Szczęście śpi na lewym boku

Wydawnictwo: BIS

Tym razem Renata Piątkowska napisała najprawdziwsze bajki. Barwne, mądre i dowcipne. A każda z bajek opowiada o jakimś przesądzie. Dlaczego ludzie wierzą, że czarny kot jest pechowy, a czterolistna koniczyna przynosi szczęście? Dlaczego odpukujemy w niemalowane drewno i boimy się rozbić lustro? I co takiego ma w sobie guzik kominiarza?

źródło opisu: Bis, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=663

Damian | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

Ileż to razy wypowiadamy je na głos? Jak często podświadomie i mechanicznie wprost wykonujemy rytualne gesty mające nas pozornie uchronić od wszelkich nieszczęść tego świata? Mowa o przysłowiach i przesądach - dwóch dziedzinach życia, w których nasi dziadkowie/ojcowie/my sami osiągnęliśmy chyba mistrzostwo świata (w czymś przecież wypada być najlepszym, prawda?). I nie uwierzę w zapewnienia, że nigdy nie zwróciliście choć uwagi, jakiego umaszczenia jest kot przebiegający właśnie przed Waszym nosem. Albo nie odpukaliście „w niemalowane” żeby nie kusić złego licha... W jeszcze większym stopniu dotyczy to przysłów i powiedzonek. Nie ma praktycznie dnia żebyśmy nie zacytowali jakiegoś „klasyka” wywodzącego się z przebogatej tradycji naszego (i nie tylko) narodu. „Pół biedy” (acha! Sam się właśnie złapałem w zastawione sidła!) jeśli przytoczymy owe słowa zgodnie z ich formą i kontekstem. Kto oglądał polską wersję serialu „BrzydUla” ten na pewno zna pewną Wioletkę, sypiącą przysłowiami...

Joana | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

Niesamowita książeczka, która szczerze i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, bo sięgając po nią nie wiedziałam czego dokładnie się spodziewać. "Szczęście śpi na lewym boku" autorstwa Pani Renaty Piątkowskiej to zbiór dziewięciu bardzo mądrych i dowcipnych bajeczek, które opowiadają o przesądach.

Bardzo często, kiedy widzimy kominiarza to łapiemy automatycznie za guzik lub zrywamy czterolistną koniczynkę, która podobno przynosi szczęście. Autorka opisała w swej książeczce najbardziej popularne zabobony i świetnie wplotła je w urocze bajeczki dla dzieci. Zatem przeczytać możemy tutaj o:

1. Czterolistnej koniczynie,
6. Odpukać w niemalowane drewno,
7. Podkowa i diabeł,
8. Pechowa trzynastka,
9. Lewa strona.

Zapraszam Was do świata uroczych bajeczek Pani Renaty Piątkowskie w którym na pewno dowiecie się dlaczego wydaje nam się, że czarny kot jest pechowy, bo przecież kolor nie może...

Niedam | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, TaTa czyta
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Zbiór ciekawych opowieści na temat przesądów. Bardzo ciekawa lektura dla dzieci i dorosłych. Świetnie bawiłem się czytając tę książkę mojej córce.

Łucja | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Dzieciaki słuchają z zapartym tchem, nawet mój 4,5-latek, który nie specjalnie jest zainteresowany książkami. Gorąco polecam do poduszki dla każdego maluszka!!!

cymelium | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Moja córka wczoraj wieczorem była zawiedziona że już skończyłyśmy czytać kolejną książkę pani Piątkowskiej. To jest najlepsza rekomendacja do poznania twórczości autorki. Jesteśmy obie z córką zachwycone książkami które wychodzą spod pióra pani Piątkowskiej. Są dowcipne, mądre i napisane lekkim, ale pięknym językiem. Polecam

BUKA | 2015-01-15
Przeczytana: 09 października 2014

Czy ujrzawszy kominiarza instynktownie chwytamy się za guzik, a na widok czarnego kota uciekamy w popłochu? A może wierzymy, że czterolistna koniczyna przynosi szczęście, zaś rozbite lustro stanowi zły omen? Owo bezzasadne przekonanie o istnieniu nadprzyrodzonych związków między określonymi zjawiskami oraz fatalnej mocy pewnych słów, rzeczy czy znaków, które zwykliśmy uważać za pozostałość po dawnych wierzeniach, jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze. W domu, przedszkolu czy na placu zabaw – dzieci prędzej czy później poznają treść tych wciąż żywych w świadomości ludzi przesądów, warto więc zawczasu zadbać, by umiały je właściwie zinterpretować.

Renata Piątkowska w książce "Szczęście śpi na lewym boku" wzięła pod lupę najbardziej popularne zabobony. By podkreślić ich irracjonalny charakter, zmyślnie wplotła je w treść dziewięciu zabawnych i mądrych bajek. Mali czytelnicy przekonają się dzięki nim, że gwarantem pomyślności nie jest niepozorna roślinka o czterech listkach czy...

Gustawsonek | 2013-03-30
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo fana książka która opowiada o różnych przesądach. Polecam :)

Na półkach: Przeczytane, BIS

A mnie się cały czas buzia śmieje! I nie może przestać! Bo właśnie w tej chwili razem z moją córeczką skończyłyśmy czytać książkę, w której obie niemalże natychmiast zakochałyśmy się bez pamięci.

Ale zacznę od początku. W zasadzie nasze zauroczenie, to nic dziwnego, bo twórczość Renaty Piątkowskiej jest nam już doskonale znana i jak dotąd wszystkie jej książki szalenie nam się podobają. Ale jak widać jest to autorka, ma nam jeszcze mnóstwo do zaoferowania i każdy kolejny utwór, który trafia w nasze ręce zaskakuje zarówno stylem pisania jak i pomysłowością.

Tym razem również nie zawiodłysmy się i książka, którą Wam polecam jest po prostu genialna! Wewnątrz znajdziemy bowiem 9 pięknych bajek. Dotąd autorka zachwycała nas świetnymi opowiadaniami, zaskakiwała spostrzegawczością pisząc historie widziane oczyma dziecka. Lecz bajki? To dla nas zupełna nowość!

Ale to nie wszystko. Jak już wspomniałam, autorka zaskoczyła nas nie tylko stylem lecz również treścią. Sądziłam, że po książce...