Prognoza rozwoju biologii do roku 2040 (w maju 1981 roku ogłoszona)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
futurologia, biologia, Lem, prognozy
geokuba

Unikatowa, nigdzie wcześniej w Polsce nie publikowana, „Prognoza rozwoju biologii do roku 2040” ma swoją niezwykłą historię. Szczęśliwie zachowana i przekazana Stanisławowi Lemowi, po wielu latach trafia do rąk czytelników… „Dwadzieścia lat temu Komitet Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk zwrócił się do mnie z prośbą, abym przygotował prognozę rozwoju biologii. Fale społecznych wzburzeń,...

„Dwadzieścia lat temu Komitet Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk zwrócił się do mnie z prośbą, abym przygotował prognozę rozwoju biologii. Fale społecznych wzburzeń, wywołanych przez Solidarność, zatopiły niejako moja analizę, a ponieważ z początkiem stanu wojennego opuściłem Polskę, miałem na głowie problemy całkowicie odmienne od śledzenia losów rzeczonego tekstu. Po powrocie do kraju właściwie o treści owej prognozy zapomniałem. Kilka miesięcy temu zwróciła się do mnie Pani Doktor Danuta Miller, redaktor wydawnictwa „Projektowanie i Systemy”, która w pewnym sensie ocaliła moją pracę.
Gdybym miał taką prognozę projektować obecnie, to oczywiście musiałaby zostać rozszerzona i obciążona ogromną ilością nowo ogłaszanych wyników z zakresu genetyki, genomiki, oraz powstającej inżynierii, zwanej „molektroniką genową”. Nie zamierzam tego robić, ponieważ front publikacji tak się obecnie rozszerzył, że przekracza poznawcze możliwości jednego człowieka: tu raczej niezbędny byłby jakiś zespół ekspertów.”
Stanisław Lem

Egzemplarz promocyjny do Dzieł zebranych Stanisława Lema.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie