Uporządkuj swoje życie

Laurum
2011-05-06
2011-05-06
9788362195596

Jeżeli faktycznie chcesz zacząć sprzątać, to kup poradnik Rooney, przeczytaj i zabierz się do roboty. Wszystko masz jasno i dobrze napisane. Autorka pisze o tym, co obiecała, nie dorabia filozofii, krótko mówić – szanuje czas osób, które sięgną po jej książkę i będą się chciały zorganizować. „Uporządkuj swoje życie” podsunęła mi sensowne pomysły, podzieliła przysłowiowego „słonia” na małe kawałki, które jestem stanie bezboleśnie ogarnąć i po skończeniu jej pomyślałam „to jest do zrobienia!” z entuzjazmem i uśmiechem, jednocześnie żałując trochę, że tak długo zwlekałam z jej przeczytaniem.

pełna recenzja (i porównanie do "Magii Sprzątania" Marie Kondo tutaj: http://wp.me/p64iBs-3i

[Recenzja pochodzi z bloga: czytelnik-ksiazki.blogspot.com]

Dobra książka, według mnie, to taka, która pobudza wyobraźnię i przenosi nas łatwo w inny świat albo uczy czegoś, wpływając na nasze nawyki. "Jak uporządkować swoje życie" idealnie spełnia drugi warunek. Zaczynając czytanie tej książki, nie byłem do niej przekonany. Myślałem, że jest to kolejna pozycja w stylu "musisz być bardziej uporządkowany, ma być tak i tak", nie wnosząca żadnym konkretnych rad. Tym razem zostałem jednak zaskoczony! Autorka idealnie przedstawiła swoją koncepcję. Krótkie, zwięzłe rozdziały i konkretne porady. Plan uporządkowania został tak ułożony, że bez problemu jesteśmy w stanie dokonać tego, o czym pisze Erin Rooney Donald. Niestety wprowadziłem u siebie w domu tylko część rad (nie mieszkam sam, więc musiałem ograniczyć się do swojego pokoju) i muszę powiedzieć, że widzę różnicę! Od razu wchodząc do pokoju (z którego usunąłem niepotrzebne rzeczy, jak to radziła autorka) czuję się dużo lepiej. Naprawdę! Z pokoju wyniosłem kilka pudeł rzeczy, które wcześniej uznawałem za potrzebne. Po lekturze tej książki zmieniłem jednak zdanie, co do ich niezbędności. Okazało się, że mam w pokoju rzeczy, których już dawno nie używałem i jest małe prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek mi się przydadzą. Myślę, że większość z nas ma w domu takie przedmioty.
Jedyne, co mnie raziło w książce to pogląd autorki na pamiątki. Otóż radziła ona zeskanować wszystko co się da, a oryginały wyrzucić. Nigdy tak nie robiłem i nie zamierzam wyrzucać pamiątek.
Wniosek jest taki, że należy podchodzić do takich rad z dużym dystansem.
Mimo wszystko cieszę się, że przeczytałem tę książkę. Dużo jej zawdzięczam. W prosty sposób możemy zmienić swoje życie. I nie chodzi tu o to, aby zrobić to w 7 dni. Można dokonać tego w tydzień, ale można rozłożyć plan na np. miesiąc (jak to podkreśla sama autorka).

2034

Zwykle do wszelkich poradników podchodzę z przymrużeniem oka i dystansem, jednak ten wpadł mi w ręce w czasie, kiedy pakowałam swój dobytek do przeprowadzki. Patrząc na panujący wokół chaos - stwierdziłam że każda dobra rada się przyda.
I muszę przyznać, że w trakcie lektury poradnika dowiedziałam się wielu pomocnych rzeczy.

Autorka podpowiada jak się zabrać do pracy, od czego zacząć, a co zostawić na koniec. Przy moim całym mieszkaniu do ogarnięcia - rady okazały się bezcenne :)
Wiadomo, że nie ma uniwersalnej rady i kolejności robienia porządków, jednak sugestie Autorki pomagają wypracować własny system i sprawiają, że dużo mniej czasu się traci.
Każdy z nas jest w posiadaniu wielu zupełnie bezużytecznych rzeczy, z którymi jest związany sentymentalnie - ja również. I w końcu, dzięki lekturze książki, postanowiłam przeciąć ten węzeł i pozbyłam się mnóstwa śmieci.
Moje pakowanie wyglądało tak - kilka kartonów zapakowanych i jeden wór do śmietnika.
Z przerażeniem patrzyłam na nagromadzone rzeczy, które miały przydać się "na później", ciuchy sprzed lat w zupełnie niepasującym rozmiarze, itd....

Mam nadzieję, że dzięki książce "Uporządkuj swoje życie. 7-dniowy plan uporządkowania domu, biura i życia!" moje życie w nowym domu okaże się dużo prostsze, a rozpakowanie i zagospodarowanie dobytku na pewno zajmie mi dużo mniej czasu. Wszystko mam posegregowane, opisane, a śmieci wyrzucone.
Teraz muszę ten system wprowadzić również do mojego miejsca pracy, gdzie stosy dokumentów i papierów zawalają biurko, a pewnie połowa już zupełnie do niczego nie jest mi potrzebna.

Książka "Uporządkuj swoje życie" jest napisana jasnym , prostym językiem, nie jest przy tym nudna ani pretensjonalna.
Polecam ją nie tylko osobom przeprowadzającym się jak ja, ale wszystkim, którzy chcą uporządkować chaos panujący wokół. Naprawdę warto!

Autorka podpowiada jak się zabrać do pracy, od...

• Kolejka3 Kiedyś
  • 2015
  • Minimalizm
  • Zarządzanie czasem, rozwój osobisty itp.

Dodaj cytat z książki Uporządkuj swoje życie