunastomiesięcznej córeczki. Gdyby skupić się tylko na tych elementach powieść byłaby w pełni akceptowalna. Rozdziały mówiące o sytuacji w Afganistanie, relacjach z kolegami, były na tyle ciekawie przedstawione, że czytało się je z uwagą, natomiast elementy, ktore miały głównie za zadanie podkręcać akcję i skutecznie obciążać barki człowieka już i tak mocno pokiereszowanego przez życie, stają się przesadnie rozbudowane. Mike jako domorosły detektyw pasowałby idealnie do scenariusza filmowego, czy powieści kryminalnej albo jeszcze lepiej, thrillera psychologicznego, ale nie jako któryś tam już motyw powieści "Nie odchodź". Czy jest taka konieczność, by w jednej książce znalazły się tak różnorodne elementy składowe, na pozór łączące się z sobą, a jednocześnie niedograne i zaledwie liźnięte? Autorka marginalizując problemy stresu pourazowego, należytego opłakania śmierci bliskiej osoby oraz odbierania przez rodzinę prawa do bycia pełnoprawnym ojcem robi z dramatu ludzkiego plan rozgrywek dla wielu swoich pomysłów tworząc niepotrzebny miszmasz.I to mnie już po raz drugi rozczarowuje w książkach Lisy Scottoline. Szkoda, bo jest w miarę dobrze, a mogłaby wyjść z tego świetna lektura, do której wracałoby się chętnie nawet po latach.

Wciągająca i ciekawa książka o mężczyźnie, który wrócił z wojny, stracił żonę i próbuje zrozumieć "dlaczego? i co wydarzyło się w dniu jej śmierci?pozostała mu tylko córka dla której stał się obcym człowiekiem...Polecam

• 2015