Siedem lat później

Okładka książki Siedem lat później Dorota Wellman, Janusz Leon Wiśniewski
Okładka książki Siedem lat później
Dorota WellmanJanusz Leon Wiśniewski Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
Znak Literanova
2016-08-15
2016-08-15
literatura polska rozmowa

Cudowne, kolejne spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim. Bardzo intymna pozycja

Dorota Wellman i Janusz Leon Wiśniewski jak dla mnie to duet doskonały. Uwielbiam ich ,,Arytmię uczuć" i dlatego też postanowiłam przeczytać ,,Siedem lat później". I się nie zawiodłam. Ta książka jest o życiu: o relacjach, o miłości, o byciu znanym, o życiu na obczyźnie, o wierze, o męskości w tych czasach, o karierze, o popularności w rosji (specjalnie piszę z małej litery). Czuć w tej książce wzajemny szacunek dziennikarki i autora. Świetna książka z ciętymi ripostami. Bardzo intymna. Takie duety - inteligentne, pełne wartościowej treści polecam i polecać będę zawsze.

Lubię te książki Janusza L. Wiśniewskiego, w których opowiada o sobie, o otaczającym go świecie, wydarzeniach bieżących i przeszłych, ponieważ mój światopogląd, także polityczny, w 99% pokrywa się z jego. To właściwie nie jest wywiad-rzeka, bo zawiera tylko trochę wątków autobiograficznych. Wiśniewski w sposób kontrolowany zdradza tajemnice swojego życia, i za to go też cenię. Nie pozwala wleźć z butami dość banalnej i momentami prostackiej Dorocie Wellman, bez której ta książka też by powstała. Rola Wellman w tej książce sprowadza się do krótkich pytań i wtrąceń w wypowiedzi Wiśniewskiego. A pytania te są rodem ze śniadaniówek: czy chodziłeś do prostytutek? czy oglądasz porno? czy pamiętasz swój pierwszy raz? z kim byłeś po rozwodzie? z iloma kobietami spałeś? czy jesteś seksoholikiem?
Całe szczęście, że Wiśniewski większość tych pytań sprytnie ominął, zboczył na inny tor i w popularnonaukowy sposób wybrnął z żenujących sytuacji.
Dobra książka, choć jest trochę powtórzeń. Na etapie redakcji i korekty mogli to wyciąć.

Czytanie tej książki było samą przyjemnością. Rozmowa dwojga nietuzinkowych ludzi była inteligentna i zabawna, a przede wszystkim ciekawa.

Od dawna miałam zamiar przeczytać książkę, a właściwie wywiad-rzekę. Bardzo lubię taką formę. Mój wybór padł na "Siedem lat później" ze względu na udział Doroty. Jej wkład w lekturę według mnie jest znaczący. Trafne, wnikliwe i rzeczowe pytania, jakie zadaje autorowi sprawiają, że każda odpowiedz się obroni. Wellman jest niesamowitą osobowością. Jeśli chodzi o Janusza Wiśniewskiego - targają mną sprzeczne odczucia. Mam wrażenie, że charyzma i przebojowość Doroty zdominowały przebieg tej rozmowy.

Nie skończyłam

Nie skończyłam

Bardzo lubię książki w formie wywiadu-rzeki, ponieważ dość szybko się je czyta, a często niosą ze sobą ogromną wartość merytoryczną.

'Arytmię uczuć', czyli pierwszą książkę Doroty Wellman i Janusza Wiśniewskiego przeczytałam kilka lat temu. Zachwyciłam się wtedy umysłem pana Janusza, choć nie znałam żadnej jego książki ani filmu powstałego na podstawie jednej z nich.

Po tych kilku latach wpadła mi w ręce ich kolejna książka, 'Siedem lat później', i choć przeczytałam ją w 2 lata po premierze, ogromnie cieszy mnie fakt, że treść jest nadal aktualna.
Spodziewałam się po tej książce wielu mądrych przemyśleń i to właśnie dostałam. Nie jest ważne, czy w 100% zgadzam się z panią Dorotą czy panem Januszem. Każdy ma prawo do własnego zdania, ale tych dwoje swoje zdanie potrafi jasno wyrazić i obronić nikogo przy tym nie obrażając.

Jest to książka o uczuciach, planach, życiu pisarza, a także o kilku ważnych tematach ogólnoświatowych. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać, bo czyta się ją tak, jakbyśmy po prostu przysłuchiwali się rozmowie dwojga mądrych ludzi.

Polecam.

9/10
kasia.kordeczka

Po...

Janusz Leon Wiśniewski - mój ulubiony autor książek niebędących kryminałami, facet, który jak nikt inny potrafi pisać (także w naukowy sposób) o miłości i zachodzie słońca
Dorota Wellman - moja ulubiona dziennikarka, która inteligentnie, z humorem i ironią komentuje świat. Gdy tych dwoje ludzi się spotka, to musi powstać książka - rozmowa, w której porusza się wszystkie możliwe tematy od kobiet, miłości, przez religie i politykę do planów na przyszłość. Książka, którą się pochłania.

Cenię sobie nadal i P. Dorotę i P. Janusza, cieszę się jednak, że nie dorwałam tej książki po cenie rynkowej, tylko za niecałe 10 zł już z przesyłką listem nierejestrowanym i doszła!...... Trochę musiałam na to poczekać chociaż chętkę na jej przeczytanie miałam od chwili kiedy dowiedziałam się, że będzie wydana, do arytmii mam sentyment. ALE!!!!

POLITYKA to prawie cała książka, wiem jakie mamy czasy, i każdy ma prawo pytać a rozmówca ma prawo odpowiadać, tym bardziej jeśli reprezentuje że tak to ujmę "przez zasiedzenie" inną mentalność.

Ciekawe fragmenty o życiu w Niemczech oraz, o Rosji i o wydanych do tej pory książkach Wiśniewskiego, o procesie twórczym

Osobiście nie tego się spodziewałam, choć czyta się szybko, musiałam sobie rozłożyć na kilka dni, bo nie raz książka odpychała. Spodziewałam się czegoś innego.

Na szczęście wiem, komu szybko ją podać dalej, zrobię to bez żalu,

POLITYKA to prawie cała...

Nic odkrywczego nie jestem w stanie napisać, ale nie mogę przejść obojętnie wobec tej lektury, bo rezonuje we mnie cały czas.
To rozmowa mądrych, inteligentnych, przenikliwych i czułych osób. Uczta dla ducha.

• 2016
  • 2017