Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia

Okładka książki Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia Liv Larsson
Okładka książki Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia
Liv Larsson Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tack! Uppskattning, tacksamhet och lycka som livsstil
Czarna Owca
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7554-196-0
Paweł Urbanik
szczęście psychologia wdzięczność

Tym razem sięgnęłam po książkę "Wdzięczność" Liv Larsson. Jest to przewodnik, dzięki któremu dowiedziałam się wiele o wdzięczności, czym jest, jak się rozwija, jak ją dawać i przyjmować. Książka skłania do przemyśleń, za co tak na prawdę jesteśmy wdzięczni. Każdy z nas chce czuć się potrzebny, chcemy mieć poczucie, że to co robimy ma sens, zatem jeśli dostaniemy od kogoś miłe słowo, że dzięki nam wzbogacilił swoje życie, czujemy się szczęśliwi, czyż nie? Podobnie przy prowadzeniu konta na bookstagramie, czy nie jest wam miło, kiedy ktoś pisze/mówi, że dzięki temu jak prowadzicie profil, wypowiadacie się czy piszecie, coś wnosicie w jego życie? Na pewno jest, mi również, a kiedy zobaczyłam, że dzięki mnie ktoś stworzył własne konto, miód na moją duszę. A wy jak często jesteście komuś wdzięczni? Ja jak widzę, że słowami, gestem sprawiam komuś radość, sama od razu czuje się napełniona szczęściem, też tak macie?
Z książki dowiedziałam się, że należy wyrażać swoją wdzięczność bardziej precyzyjnie. Czasami wystarczy słowo dziękuję, ale czasami warto pokazać za co tak na prawdę jesteśmy komuś wdzięczni, jak ktoś i jakim sposobem wpłynął na nasze życie.
_______
W książce najbardziej przykuło moją uwagę ćwiczenie szczęścia, jest to rok wdzięczności, czyli ćwiczenia rozpisane po jednym na każdy tydzień w roku, pozwalają bardziej otworzyć się na wdzięczność i szczęście. To taki plan treningowy, bo tak wdzięczność zdaniem autorki również można wytrenować. Ja spróbuję!
_______
Chcecie czuć się bardziej szczęśliwi i wdzięczni? Sięgnijcie po tę pozycję! Polecam każdemu.

Książka jako wspaniałe narzędzie do praktykowania wdzięczności

Książka jako wspaniałe narzędzie do praktykowania wdzięczności

Ta wdzięczność to nie taki łatwy temat, zupełnie inaczej odbierałam to słowo, może nawet specjalnie nad tym nie myślałam.
Na szczęście mam książkę 😄 która jest narzędziem, która pozwoli nam nauczyć się cieszyć z tego co mamy i mam nadzieję przyciągać dobrą energię. 52 ćwiczenia na 52 tygodnie, ta ilość nie przytłacza i pozwala nam skupić się na danym zadaniu. Polecam

Czym jest wdzięczność? Czy jestem wdzięczna/wdzięczny? Komu? Za co? Co mi daje wdzięczność? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Liv Larsson.
Przewodnik ten pokazuje, jak wdzięczność prowadzi do szczęścia. Autorka podpowiada, jak wzmocnić Wdzięczność, wypracować szczęście i je ćwiczyć.
A wszystko poparte jest wypowiedziami osób, które należały do grupy biorącej udział w sesji u Liv Larsson.
Ponadto autorka przedstawia 52 ćwiczenia na wzmocnienie wdzięczności, a co za tym idzie, jak uzyskać szczęście. Po jednym ćwiczeniu na każdy tydzień roku. Ja zaczynam swój "rok wdzięczności". Chcecie dołączyć? Koniecznie zaopatrzcie się w książkę.

A wszystko poparte jest wypowiedziami osób, które należały do grupy biorącej...

Wiecie, że wdzięczność w dużej mierze wpływa na odczuwanie szczęścia? Książka skusiła mnie ciekawym tematem oraz zapowiedzią, że jest napisana w duchu Porozumienia bez Przemocy. Nie była to dla mnie lektura obfitująca w wiele inspiracji, ale przypomniała mi o pewnych rzeczach, które czasami umykają w codziennym biegu. Mamy różne podejście do odczuwania wdzięczności. Zdarza się, że to, co mamy traktujemy jako oczywistość a działania innych jako ich obowiązek, który nie wymaga większego uznania. Czasami z kolei mamy trudności z przyjęciem uznania od innych, zbywamy podziękowania stwierdzając, że to przecież nic takiego. Jak widzicie temat wdzięczności wcale nie jest taki oczywisty, jaki się wydaje. Autorka pokaże nam różne jej oblicza, nauczy jak wyrażać i przyjmować uznanie a szczególnie skupi się na powiązaniu wdzięczności z odczuwaniem szczęścia. Ponad połowa książki to ćwiczenia rozpisane na cały rok, które mają nam pomóc rozwinąć w sobie umiejętność bycia wdzięcznym, a przez to bardziej szczęśliwym. W końcu szczęście to w głównej mierze drobne, codzienne sprawy, a nie wielkie wydarzenia, które spotykają nas raz na jakiś czas. Z książki dowiemy się jakie są naukowo udowodnione kategorie technik, dzięki którym możemy poczuć się szczęśliwsi oraz wykonamy oksfordzki test szczęścia. Ćwiczenia do zrobienia nie są skomplikowane, ale wątpię, ze ktoś będzie wykonywał cały plan tydzień po tygodniu przez rok. Na pewno warto do swojego życia wprowadzić „dziennik wdzięczności”. Chodzi o to, żeby codziennie, co kilka dni lub co tydzień zapisywać za co jesteśmy wdzięczni. Niekoniecznie musi być to zapisywane odręcznie, według mnie sprawdzi się także pisanie na telefonie czy tak jak robię to ja, wymienianie w myślach przed snem.

Bardzo przyjemna książeczka podana w wygodniej formie z nie długimi rozdziałami. Autorka przytacza proste i zrozumiałe przykłady, opisuje formy i drogi do codziennej wdzięczności dzięki, której mamy szansę poczuć się szczęśliwymi. Zadaje pytania i wyjaśnia odpowiedzi. Na końcu proponuje nam 52 ćwiczenia do stosowania przez cały rok, dzięki którym możemy osiągnąć poczucie spełnienia.

Lektura dla każdego kogo interesują sposoby na zmiany i w życiu. Te dobre :)

„Wdzięczność pokazuje nam jasno, co w życiu jest ważne, a z czego możemy zrezygnować. To przeżycie, którego – jeśli chcemy – możemy doświadczyć, a które angażuje wszystkie komórki w naszym ciele”.

Biorę tę książkę do ręki, spoglądam na tytuł… WDZIĘCZNOŚĆ.
Czym tak naprawdę jest..? Jak ją rozumiem? Za co jestem wdzięczna? – takie pytania nasuwają mi się pierwsze.
Siadam z mężem na kanapie i zaczynamy rozmyślać. Dla nas wdzięczność to potrzeba podziękowania komuś za coś, ale taka niewymuszona. Taka która pojawia się sama.
A za co jesteśmy wdzięczni? - za własne mieszkanie (choć na kredyt),za fajny samochód, za dziecko (gdzie tyle osób się stara i nic…),za zdrowie, za to, że nam na nic nie brakuje pieniążków…
Jestem osobą pozytywnie nastawioną do życia, staram się okazywać wdzięczność przy każdej okazji. Wczoraj dwa razy podziękowałam Panu który przepuścił mnie i Igę w kolejce do kasy.
Zgodnie z książką, ludzie którzy okazują wdzięczność są bardziej zadowoleni z życia, są radośniejsi, wierzą w lepszy świat i rzadziej cierpią na niepokój, osamotnienie czy zazdrość. Oczywiście się z tym zgodzę!
W poradniku zwrócono również uwagę na przeszkody, które utrudniają nam odczuwać wdzięczność… m.in. uczucie, że nie zasłużyliśmy na pochwałę i nie jesteśmy jej warci.
Autorka przytacza słowa swojego przyjaciela, który w prostych zdaniach pozwala nam zrozumieć:
„jestem wdzięczny: kiedy mogę posprzątać po imprezie, bo to znaczy, że mam przyjaciół, (…) za podatki, które płacę, bo to znaczy, że mam dochody, (…),za osobę, która fałszuje, śpiewając, bo to znaczy, że słyszę”.
Czy na co dzień doceniamy takie elementy? Oczywiście, że nie. A powinniśmy.
Czego jeszcze możemy nauczyć się z tej książki? Jak rozróżnić aprobatę od prawdziwego uznania, jak prawidłowo przyjąć uznanie, by nie porównywać się z innymi czy odnajdywać szczęście w prostych codziennych chwilach.
Na co zwróciłam szczególną uwagę w tej pozycji są zadania, które mają stopniowo rozwinąć w nas poczucie wdzięczności. Mowa tutaj np. o sporządzeniu listy tego co doceniamy w życiu i za co jesteśmy wdzięczni konkretnej osobie, wyrażenia uznania komuś z otoczenia oraz samemu sobie.
Jestem wdzięczna wydawnictwu i autorce, że mogłam poznać tą książkę i zrobić kolejny krok w drodze do pełni szczęścia.

Biorę tę książkę do ręki, spoglądam na tytuł… WDZIĘCZNOŚĆ.
Siadam z...

Ciągle uczymy się nowych rzeczy, staramy się rozwijać własne ja, zachowanie jak i swoją duchowość. Jednak czy jesteśmy wdzięczni za wszystko co nas otacza? Czy potrafimy cieszyć się z każdej drobnostki jaka wydarza się w naszym życiu?

Autorka Liv Larsson przychodzi nam z pomocą w wydobyciu z własnego doświadczenia naszej wdzięczności. Możemy być w szoku, jak mimo iż uważamy się za osoby, które stosują wdzięczność ilu rzeczy jeszcze nie wiemy. Poradnik ten ma na celu być naszym narzędziem, abyśmy umieli docenić wszystko co już mamy, nie zdając sobie sprawy, jak naturalne czynności w naszym życiu okazują się dla innych największym marzeniem. Nie warto sięgać za nieprzystępne dla nas rzeczy, popadamy przez to w błędne koło, które nie chce nas uwolnić ze swojego kręgu. Otwórzmy się, nauczmy się czerpać z życia pełnymi garściami i być na każdym kroku szczęśliwymi ludźmi, bo mając szczęście mamy największy skarb jaki jest nam dane posiadać.
Zwiększmy nasze relacje rodzinne jakiekolwiek są, zadbajmy o własną samoocenę jak i postrzeganie innych w tych lepszych barwach, niż dotychczas na nie spoglądaliśmy.

Liczy się nie tylko okazywanie innym ludziom uznania, musimy również sami je godnie przyjąć. Jeśli tego nie potrafimy, trudno jest nam samym przekonać innych do ich wartości i potrzeby spędzenia chociażby wspólnie czasu. Jeśli nie jesteśmy szczerzy ze sobą, nasze słowa są zbędne.

Dlatego na rozwiązanie wszelkich wątpliwości do naszej wdzięczności jest propozycja od autorki w postaci zestawu 52 ćwiczeń, na każdy tydzień w roku, aby otworzyć się i zgłębić tajniki wdzięczności. Można je wykonywać we własnym tempie, nie liczy się ilość, lecz jakość z jaką będziemy wykonywać kolejne zadania.

Bardzo lubię poradniki, które pokazują że mogę w dalszym ciągu rozwijać własną osobowość i starać się być lepszym człowiekiem. Dając innym dobre słowo, zawsze powróci, a świat stanie się piękniejszy i szczęśliwszy. Autorka zamieściła dodatkowo wiele przypisów z interesujacych książek, do których postaram się dotrzeć, aby zaczerpnąć informacji, o których wspominała literaturze.

Książka potrzebna i ważna - łatwo zapomnieć o tym, że poczucie szczęścia jest w dużej części wyborem i o tym, że wyrażanie wdzięczności i uznania wpływa zbawiennie na niemal wszystko. Aż mi się zatęskniło za światem, w którym większa liczba ludzi chce wyrażać i przyjmować wdzięczność :)
Przed pełnym entuzjazmem wobec książki powstrzymuje mnie karygodnie niedbałe przygotowanie książki do polskiego wydania: nie dość, że całość jest napisana "dla facetów", bo się redakcji nie chciało poszukać form bezpośrednich i bezpłciowych, to jeszcze są wielokropki zamiast odniesień wewnętrznych (przy tłumaczeniu nie było wiadomo, co się znajdzie na której stronie, to oczywiste. Ale już nie jest oczywiste, że redakcja puściła do druku zdania z "..." zamiast numeru strony).

Przed pełnym entuzjazmem wobec książki powstrzymuje mnie karygodnie niedbałe...

Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli dopada nas zniechęcenie albo myślenie w czarnych kolorach.

Książka zawiera krótkie ćwiczenia na każdy tydzień roku, które pomagają wyrażać wdzięczność - np. prowadzenie dziennika wdzięczności, wyrażanie uznania innym, samemu sobie, przyjmowanie i proszenie o uznanie, dziękowanie za posiłek, dziękowanie... swojemu ciału, swoim przodkom, swoim.. wrogom docenianie tego, co nas otacza, ćwiczenia oddechowe, spacer wdzięczności albo - moje ulubione i bardzo trudne - nie robienie niczego:))

Autorka prowadzi warsztaty Metody Porozumienia Bez Przemocy, której bardzo istotną częścią jest wyrażanie wdzięczności - sobie, naszym bliskim, temu, co nas otacza i spotyka.

Książka przytacza też kilka badań potwierdzających wpływ wyrażania wdzięczności na zdrowie oraz Oksfordzki Test Szczęścia, dzięki któremu zmierzysz swój poziom szczęścia.

• Psychologia
  • NVC