Przedksiężycowi, tom 3

Cykl: Przedksiężycowi (tom 3)
Wydawnictwo: Powergraph
Oceansoul

Lunapolis - ostatnia metropolia na samotnej planecie. Miasto artystów i morderców, którzy z zabijania uczynili sztukę, niezwykły tygiel mechanoidów, duszoinżynierów projektujących dzieci na zamówienie rodziców, eksperymentów z ciałem, które pozwalają osiągnąć perfekcję i dają szansę na przetrwanie. Oto Lunapolis - miejsce oczekiwania na Skok, który szczęśliwców przybliży do Przebudzenia, a...

Lunapolis - ostatnia metropolia na samotnej planecie. Miasto artystów

Oto Lunapolis - miejsce oczekiwania na Skok, który szczęśliwców przybliży do Przebudzenia, a niegodnych strąci w otchłań przeszłości.

Czy Finnen, niespełniony malarz, zdoła wreszcie uczynić dzieło sztuki ze swojego życia? Jaki los zaprojektował ociec dla Kairy, dziewczyny tak zwyczajnej, że aż niebezpiecznej, w mieście w którym wszyscy starają się wyróżniać za wszelką cenę? Dokąd tak naprawdę doleciał wraz z międzygwiezdną załogą Daniel Pantalekis?

Anna Kańtoch - pisarka i orientalistka (specjalność: arabistyka), autorka m.in. Diabła na wieży, Miasta w zieleni i błękicie, powieści niesamowitej Czarne. W 2007 laureatka nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Trzykrotna zdobywczyni nagrody Zajdla, najważniejszego wyróżnienia dla polskich fantastów.

źródło opisu: http://powergraph.pl/

źródło okładki: http://powergraph.pl/

| 2013-12-20

Kobieta i fantastyka? Czy jest autorka, która pisze powieści sf , dobre, może nie stricte naukowe, jak "Ślepowidzenie", ale bez smoków, aniołów, diabłów, wampirów na milion sposobów i innych Twardokęsków? Otóż jest, a przynajmniej ja nie znam innej, nie czytałam, nie słyszałam, z wyjątkiem Anny Kańtoch. Jej trylogia "Przedksiężycowi" zasługuje na miano przyzwoitej sf, bo trzyma się nieźle konwencji, a drobne wzmianki rodem z fantasy wplatają się delikatnie i nie dominują w całej fabule. Kańtoch stworzyła coś nowego, świeżego i intrygującego, tym bardziej dla mnie ciekawego, bowiem mój pierwszy kontakt z tą autorką, przy lekturze "13 Anioła", do udanych raczej nie należał. A teraz przed nami powieść w całkowicie innej konwencji.

Lunapolis - miasto-nie miasto, na odległej, zapomnianej planecie, gdzie życiem i śmiercią rządzą tajemniczy bogowie - Przedksiężycowi. Nie wiadomo kim są, albo też czym, jaki jest ich cel i prawdziwe zamiary. Ogłaszane przez nich, czy dokonywane,...

eR_ | 2016-12-26
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Lunapolis, to potężne niegdyś miasto które chyli się ku upadkowi. Niezwykłe technologie, przepiękne dzieła sztuki, wyłącznie piękni i utalentowani ludzie. To wszystko aby zadowolić Przedksiężycowych i osiągnąć Przebudzenie. Ludzie, którzy z jakiegoś powodu nie odpowiadają Im zostają, podczas Skoku przeniesieni do światów pomiędzy, gdzie wszystko toczy zaraza, a szanse na przeżycie są nikłe.

W Lunapolis, nie wszystkim odpowiada taki bieg wydarzeń. Nadchodzi rewolucja, która-jeśli się powiedzie, doprowadzi do tego, że Przebudzenie nigdy nie nastąpi. I tajemniczy człowiek z gwiazd, który za wszelką cenę pragnie przetrwać, co wychodzi mu całkiem nieźle, z uwagi na jego niesamowite szczęście. Jego osoba będzie miała znaczący udział w przebiegu wydarzeń. Zachęcam do lektury.

Skończył się cykl, można wrócić do rzeczywistości. Świetnie przedstawiony świat, w którym nie uświadczysz roślin czy zwierząt. Nieliczne ocalałe są niezwykle cenne. I ludzie, którzy w swoim dążeniu do doskonałości,...

Marek Adamkiewicz | 2014-03-29

Przyznam szczerze, że nie byłem w stanie wyobrazić sobie, by po bardzo dobrych dwóch pierwszych tomach "Przedksiężycowych", Kańtoch potrafiła ostatnią częścią całkowicie zatrzeć dobre wrażenie, jakie ta lektura na mnie wywarła.

I oczywiście nic takiego się nie stało. Zakończenie tej historii stoi na dokładnie takim samym, wysokim poziomie, jak w przypadku części numer jeden i dwa. Akcja musiała tym razem trochę przyspieszyć, trzeba było pozamykać wszystkie wątki, i trzeba przyznać, że wyszło to solidnie.

Zaimponowało mi w jaki sposób autorka zbudowała relacje panujące między Finnenem a Kairą. To co wydawało się najbardziej oczywiste, nie miało miejsca, zamiast tego czuć było pewien dystans, podziw, niedopowiedzenie. Świetne.

Niespodziewanie, na jedną z ciekawszych bohaterek wyrosła kapitan Tellis. Szkoda tylko, że było jakby mniej Brina Issy. Tutaj wydaje się, że autorka nie do końca wykorzystała potencjał tej postaci. Choć może taka miała ona być - niejednoznaczna i cały...

micnowa | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 listopada 2014

Miałem pewne obawy czy trzeci tom utrzyma wysoki poziom dwóch poprzednich, na szczęście jest równie dobry, by nie powiedzieć doskonały. Tempo akcji znacznie przyśpiesza lecz nie galopuje na łeb na szyję, jest wyważone a zarazem dynamiczne. Bohaterowie ewoluują stając się bardziej niejednoznaczni, a przez to bardziej intrygujący. Wątki powieści w sensowny, jednocześnie często zaskakujący sposób zostają połączone, a zakończenie pozostawia sporo do przemyślenia.

Wspaniały, fascynujący świat przerażający swą brzydotą, okrucieństwem i panującymi w nim zasadami. Świat na swój pokręcony sposób stechnicyzowany a zarazem magiczny. Świat odległy w przestrzeni i czasie i tak inny od naszego. Czy, aby na pewno?

Bardzo dobra i mądra seria, która z pewnością pozostanie w głowie na długo.

ira | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

No i stało się, przeczytało się do końca...
Zakończenie, choć niezłe, na kolana nie powala. Kilka niewykorzystanych szans tutaj autorce umknęło, takie mam wrażenie, i wszystko jakoś się rozmyło.
Oceniając jednak całość, wystawię wysoką notę, bo było to w miarę oryginalne, w miarę ciekawe, w miarę logiczne. Innymi słowy, rozrywka na przyzwoitym poziomie, rzadkość w dzisiejszych czasach. :)

Jarek1983 | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Może i nie zbierałem zębów z podłogi po zakończeniu "Przedksiężycowych", ale na pewno czasu poświęconego na te trzy części za zmarnowany uznać nie można. Precyzyjnie skonstruowana to historia i trzymająca się ram gatunku. Znajduję tu elementy zbędne, ale obraz ogółu jaki wyłania się z trzeciego tomu jest więcej niż satysfakcjonujący. Mimo, że nie do końca czułem zażyłość z bohaterami opisywany przez Annę Kańtoch to jednak interesowało mnie jak ta historia się zakończy. Trudno kończyć tak pogmatwane fabuły, ale autorce się to udało. Warto docenić umiejętności pisarskie, szczególnie, że S-F jest utożsamiane z męską częścią ludzkości.

Vivaldi | 2014-04-30

Finał trylogii to bardzo sprawnie napisana powieść, trzymająca dobre tempo, zaskakująca wieloma zwrotami akcji i zachwycająca sposobem konstrukcji poszczególnych wątków. Jednocześnie jednak jestem pod wrażeniem potencjalnych znaczeń, jakimi wypełniona jest książka oraz obrazem, jaki wyłania się z całej trylogii – od początku widziałem w niej przerażającą wizję świata pozbawionego podstaw, kłamliwego, zepsutego i zwyczajnie złego, zaś ostatni tom tylko mnie w tym utwierdził. Nie wiem, czy było to zamysłem Kańtoch – zapewne nie – ale dla mnie, jeśli istnieje jakieś piekło ponowoczesności, to niewątpliwie ma ono twarz Lunapolis.

Siemomysła | 2018-12-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Czytałam kolejne tomy ze sporymi przerwami. Za każdym razem równie łatwo było mi zagłębić się w fabułę i wejść w stan - tylko ten jeden rozdział i naprawdę wstanę. Tom trzeci przeczytałam najszybciej ze wszystkich, za bardzo ciekawa byłam zakończenia, żeby pozwolić sobie na przerwy. Nie jestem pewna, czy mnie ono usatysfakcjonowało, ale liczę na to, że Finnen znajdzie sobie cel w nowej rzeczywistości. Ogólnie to dość dziwne, bo ta książka nie obfituje w bohaterów, którymi bym się przejęła - w sensie z mojego punktu widzenia niezwykle rzadko dają się lubić. Wyjątkowo to fabuła trzymała moje zainteresowanie na pierwszym miejscu.

Michał Fabich | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Nie jest łatwo pisać recenzje książek fantasy i s-f. Trudno oceniać czyjąś fantazję i kreację świata, jednym przypada ona do gustu, innym nie. Stąd również kierowanie się takimi recenzjami nie ma większego sensu, bo to, czy książka się podoba, czy nie jest kwestią mocno indywidualną. Na napisanie recenzji tej trylogii postanowiłem wstrzymać się do momentu zakończenia 3 tomu, bo przyznam szczerze, bardzo trudno mi było ocenić tylko pierwszy tom, albo tylko drugi, które wciąż wydawały mi się pewnego rodzaju wstępem do czegoś większego, wybitnego. Czekałem, aż autorka w pełni rozwinie skrzydła i zdąży mnie porwać wspaniałą historią w oryginalnym uniwersum. I w ten sposób, trochę rozpędzony oczekiwaniami, dobrnąłem do końca, a nie jestem przekonany, czy mnie z trudem porwano, czy raczej zwabiono i oszukano obietnicą czegoś wielkiego. Oczekiwałem oryginalnej historii w oryginalnym świecie i to dostałem, ale czy ta historia była interesująca, to już inna kwestia. Narracja była prowadzona...

stoplamek | 2016-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2016

Dla mnie zaczęło się wyśmienicie - pierwszą częścią. I tak jak zaczęło się wyśmienicie na starcie tak na finiszu czytałam już tylko z rozpędu. Nie podzielam chyba jako jedyna zachwytów nad zakończeniem trylogii Przedksiężycowych. Pomysł tak oryginalny jest moim zadaniem kompletnie niewykorzystany, wszystkie postacie były strasznie irytujące, poza tym pomieszanie światów Finnena i Daniela to już pomysł zupełnie abstrakcyjny. Patrząc na to jak szybko skończył się tom trzeci to można było upchnąć jego fabułę w dwóch wcześniejszych książkach.
Dobrze, że to już za mną..