Wizja fotografa. Jak czytać i rozumieć wspaniałe zdjęcia

poradniki
AnnieK

Fascynująca podróż po świecie fotografii * Odkryj tajemnicę dobrych zdjęć * Poznaj najsłynniejszych w historii fotografów z całego świata * Zajrzyj za kulisy fotografii artystycznej, modowej, reklamowej i dziennikarskiej Michael Freeman przygląda się dorobkowi najsłynniejszych fotografów w dziejach, objaśnia, w jaki sposób należy patrzeć na fotografie i czerpać z nich naukę. W tej książce...

Michael Freeman przygląda się dorobkowi najsłynniejszych fotografów w dziejach, objaśnia, w jaki sposób należy patrzeć na fotografie i czerpać z nich naukę. W tej książce znajdziecie omówienie prac takich mistrzów w historii fotografii jak Frederick Henry Evans, Frans Lanting, Nan Goldin, Paul Outerbridge, Walker Evans, Cindy Sherman, Elliott Erwitt, Trent Parke, Jeff Wall, Paul Strand, Romano Cagnoni, Horst Faas, James Casebere, Richard Avedon, Robert Adams i wielu innych. Poradnik łączy w sobie cechy wspaniałego albumu i kompleksowe spojrzenie na dorobek największych w dziejach fotografii.
To kolejna pozycja po bestsellerowym poradniku Okiem fotografa, odkrywającym tajemnice kompozycji i kadrowania, oraz Umyśle fotografa, w którym Michael Freeman zgłębia procesy myślowe biorące udział w powstawaniu fotografii. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, amatorem, czy po prostu lubisz fotografować, ten poradnik pozwoli ci jeszcze lepiej zrozumieć niezwykłe medium, jakim jest fotografia, oraz poznać sekrety sukcesu wspaniałych zdjęć.

Michael Freeman jest światowej sławy fotografem i pisarzem. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, architektonicznej oraz fotografowaniu sztuki azjatyckiej, słynie również z szerokiej wiedzy w zakresie efektów specjalnych. Jego zdjęcia publikowano w wielu książkach i czasopismach, m.in. w Time-Life Books, „Reader’s Digest”, „Condé Nast Traveller” i „GEO”. Freeman jest autorem ponad 20 poradników fotograficznych, w tym Lustrzanki cyfrowe. Poradnik eksperta oraz bestsellera Okiem fotografa.

AnnieK | 2012-06-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Teraz, czyli w czasach, gdy prawie na każdym kroku możemy spotkać się z fotografią, spotykamy także fotografów, którzy lubią być doceniani, którzy uważają, że ich prace są oryginalne i wyjątkowe, że się wyróżniają spośród tłumu. Ale czy tak naprawdę jest? Podobno trzeba być geniuszem by stworzyć taką fotografię. A ich twórcy okazują się być po prostu dobrzy, a nie wyjątkowi. Ale co tak w ogóle tworzy wyjątkową fotografię i czy wszyscy umieją ją wyróżnić spośród tłumu? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się właśnie z tej książki, choć nie wszyscy czytelnicy zgodzą się z autorem.

Przyznaję się bez bicia, że pierwszą rzeczą jaką zrobiłam po wzięciu książki do rąk było dokładne obejrzenia zdjęć jakie znajdują się w tej książce. Nie jestem jakąś wielką znawczynią fotografii, ale uwielbiam oglądać interesujące zdjęcia, a w tej książce znajdziemy ich mnóstwo, bo w końcu o tym jest ta książka. Dopiero po obejrzeniu fotografii zaczęłam czytać tekst, który sprawił, że przy powtórnym...

Ewa Oderkiewicz | 2017-09-19

Autor cenionych zdjęć oraz książek wydanych przez National Geographic tym razem opisuje jak odczytywać i rozumieć fotografie. Na kartach publikacji znajduje się ponad 100 różnorodnych zdjęć. Michael Freeman podpowiada, jakie elementy tworzą siłę każdego z nich.
Książka zaczyna się od zdefiniowania fotografii i określenia jej miejsca w sztuce. Autor na konkretnych przykładach omawia cechy dobrego zdjęcia. W publikacji formułuje wskazówki pomocne przy czytaniu fotografii. Następnie poprzez omówienie gatunków oraz roli kontekstu w interpretacji przechodzi do ujęcia teoretycznego. W ostatniej części Freeman pokazuje jak wyobraźnia i indywidualne spojrzenie autora zdjęcia tworzą efekt końcowy. Porusza także kwestie ingerencji w fotografię i stosowania manipulacji.
Wśród bogatego zbioru książek o „malowaniu światłem” dostępnego na rynku ta pozycja wydawnicza niewątpliwie pozytywnie się wyróżnia. Nie traktuje o technice, a o istocie fotografii, dlatego wydaje się, że skierowana jest do...

PiórkoAngeliki | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2014