Wizja fotografa. Jak czytać i rozumieć wspaniałe zdjęcia

Okładka książki Wizja fotografa. Jak czytać i rozumieć wspaniałe zdjęcia Michael Freeman
Okładka książki Wizja fotografa. Jak czytać i rozumieć wspaniałe zdjęcia
Michael Freeman Wydawnictwo: Burda Książki poradniki
poradniki
Burda Książki
2012-05-29
2012-05-29
poradnik fotografia wizja zdjęcia specjalista fotograf

Autor cenionych zdjęć oraz książek wydanych przez National Geographic tym razem opisuje jak odczytywać i rozumieć fotografie. Na kartach publikacji znajduje się ponad 100 różnorodnych zdjęć. Michael Freeman podpowiada, jakie elementy tworzą siłę każdego z nich.
Książka zaczyna się od zdefiniowania fotografii i określenia jej miejsca w sztuce. Autor na konkretnych przykładach omawia cechy dobrego zdjęcia. W publikacji formułuje wskazówki pomocne przy czytaniu fotografii. Następnie poprzez omówienie gatunków oraz roli kontekstu w interpretacji przechodzi do ujęcia teoretycznego. W ostatniej części Freeman pokazuje jak wyobraźnia i indywidualne spojrzenie autora zdjęcia tworzą efekt końcowy. Porusza także kwestie ingerencji w fotografię i stosowania manipulacji.
Wśród bogatego zbioru książek o „malowaniu światłem” dostępnego na rynku ta pozycja wydawnicza niewątpliwie pozytywnie się wyróżnia. Nie traktuje o technice, a o istocie fotografii, dlatego wydaje się, że skierowana jest do osób, które mają już doświadczenia w tej dziedzinie.
Jedną z zalet książki jest równowaga pomiędzy ilością słów i zdjęć w niej zamieszczonych – książka nie jest przegadana. Kolejny plus to odnajdywanie nowych rzeczy przy każdym powrocie do stron „Wizji fotografa”.
Niestety ponowne czytanie odsłania pewien minus, który trudno zignorować – książka się rozkleja. Choć oczywiście nie umniejsza to opinii o zawartości, to w ujęciu całościowym obniża ocenę publikacji. Po wydawnictwach National Geographic oczekuje się większej dbałości o takie szczegóły.

przeczytałam jeszcze raz 10-09-2016

przeczytałam jeszcze raz 10-09-2016

Teraz, czyli w czasach, gdy prawie na każdym kroku możemy spotkać się z fotografią, spotykamy także fotografów, którzy lubią być doceniani, którzy uważają, że ich prace są oryginalne i wyjątkowe, że się wyróżniają spośród tłumu. Ale czy tak naprawdę jest? Podobno trzeba być geniuszem by stworzyć taką fotografię. A ich twórcy okazują się być po prostu dobrzy, a nie wyjątkowi. Ale co tak w ogóle tworzy wyjątkową fotografię i czy wszyscy umieją ją wyróżnić spośród tłumu? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się właśnie z tej książki, choć nie wszyscy czytelnicy zgodzą się z autorem.

Przyznaję się bez bicia, że pierwszą rzeczą jaką zrobiłam po wzięciu książki do rąk było dokładne obejrzenia zdjęć jakie znajdują się w tej książce. Nie jestem jakąś wielką znawczynią fotografii, ale uwielbiam oglądać interesujące zdjęcia, a w tej książce znajdziemy ich mnóstwo, bo w końcu o tym jest ta książka. Dopiero po obejrzeniu fotografii zaczęłam czytać tekst, który sprawił, że przy powtórnym spojrzeniu na zdjęcia widziałam je już inaczej, dostrzegałam zawsze coś nowego, czego za pierwszym razem nie dostrzegałam, więc śmiało mogę stwierdzić, że książka uczy.

,,Wizja fotografa" polecam dla wszystkich, którzy interesują się fotografią i dla tych, którzy planują zająć się amatorską fotografią. Jest to książka, która może wskazać nową drogę, nowe spojrzenie na świat, które prowadzi do zrobienia dobrego, wyjątkowego zdjęcia, które zachwyci odbiorców. Także jeśli nie zajmujecie się fotografowaniem to warto przeczytać tę książkę, by dowiedzieć się jak poprawnie interpretować zdjęcia, gdyż autor robi to w niesamowicie ciekawy sposób, który na pewno zainteresuje czytelnika.

• Fotografia
  • 55 książek /2013/
  • 7. FOTOGRAFIA
  • 0. NOW
  • Rok 2013 - przeczytane

Dodaj cytat z książki Wizja fotografa. Jak czytać i rozumieć wspaniałe zdjęcia