And the mountains echoed
Afganistan, Hosseini

"I góry odpowiedziały echem" jest historią o rodzeństwie – Pari i Abdullah, którzy zostają rozdzieleni i muszą przeżyć życie osobno. Skutki ich rozdzielenia odbijają się echem przez lata w Kabulu, Paryżu, San Francisco i na greckiej wyspie Timos. Książka rozpoczyna się opowieścią o mężczyźnie, który musi poświęcić jedno ze swoich dzieci, aby ocalić resztę. Wybrał najmłodszego syna, a myśl ta...

Książka rozpoczyna się opowieścią o mężczyźnie, który musi poświęcić jedno ze swoich dzieci, aby ocalić resztę. Wybrał najmłodszego syna, a myśl ta prześladuje go przez całe życie, więc rozpoczyna podróż aby uratować swojego ukochanego syna. "

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Paco | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Równie dobrze może odpowiedzieć morze.
I choć piękny to tytuł, intrygujący, to i łąki przemówić mogą i las zdołałby coś rzec. I jezioro byłoby zdolne do riposty. Wszystko co widzi człowieka, przez wieki na niego spoziera, jest uprawnione do głosu zabrania.  Bo co w sercu, to i na języku. Bywa, że człowiek nie wie o sobie nawet tego, czego nie wie. Matka Ziemia wie. I odpowiada. Ustami ogółu, na planecie tej bytującego. Tylko czy człowiek słyszy? Słyszy dzieci cierpiące z wojen powodu ? Czy rejestruje traumę ich najbliższych ? Czy wychwycić potrafi okrucieństwo rodzin rozbijania?  Czy spostrzega plamy łez i krwi na afgańskiej ziemi ? Takich miejsc na Świecie jest więcej. I wszystkie one o zmiłowanie proszą. Lecz odpowiada im echo jeno...
Hosseini doprowadza swych bohaterów do momentu, gdy skroplone na listkach życia cierpienie, kiełkuje rzeczywistością alternatywną. A wykreowany ciąg zdarzeń, pocięty żyletką i zawirowany. Potencjalnie zbyt dużo tu wątków. W ten sposób można by było...

Monika | 2013-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2013

Khaled Hosseini jest jednym z moich najukochańszych pisarzy. Na jego trzecią książkę - "I góry odpowiedziały echem" czekałam z wielkim utęsknieniem. W międzyczasie, na różnych lotniskach, widziałam angielskie, niemieckie i francuskie wydania tej powieści i... ślinka mi ciekła :) Ale czekałam cierpliwie (w miarę) na polskie wydanie.
To z pewnością jest już u mnie nałóg - gdy dostałam w końcu swój egzemplarz książki, normalnie trzęsły mi się ręce ;)
Tyle tytułem wstępu.

Co do treści, to muszę niestety przyznać, że jestem lekko rozczarowana. Książka jest bardzo dobra, owszem, ale daleko jej do poprzednich arcydzieł autora. Lubię powieści wielowątkowe, ale z wielowątkowością (tak, jak ze wszystkim w życiu) też można przesadzić. Moim zdaniem pan Hosseini przesadził. Szkoda, bo to psuje cały efekt.

Niemniej polecam, bo to naprawdę bardzo dobra książka, chociaż najsłabsza w dorobku autora.

Gosia | 2015-10-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 06 października 2015

Khaled Hosseini wie o czym pisze. Sam pochodzi z Afganistanu i jako dziecko wyemigrował. Taka jest też jego opowieść o rodzeństwie rozdzielonym w dzieciństwie.
Pari jako mała dziewczynka wyjeżdża z przybraną matką do Paryża, a Abdullah - jej brat w końcu też emigruje do USA. Ich losy są tylko kanwą opowieści, bo mamy tu wielu narratorów i wiele opowieści. Wszystkie dotyczą członków jednej rodziny rozrzuconej po całym świecie.
Ta mnogość wątków i narratorów może trochę przeszkadzać, czy też utrudnić czytanie, ale widać autor taki miał pomysł na tę książkę.
Powieść dotyka trudnych tematów tęsknoty za rodziną i krajem, trudów życia na emigracji - zysków i kosztów takiego życia.
Jest też bardzo smutna, bo inaczej wyobrażałam sobie spotkanie rodzeństwa po latach rozłąki.
Jest to 60 lat bolesnej historii Afganistanu widzianej przez pryzmat losów członków jednej rodziny.
Książka nie rozczarowała mnie, ale zdecydowanie większe wrażenie wywarł na mnie "Chłopiec z latawcem".

motyl43 | 2013-12-01
Przeczytana: listopad 2013

"Znalazłam smutną małą wróżkę
W cieniu papirusa...
Znam smutną małą wróżkę,
Którą pewnej nocy uniósł wiatr."

Opowieść jest jak jadący pociąg: niezależnie od tego kiedy do niego wskoczysz, prędzej czy później dotrzesz do celu-Khaled Hosseini.
To była niezapomniana podróż, napisana jak zawsze pięknym językiem, z barwną historią rodzinną. Zbędna była dla mnie historia Markosa i Thalii , gdyż nie była związana z historią Pari i Abdullaha.
Co najbardziej mi się podobało? Piórka i odganianie złych snów.
A ponieważ piszę tę opinię w nocy, to przeciągam palcem po Waszych policzkach do czoła i skroni, aż za uszy, wyjmując po drodze wszystkie złe sny z Waszych głów. Otwieram niewidzialny worek i wrzucam je do niego, a potem mocno zawiązuję. Już. Życzę Wszystkim kolorowych snów. Dobranoc. POLECAM :).

ChicaDeAyer | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Z tym autorem miałam już do czynienia i mniej więcej wiedziałam na co go stać - tym większy był mój zapał z jakim zabrałam się za lekturę jego ostatniej powieści. Nie uległ on ostudzeniu po odkryciu, że opis na odwrocie okładki dał mi całkowicie inne wyobrażenie na temat zawartości książki - jak się okazuje dzieje rozłączonego rodzeństwa jest klamrą spinającą losy oraz historie wielu innych osób, którym autor oddał głos na kartach swej powieści. Czyta się te relacje, stanowiące jednocześnie podróż przez lata, z ogromnym zaciekawieniem - Hosseini jak zwykle nie zawodzi pod tym kątem, a język jakim operuje naprawdę może ujmować.

Różnobarwna, wielowątkowa i z przekazem - takie książki lubię.

Alicja | 2017-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

"Ucięto palec, żeby ratować rękę" (str 62)
Wielopokoleniowa saga rodziny afgańskiej. Historia opowiedziana przez wielu narratorów z ich punktu widzenia. Zbyt wiele niepotrzebnych wątków, wolałabym by Autor skupił się na losach głównych bohaterów i towarzyszył ich życiu od początku do końca. Najsłabsza z jego dorobku pozycja. Jest to historia wielkiej miłości bratersko- siostrzanej i bólu, tęsknocie i cierpieniu po ich rozdzieleniu.Adopcje, poprawiające byt i standard życia dzieciom biedoty. Adopcje,które scalają jedną rodzinę, i powodują rozłam w innej. Jest to też opowieść o dumie i godności afgańskich mężczyzn ciężko pracujących, by wyżywić swoją rodzinę. I znane większości czytelnikom okrucieństwo wojny toczonej przez wiele lat w tym kraju pod różnym okupantem.
"Kabul to... tysiąc tragedii na kilometr kwadratowy " (str 185)
Szok jaki przeżywają rdzenni mieszkańcy Afganistanu, którzy wyemigrowali za granicę i po latach wracają do rodzinnego kraju zniszczonego wojnami.
Jest to...

Mollinka_90 | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

"I góry odpowiedziały echem" to moje pierwsze spotkanie z Khaledem Hosseinim. Chwalony za "Chłopca z latawcem" pisarz odkrywa przed czytelnikami Afganistan -tajemniczy kraj z bogatą tradycją i kulturą, obecnie uwikłany w wojny i kojarzony głównie z terroryzmem. Rozgrywa się w nim jednak tragedia zwykłych ludzi, których życie w niczym nie przypomina tego, jakie jest nam znane.

Ukazana w powieści panorama zmian społecznych i politycznych w tym kraju rozpoczyna się w latach 20-tych XX wieku. Postępowy król chce dać więcej praw dla kobiet, które jeszcze w latach 50-tych mogą czuć się wolne. Potem jednak kraj ogarnia dżihad oraz kolejne okupacje i wojny z Rosją i USA. Zwykłym ludziom nie jest łatwo. Ojciec Abdullaha i Pari dopuszcza się oddania córki bogatemu państwu. Rozdzielone rodzeństwo, które łączyła szczególna więź, musi teraz nauczyć się żyć osobno. Abdullah trafia do USA, gdzie zakłada własną rodzinę, a córce daje imię utraconej siostry. Pari wraz z przybraną matką, wyjeżdża...

kajsa | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

"I góry odpowiedziały echem" to kilka ludzkich historii,zazwyczaj trudnych i bolesnych,których spoiwem jest para bohaterów-rodzeństwo Pari i Abdullah,rozdzieleni we wczesnym dzieciństwie.
Fragmentaryczność książki może denerwować,mnie się spodobała,bo każda przedstawiona historia pokazuje rozmaite aspekty naszego życia.To taki literacki kalejdoskop,w którym ludzki los układa się zaskakująco i nieprzewidywalnie.
"I góry odpowiedziały echem" są obrazem świata wartości-przyjaźni,matczynej i ojcowskiej miłości,więzi między rodzeństwem,ale też antywartości-wojny,zbrodni,ubóstwa,zdrady,kłamstwa i oszustwa.
Zgadzam się z przedmówcami,nie jest to najlepsza powieść Hosseiniego,ale warto ją przeczytać.Autor i jego sposób kreowania rzeczywistości oraz język,za pomocą którego buduje świat bohaterów na pewno zasługują na uznanie.Wiele myśli z tej książki wzbudziło u mnie refleksję i pozostanie w głowie.

Marlena | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Historia rozdzielonego afgańskiego rodzeństwa, Pari i Abdullaha, służy za punkt wyjścia dla opowieści zaprezentowanej w "I góry odpowiedziały echem". By dowiedzieć się o ich dalszych dziejach wspólnie z narratorem będziemy musieli przemierzyć życiowe ścieżki wielu osób, których losy w pewnym momencie splotły się z losami rozłączonej rodziny. Przemierzymy wiele krajów: od wspomnianego już Afganistanu, przez Francję, Stany Zjednoczone, Grecję, Indie. Czy wrócimy do punktu wyjścia?
Życie żadnego z opisanych w powieści bohaterów nie jest proste. Cieniem na ich życiorysach kładą się niezrealizowane ambicje, niespełnione marzenia, dawno podjęte zobowiązania. Sprawy wcale nie idą jak z płatka, bo los często ma inne plany niż osoby, które poznajemy czytając "I góry odpowiedziały echem".
Odniosłam wrażenie, że jest to bardzo smutna powieść, opowiadająca o rozdźwięku między naszymi pragnieniami a możliwościami ich zrealizowania; o tym, że najłatwiej złamać obietnice złożone samemu sobie....

Strega | 2015-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2015 r.
Przeczytana: 12 lutego 2015

Umiejętne połączenie wszystkich puzzli w wielowątkowych powieściach jest trudną sztuką i niestety Khaled Hosseini nie poradził sobie tym razem. Po bardzo dobrze zapowiadającym się początku, następuje tak ogromny przepływ ludzi i zdarzeń, że próbując ogarnąć całość traci się zapał do czytania. Część wątków kompletnie niczego nie wnosi, kończą się nagle, nie wzudzając żadnego zainteresowania. Liczyłam na wciągającą historię rodzeństwa, a tymczasem ten wątek został poprowadzony nijako. Ogólnie jestem rozczarowana książką, jednak autorowi nie mówię: "nie. Liczę, że kolejna książka będzie bardziej dopracowana.