Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła

Okładka książki Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła Nicole Young
2012-01-01
978-83-246-3859-8
Marek Kania
fotografia

Okładka książki Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce Agata Rzędowska, Jerzy Rzędowski
Mówca doskonał... Agata Rzędowska, Je...
Okładka książki Sposoby Francuzek na urodę, szczupłą sylwetkę i zdrowie Marie De Foucault, Anne Ghesquière
Sposoby Francu... Marie De Foucault, ...
Okładka książki Szkoła fotografowania National Geographic Peter K. Burian, Robert Caputo
Szkoła fotogra... Peter K. Burian, Ro...
Okładka książki Współczesne maniery. Jak zachowywać się w drodze na szczyt Dorothea Johnson, Liv Tyler
Współczesne ma... Dorothea Johnson, L...

Niedawno pojawiło się w księgarniach drugie wydanie książki Nicole S. Young „Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła”. To niewątpliwie doskonała wiadomość nie tylko dla blogerów kulinarnych, ale także dla pozostałych miłośników fotografii, szczególnie tych, którzy zajmują się szeroko rozumianą fotografią produktową.

Napisany przystępnym językiem podręcznik jest adresowany zarówno do osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią kulinarną, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych.
W kolejnych rozdziałach autorka prezentuje najważniejsze zagadnienia począwszy od podstaw fotografii i sprzętu fotograficznego, poprzez dobór i rozmieszczenie źródeł światła, stylizację i rekwizyty, kadrowanie i kompozycję, po kreowanie wizerunku w Internecie i dość dokładnie omówioną postprodukcję.

Bardzo pomocne są zamieszczone przy każdym zdjęciu parametry ustawień aparatu oraz informacje o tym, jakim aparatem i jakim obiektywem zostało wykonane zdjęcie.
Jednak największą, moim zdaniem, zaletą "Fotografii kulinarnej" są schematy rozmieszczenia oświetlenia i fotografowanych obiektów względem aparatu. Chociaż nie każdy z nas ma dostęp do profesjonalnego studia lub choćby możliwość rozstawienia softboxów, które jednak trochę miejsca zajmują, że o kosztach ich zakupu nie wspomnę, to blendę i dyfuzor bez problemu możemy wykorzystać w domowych warunkach, aby poprawić wygląd naszych zdjęć.
W ostatnim rozdziale na przykładzie kilku sesji zdjęciowych, Nicole Young krok po kroku wyjaśnia kolejne etapy powstania prezentowanych fotografii - od przygotowania poszczególnych uwiecznionych na zdjęciu elementów na postprodukcji kończąc. Nie mniej ciekawe są uwagi dotyczące stylizacji i kompozycji. Przykładowe zdjęcia zaprezentowane w podręczniku nie tylko cieszą oczy swoim perfekcyjnym wyglądem, ale zostały również zostały szczegółowo omówione.

Fotografia kulinarna nie jest najprostszą dziedziną, o czym przekonałam się na własnej skórze prowadząc bloga "To gotują Saudyjskie Wielbłądy". Dlatego wszelkie porady zawarte w książce Nicole Young są dla mnie niezwykle cenne, choć nie każdą z nich mogę wykorzystać fotografując w warunkach domowych potrawy, które są przeznaczone do jedzenia. Należy też pamiętać, że nawet bardzo uważne przestudiowanie ksiązki Nicole Young nie uczyni z nas mistrzów fotografii, lepsze zdjęcia możemy uzyskać tylko dzięki wielu godzinom prób i nauce na własnych błędach.

Blogerów kulinarnych może zainteresować także wydana w 2014 roku nakładem wydawnictwa Helion książka Matta Armendariza - "Fotografia kulinarna dla blogerów".
A tutaj link do naszych zdjęć kulinarnych - "Pustynny blog - z aparatem w kuchni i po świecie"
Ciekawa jestem co o nich myślicie, więc wszelkie uwagi mile widziane :)

Napisany przystępnym językiem podręcznik jest...

Bardzo dobra podpowiedź dla początkujących fotografów kulinarnych.

Bardzo dobra podpowiedź dla początkujących fotografów kulinarnych.

Konkurentka "Ujęcia ze smakiem" Helene Dujardin. Powiem tak- dobra, jednak zdjęć autorki nie nazwałabym arcydziełami. Natomiast skrupulatnie opisane ujęcia, przejrzysta forma (no może oprócz niektórych omawianych zdjęć wydrukowanych na dwie strony, przez co naprawdę nic nie widać) i co najważniejsze- świetnie wytłumaczony sposób na oświetlenie potrawy, wraz ze zdjęciami i rysunkami. A i jeszcze jeden ogromny plus, czyli rozdział postprodukcji- jak dla mnie genialny kurs photoshopa. Generalnie opisałabym tę książkę jako poradnik dotyczący fotografii produktowej i reklamowej, a nie kulinarnej (mimo, że fotografowane są tu potrawy, według mnie autorka traktuje je zbyt przedmiotowo- styropian czy tektura do zwiększenia objętości dania?!). Mimo wszystko polecam tę pozycję, jak i również wymienioną na początku konkurentkę- ten zestaw da wam solidne przygotowanie do fotografowania waszych kulinarnych osiągnięć :)

No cóż, oczekiwałam trochę więcej informacji na temat w sumie specyficznej fotografii żywności. Dość sporą część zajmuje ogólne wprowadzenie do fotografii. Samych porad, sztuczek czy podpowiedzi nie ma za dużo. Zdjęcia warto obejrzeć, jednak nie kupiłabym ponownie tej książki.

Pomimo, że nie jestem jeszcze specem od fotografii, ta książka była dla mnie użyteczna tak średnio. Niby coś dowiedziałam się nowego, ale niewiele. Nie do końca jestem przekonana, czy warto było ją kupować.

• Fotografia
  • Poradniki, Popularnonaukowe