Szczęście śpi na lewym boku

Okładka książki Szczęście śpi na lewym boku Renata Piątkowska
Okładka książki Szczęście śpi na lewym boku
Renata Piątkowska Wydawnictwo: BIS literatura dziecięca
literatura dziecięca
BIS
2007-11-21
2007-11-21

Okładka książki Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata Marcin Minor, Renata Piątkowska
Jak to się zac... Marcin Minor, Renat...
Okładka książki LEGO Books. Niezwykłe opowieści o smokach Reynoso Naibe, Nnedi Okorafor, Renata Piątkowska, Helen H. Wu
LEGO Books. Ni... Reynoso Naibe, Nned...

Ile razy odpukaliście w niemalowane, by czasem nie kusić licha? Albo poczuliście się nieswojo po tym, jak czarny kot przebiegł Wam drogę? Czerwona kokardka przy dziecięcym wózku, to wciąż powszechny widok na ulicach - zabobony i przesądy nadal mają się dobrze.

"Szczęście śpi na lewym boku" to książka, przy pomocy której, możecie wytłumaczyć najmłodszym, że wiara w zabobony nie jest racjonalna, a łączenie ciągiem przyczynowo-skutkowym pewnych zdarzeń, jest zwyczajnie bezpodstawne.

Książka Renaty Piątkowskiej przypomina, że zabobony i przesądy wywodzą się z dawnych wierzeń i rytuałów kultury magicznej. Poprzez ciekawe i zróżnicowane opowiadania-bajki, autorka przemyca uniwersalną prawdę o życiu.

W dziewięciu kolejnych historiach znajdziemy odpowiedź m.in na pytania, dlaczego wierzymy, że czarny kot jest pechowy, a czterolistna koniczyna przynosi szczęście? Co takiego ma w sobie guzik kominiarza i dlaczego stłuczone lustro oznacza 7 lat w nieszczęściu?

Jedna bajka poświęcona konkretnemu przesądowi, pokazuje młodym czytelnikom, jak łatwo wbrew rozsądkowi, poddajemy się tym przekonaniom.

Bardzo podoba mi się pomysł rozprawiania się z przesądami przy pomocy bajek. Mądre, ciepłe, dowcipne, napisane w prosty i interesujący sposób, będą dobrym pretekstem do rozmów na temat poruszanego zagadnienia. Zaznaczam, że część opowiadań przyjmuje formę tradycyjnych polskich bajek, gdzie wśród bohaterów znajdziemy diabły, czarownice, wędrujące dusze. Jeżeli Wasze dzieci boją się takich klimatów (jak to bywa u nas) radzę początkowo przeczytać opowiadania samemu, by odpowiednio przefiltrować treść.

"Szczęście śpi na lewym boku" to opowiadania o zabobonach i przesądach.
Jest tu ciekawie opisane dlaczego ludzie wierzą, że czarny kot jest pechowy, dlaczego czterolistna koniczyna przynosi szczęście, o co chodzi z guzikiem kominiarza itp.
Opowiadania nie są długie, ale bardzo ciekawe. Ilustracji nie ma dużo, ale za to są bardzo ładne. Moje dzieci bardzo chętnie jej słuchały, a to chyba najlepsza rekomendacja!
Polecamy z całego serca 😍❤️

"Szczęście śpi na lewym boku" to opowiadania o zabobonach i przesądach.

Ileż to razy wypowiadamy je na głos? Jak często podświadomie i mechanicznie wprost wykonujemy rytualne gesty mające nas pozornie uchronić od wszelkich nieszczęść tego świata? Mowa o przysłowiach i przesądach - dwóch dziedzinach życia, w których nasi dziadkowie/ojcowie/my sami osiągnęliśmy chyba mistrzostwo świata (w czymś przecież wypada być najlepszym, prawda?). I nie uwierzę w zapewnienia, że nigdy nie zwróciliście choć uwagi, jakiego umaszczenia jest kot przebiegający właśnie przed Waszym nosem. Albo nie odpukaliście „w niemalowane” żeby nie kusić złego licha... W jeszcze większym stopniu dotyczy to przysłów i powiedzonek. Nie ma praktycznie dnia żebyśmy nie zacytowali jakiegoś „klasyka” wywodzącego się z przebogatej tradycji naszego (i nie tylko) narodu. „Pół biedy” (acha! Sam się właśnie złapałem w zastawione sidła!) jeśli przytoczymy owe słowa zgodnie z ich formą i kontekstem. Kto oglądał polską wersję serialu „BrzydUla” ten na pewno zna pewną Wioletkę, sypiącą przysłowiami „jak z rękawiczki”... Potrafimy też z dość dużą precyzją ulokować daną sekwencję w odpowiedniej sytuacji, w której ją http://lubimyczytac.pl/#przywołujemy. No tak! Problem pojawia się w momencie, gdy zaczniemy się zastanawiać nad genezą danego przysłowia. Bo kto mi powie skąd wzięło się określenie „niedźwiedzia przysługa”? Albo dlaczego czasem „mamy z kimś na pieńku”? Na szczęście wystarczy poprosić o pomoc panią Renatę Piątkowską i sięgnąć po jedną z jej niezwykłych książek.....

Niesamowita książeczka, która szczerze i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, bo sięgając po nią nie wiedziałam czego dokładnie się spodziewać. "Szczęście śpi na lewym boku" autorstwa Pani Renaty Piątkowskiej to zbiór dziewięciu bardzo mądrych i dowcipnych bajeczek, które opowiadają o przesądach.

Bardzo często, kiedy widzimy kominiarza to łapiemy automatycznie za guzik lub zrywamy czterolistną koniczynkę, która podobno przynosi szczęście. Autorka opisała w swej książeczce najbardziej popularne zabobony i świetnie wplotła je w urocze bajeczki dla dzieci. Zatem przeczytać możemy tutaj o:

1. Czterolistnej koniczynie,
6. Odpukać w niemalowane drewno,
7. Podkowa i diabeł,
8. Pechowa trzynastka,
9. Lewa strona.

Zapraszam Was do świata uroczych bajeczek Pani Renaty Piątkowskie w którym na pewno dowiecie się dlaczego wydaje nam się, że czarny kot jest pechowy, bo przecież kolor nie może świadczyć o związku kota z nadprzyrodzonymi siłami. Dlaczego również trzynastka jest pechowa i dlaczego boimy się rozbić lustro oraz dlaczego odpukujemy koniecznie w niemalowane drewno.

Te popularne cały czas zabobony w naszej kulturze zostały świetnie rozebrane na czynniki i opowiedziane w uroczych dla naszych pociech bajeczkach w książeczce "Szczęście śpi na lewym boku". Dzieci będą świetnie się bawić przy tych opowiastkach i jednocześnie uczuć, że to nie na przykład mała czterolistna roślina przynosi szczęście ale nasze nastawienie lub wytrwała praca w dążeniu do celu. Dla nas dorosłych ta urocza książeczką przynosi równie nieocenioną przyjemność z czytania, zwłaszcza gdy robi się to z własnym lub każdym innym dzieckiem. Polecam bardzo gorąco i obiecuję wspaniałą zabawę.

Pozdrawiam
Zaczytana Joana

Zbiór ciekawych opowieści na temat przesądów. Bardzo ciekawa lektura dla dzieci i dorosłych. Świetnie bawiłem się czytając tę książkę mojej córce.

Dzieciaki słuchają z zapartym tchem, nawet mój 4,5-latek, który nie specjalnie jest zainteresowany książkami. Gorąco polecam do poduszki dla każdego maluszka!!!

Moja córka wczoraj wieczorem była zawiedziona że już skończyłyśmy czytać kolejną książkę pani Piątkowskiej. To jest najlepsza rekomendacja do poznania twórczości autorki. Jesteśmy obie z córką zachwycone książkami które wychodzą spod pióra pani Piątkowskiej. Są dowcipne, mądre i napisane lekkim, ale pięknym językiem. Polecam

Czy ujrzawszy kominiarza instynktownie chwytamy się za guzik, a na widok czarnego kota uciekamy w popłochu? A może wierzymy, że czterolistna koniczyna przynosi szczęście, zaś rozbite lustro stanowi zły omen? Owo bezzasadne przekonanie o istnieniu nadprzyrodzonych związków między określonymi zjawiskami oraz fatalnej mocy pewnych słów, rzeczy czy znaków, które zwykliśmy uważać za pozostałość po dawnych wierzeniach, jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze. W domu, przedszkolu czy na placu zabaw – dzieci prędzej czy później poznają treść tych wciąż żywych w świadomości ludzi przesądów, warto więc zawczasu zadbać, by umiały je właściwie zinterpretować.

Renata Piątkowska w książce "Szczęście śpi na lewym boku" wzięła pod lupę najbardziej popularne zabobony. By podkreślić ich irracjonalny charakter, zmyślnie wplotła je w treść dziewięciu zabawnych i mądrych bajek. Mali czytelnicy przekonają się dzięki nim, że gwarantem pomyślności nie jest niepozorna roślinka o czterech listkach czy mieniący się w słońcu pieniążek, lecz uparte i wytrwałe dążenie do celu, jednolicie czarne umaszczenie niektórych kotów to nie wynik konszachtów z nadprzyrodzonymi siłami, zaś pukanie w niemalowane powierzchnie nie zapewni naszym planom powodzenia. Fikcyjności opowiadań dopełnia również plejada fantastycznych postaci: zamieszkujący ogrodową fontannę wodnik, skrywające się w drewnianych meblach zazdrosne licho bądź sprytny wysłannik piekieł – diabeł Asmodeusz.

„Jeśli teraz się zastanawiacie, czy w waszych sypialniach kłębią się gdzieś w kątach elfy, duszki, wiły lub liszki, to spieszę was uspokoić, że wszystkie te istoty mieszkają tylko w baśniowej krainie i w książkach z bajkami. Gdy zamykacie karty książki, one podwijają ogony, składają skrzydełka i zasypiają tam, zaklęte w słowa. Dlatego jeśli ktoś twierdzi, że może tupać, kłócić się i wrzeszczeć, bo wstał lewą nogą, to mu nie wierzcie. Nogi nie mają z tym nic wspólnego.

Oprócz oczywistego waloru dydaktycznego książka "Szczęście śpi na lewym boku" oferuje również odbiorcom znakomitą rozrywkę, bowiem poszczególne bajkowe opowieści napisane są przystępnie i dowcipnie, a duże, klasyczne ilustracje Edwarda Lutczyna znakomicie je uzupełniają. Pisarka nie pozostawia swym czytelnikom żadnych złudzeń: wiara w przesądy pozbawiona jest racjonalnych podstaw, a dobrobyt i świetlana przyszłość są wyłącznie efektem ciężkiej pracy oraz dobrego serca.

Bardzo fana książka która opowiada o różnych przesądach. Polecam :)

Bardzo fana książka która opowiada o różnych przesądach. Polecam :)

A mnie się cały czas buzia śmieje! I nie może przestać! Bo właśnie w tej chwili razem z moją córeczką skończyłyśmy czytać książkę, w której obie niemalże natychmiast zakochałyśmy się bez pamięci.

Ale zacznę od początku. W zasadzie nasze zauroczenie, to nic dziwnego, bo twórczość Renaty Piątkowskiej jest nam już doskonale znana i jak dotąd wszystkie jej książki szalenie nam się podobają. Ale jak widać jest to autorka, ma nam jeszcze mnóstwo do zaoferowania i każdy kolejny utwór, który trafia w nasze ręce zaskakuje zarówno stylem pisania jak i pomysłowością.

Tym razem również nie zawiodłysmy się i książka, którą Wam polecam jest po prostu genialna! Wewnątrz znajdziemy bowiem 9 pięknych bajek. Dotąd autorka zachwycała nas świetnymi opowiadaniami, zaskakiwała spostrzegawczością pisząc historie widziane oczyma dziecka. Lecz bajki? To dla nas zupełna nowość!

Ale to nie wszystko. Jak już wspomniałam, autorka zaskoczyła nas nie tylko stylem lecz również treścią. Sądziłam, że po książce na temat przysłów nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem okazuje się, że grubo się myliłam. Nie wiem jak ta pozycja mogła nam wcześniej umknąć skoro ma już 5 lat... Ech...

Tutaj autorka w niezwykle malowniczy sposób przedstawia nam piękne historie, które stały się źródłem wielu przesądów znanych nam do dziś. Zatem jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego czarny kot jest pechowy lub jak to się stało, że ludzie widząc kominiarza łapią się za guzik to koniecznie sięgnijcie po tę lekturę!

Te bajeczki są piękne. Pełne ciepła i dowcipu. Niezwykle wciągające historie czytałam mojemu dziecko z ogromną przyjemnością i muszę przyznać, że obie byłyśmy zawiedzione, gdy książka się skończyła. Ogromna wyobraźnia autorki i jej talent pisarski dodatkowo połączony z zabawnymi ilustracjami Edwarda Lutczyna to po prostu strzał w 10!

Tej książki się nie czyta. Ją się pochłania w całości, jak zresztą i inne utwory Renaty Piątkowskiej. Jest mi bardzo miło, że mogłam poznać i tę lekturę i z niecierpliwością czekam na kolejne :) Moja córeczka zresztą również. Polecam!

• Dla dzieci
  • Wyzwanie LC 2022
  • Przeczytane 2016
  • ✳️ LGM

Dodaj cytat z książki Szczęście śpi na lewym boku